Kültür-Sanat (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.03.2021 - 09:41, Güncelleme: 25.03.2021 - 09:41

YÖK’ün “Yetki Devri” Işığında, “Müzik Eğitimi”ni Planlamak…

 

YÖK’ün “Yetki Devri” Işığında, “Müzik Eğitimi”ni Planlamak…

Sitemiz köşe yazarı Dr. Göktan Ay’ın Başkanı olduğu 27 yıldır İstanbul Türk Müziği Festivali”ni hazırlayan, “İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi” Çalıştaylarına devam ederek Müzik Eğitimi’ne katkılar vermeye devam ediyor.
Sitemiz yazarı, İTÜ TMDK Sanatçı Öğr.Üyesi Dr. Göktan Ay Çalıştayla ilgili okuyucular için şu bilgileri paylaştı, YÖK, 18.09.2020’de Eğitim Fakülteleri için “yetki devrini” şöyle açıklamıştı; “Yeni karar doğrultusunda 12 Nisan 2018 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu kararı iptal edilmiş ve yetkiler kurumlara dağıtılmış; a) Ders kategorileri ile ilgili “Alan Eğitimi Dersleri, Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri ve Genel Kültür Dersleri” şeklindeki gruplandırmanın göz önünde tutulması, b) Ayrıca “ders sayısı, ders saati / kredi sayısı ve yoğunluğu” konusunda da yine bu gruplandırmadaki sıralamaya dikkat edilmesi, şartıyla öğretmenlik programlarındaki derslerin, müfredatların ve kredilerin belirlenmesinde, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarının yetkilendirilmesine karar verilmiştir.” Bu kararın tebliğinin üzerinden 8 ay geçti. Biz, MÜZDAK olarak, geçen sürede; “yapılan çalışmaları”, “hedefleri” konuşmak/tartışmak üzere 28 Mart 2021 Pazar günü, saat 13.00-17.00 arasında, çevrim içi 5. toplantımızı yapacağız. Müziğin sorunlarını, başkaları değil, müzik alanı insanları çözmelidir” anlayışıyla, ilgililerin katılımını bekliyor, programı veriyoruz; Yönetenler; (13.00 Açış Konuşmaları) Dr. Öğr. Üy. Göktan AY (İTÜ TMDK) ve Prof.Dr.SelahattinTuran (Bursa Uludağ Üniv. Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Öğr. Üy. Katılımcılar: 13.30/ Aksaray Üniv. Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Başk. Prof. Dr. Süleyman Tarman 14.00/ Harran.Üniv. Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Eğitimi ABD Başk. Doç. Dr. GökhanYalçın 14.30/ Konya Necmettin Erbakan Üniv.Ahmet Keleş Eğitim Fakültesi GSE Böl. Müzik Eğitimi ABD Öğr. Üy. Doç. Dr. Attila Özdek 15.00/ Ondokuz Mayıs Üniv. Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Eğitimi ABD Başk. Prof. Dr. Damla Bulut 15.30/ Gazi Üniv. Gazi Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Eğitimi ABD Öğr. Üy. Prof. Dr. Salih Akkaş 16.00 /KAPANIŞ
Sitemiz köşe yazarı Dr. Göktan Ay’ın Başkanı olduğu 27 yıldır İstanbul Türk Müziği Festivali”ni hazırlayan, “İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi” Çalıştaylarına devam ederek Müzik Eğitimi’ne katkılar vermeye devam ediyor.

Sitemiz yazarı, İTÜ TMDK Sanatçı Öğr.Üyesi Dr. Göktan Ay Çalıştayla ilgili okuyucular için şu bilgileri paylaştı,

YÖK, 18.09.2020’de Eğitim Fakülteleri için “yetki devrini” şöyle açıklamıştı; “Yeni karar doğrultusunda 12 Nisan 2018 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu kararı iptal edilmiş ve yetkiler kurumlara dağıtılmış;

a) Ders kategorileri ile ilgili “Alan Eğitimi Dersleri, Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri ve Genel Kültür Dersleri” şeklindeki gruplandırmanın göz önünde tutulması,

b) Ayrıca “ders sayısı, ders saati / kredi sayısı ve yoğunluğu” konusunda da yine bu gruplandırmadaki sıralamaya dikkat edilmesi, şartıyla öğretmenlik programlarındaki derslerin, müfredatların ve kredilerin belirlenmesinde, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarının yetkilendirilmesine karar verilmiştir.”

Bu kararın tebliğinin üzerinden 8 ay geçti. Biz, MÜZDAK olarak, geçen sürede; “yapılan çalışmaları”, “hedefleri” konuşmak/tartışmak üzere 28 Mart 2021 Pazar günü, saat 13.00-17.00 arasında, çevrim içi 5. toplantımızı yapacağız.

Müziğin sorunlarını, başkaları değil, müzik alanı insanları çözmelidir” anlayışıyla,

ilgililerin katılımını bekliyor, programı veriyoruz;

Yönetenler;

(13.00 Açış Konuşmaları)

Dr. Öğr. Üy. Göktan AY

(İTÜ TMDK)

ve

Prof.Dr.SelahattinTuran

(Bursa Uludağ Üniv. Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Öğr. Üy.

Katılımcılar:

13.30/ Aksaray Üniv. Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Başk.

Prof. Dr. Süleyman Tarman

14.00/ Harran.Üniv. Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Eğitimi ABD Başk.

Doç. Dr. GökhanYalçın

14.30/ Konya Necmettin Erbakan Üniv.Ahmet Keleş Eğitim Fakültesi GSE Böl. Müzik Eğitimi ABD Öğr. Üy.

Doç. Dr. Attila Özdek

15.00/ Ondokuz Mayıs Üniv. Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Eğitimi ABD Başk.

Prof. Dr. Damla Bulut

15.30/ Gazi Üniv. Gazi Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Eğitimi ABD Öğr. Üy.

Prof. Dr. Salih Akkaş

16.00 /KAPANIŞ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.