Bin dokuzyüz yetmiş yedinin son günüydü. Saat 24’de yaklaşıyordu. Mesleğe başlayalı ondokuz gün olmuştu. İlk görev yerim olan Muş’un o meşhur yokuşlu ana caddesinde yürüyorduk. Arkadaşlarla birlikte bol oksijenli kar havasını soluyorduk. Her nefes alışta içimize hasret çekiyoruz, her nefes verişte buharla birlikte hasret soluyoruz. Anne- baba hasreti, sevgili hasreti… Telefonun, faksın, mesajın, mail’in olmadığı o zamanlarda, bir mektubun değerini yaşı otuzun altında olanlar bilmez. Bir mektubun kıymetini siz biliyor musunuz?

            Sılada bir mektup “içimi ısıtıyor”

            Siz hiç sabahın bir vaktinde eline tutuşturulan mektubun sevincini, hasretinizle yoğurup; gözlerinizden akıttınız mı?

            Gecenin tam ortası, fırında mis gibi ekmek kokusu geliyor. Mersinli Hasan, Kilisli Ömer, Dikilili Cemil… Birer ekmek alıyoruz. Birer somunluk yemek… Tam ortasından koparıyoruz… Yine hasret, yine hasret… Bin dokuzyüz yetmiş sekize merhaba diyoruz. Bir tek ellerimiz üşüyor… Kar taneleri, saçlarıma konuyor. Erkekler ağlamaz diyorlarsa da siz inanmayın… Ben ağlıyorum.

            “Anne bir çay yap, ne kadar sıcak olsa da kar taneleri boğazıma düğümleniyor… Sıcak bir çay yap… Seni çok özledim… Geliyorum…”

            Annem mutlaka çay yapmıştır. Gecenin bir yarısı…uykusuz saatlerin ortasında Muş türküsü gönülleri yakıyor…

            “Alo Yemendir, gülü çemendir…”

            O gece kaç saat gezdik Muş yollarında bilmiyorum. Yeni bir yıla kavuşmanın heyecanı var mıydı içimizde bilmiyorum. Annem de beni düşünüyor mu? Bilmiyorum…

            Birden gözlerime pamuk gibi yığılmış kar taneleri takılıyor. Kardelen’im ne yapıyor acaba? Gözlerin buğulanıyor. İncecik,  nazik ve kibar Kardelen’im üşüyor mu? Bilmiyorum…

            Ellerimi açıyorum; kar taneleri avuçlarıma birikiyor… Yüzüme sürüyorum; ısınıyorum… Rabb’ime şükrediyorum.

            Bunca zorluklara katlanmanın adına ben “ideal” diyorum. Bir başkası “ülkü” der, bir başkası “hizmet”… Siz ne dersiniz deyin; bu ülkenin kalkınması için o günler yapılan  hizmetleri unuttuk değil mi?

 

            ***

            Bin dokuzyüz atmış ikinin ilk günleri Rahmetli Babam’ın tayini Eşme’nin Eşmetaş  Köyü’nden Manisa’nın Recepli Köyüne çıkmıştı. Yunt Dağları’nın zirvesindeki bu köye ulaşmak için yirmi kilometre kadar araç ile Dübekalan Köyü’ne ulaşıyoruz. Babam, annem, kardeşim ve ben… Şoför  “buraya kadar” diyor. Dübekalan köylüleri bizi misafir ediyor. Sonra iki tane deve kiralıyoruz. Hem yüklerimiz hem kendimiz deve sırtında Yurt Dağlarının zirvesine ulaşıyoruz.

            Yol yok, su yok, elektrik yok, köyde bakkal dahil hiçbir esnaf yok! Ama insanlık var, misafirperverlik var, güzellik var

            Hani şairin dediği gibi:

            “Eskiden tezek kokardı, bundan iyiydi”

            Sahi teknoloji bizim insanlığımızı alıp gitti mi ya da birileri bize  insanlığımıza karşılık teknoloji mi verdi…

            Eskiden sevinmesini bilirdik.

            Eskiden mutlu olmasını bilirdik.

            Eskiden sözümüz vardı senet yerine…

            Yeni yıla girerken geçmişin güzel günleri bir film şeridi gibi gözümün önünden geçip gitti. Ardıma bakıyorum; yolların ucunda güzellikleri görüyorum.

            Elimde şiirlerimden başka hiçbir şey kalmadı. Anadolu’mun dört bir köşesinde yazdığım şiirler bana arkadaş oluyor.

            İyi ki şiir var.

            İyi ki şiirin güzelliği içinde günlerim mutlu ve huzurlu geçiyor.

            Hepsini artniyetsiz ve hoşgörü ile seviyor ve saygı duyuyorum.

            İkibin yirmi yılının ilk günlerinde, dünyanın dört bir yanında kin, nefret, savaş,intikam gibi olumsuz düşüncelerin yoğun bir şekilde yer aldığını biliyoruz.

            Olumsuzlukların yok olması için insanın yüreğine sevgi dolması gerekiyor. Dünyayı sevgi kurtaracaktır. Bunu çok kereler bir çok kişiler söyledi.

            Yeni bir yıla girdiğimiz şu günlerde 2020 yılının sevgi yılının olmasını istiyorum

            Sevgiler karşılıklı olmalı.

            “Sevgi karşılıklı olduğu zaman güzeldir”  biliyor ve inanıyorum

            Bu duygularla geçmişe olan özlemimizi gelecekte sevgi ile giderelim

            Sevgiden dağlar, tepeler oluşturalım çocuklarımıza sevgi adına güzellikler verelim.

            Ayrım yapmadan ve artniyetsiz…

            Siz biliyorsunuz; başarısızlık kendini küçük görenlerindir…     

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.