Görüşme ve toplantılarda hanımlar için tavsiye edilen kıyafet:

Kişinin kıyafeti, yapacağı toplantı veya görüşmeye uygun olmalıdır. “Resmî görüşme”, “Yarı-resmî görüşme” veya “Sosyal görüşme”; hangi tür olursa olsun, bu ilkeye bağlı kalmak gerekir.

Kıyafet rengiyle, biçimiyle, deseni ve kumaşıyla bedene, mevsime, merasime ve günün saatine uygun olmalıdır. Öğlen sonrası giyilecek bir elbise ile akşam veya gece giyilecek elbise farklı kurallara tabidir ve birbirinden farklı olması tavsiye edilir.

Kıyafetin uygunluğu, öncelikle nezaketin ve zarafetin gereğidir, iletişimde bulunulan kişi veya kişilere gösterilen saygının bir ifadesidir.

Önceki yazılarda erkek kıyafeti incelenmişti. Bu yazıda; görüşme ve toplantılarda hanımların kıyafetleri hakkında ehemmiyet arzeden konulara temas edilecektir.

Görüşme veya toplantının “nerede”, “hangi mekânda” ve “ne vakit” yapılacağı ile “kimlerin katılacağı” büyük önem taşımaktadır.

“Oda-salon-bahçe” kıyafeti, “gündüz-akşam-gece” kıyafeti, “eşli-eşsiz” kıyafet birbirinden farklıdır; farklılıklara mutlaka dikkat etmek gerekir.

Kıyafetler; çeşit, renk, cins, biçim, desen ve aksesuar olarak mekâna, günün vaktine ve katılımcılara göre değişiklik gösterir. Değişikliklere dikkat ederek giyinmek zarafetin icabıdır.

Evvela şunu unutmamak gerekir ki; hem erkekler hem de hanımlar için tavsiye edilen kıyafet “takım elbise”dir. Erkekler için hangi kıyafetin takım elbise olduğu yaygın bir şekilde bilinmektedir. Hanımların takım elbisesi nedir ve nasıl olmalıdır?

***

***

TAYYÖR

Tayyör, hanımların takım elbisesidir.

Fransızca “terzi işi” demek olan tayyör, üç parça giysiden oluşur:

“Ceket”, “gömlek”ve “etek”.

Erkek takım elbisesinin hanımlar için tam olarak karşılığı, tayyördür.

Ceket ve etek, takım olacak şekilde “aynı cins”ve“aynı renk” kumaştan dikilerek hazırlanır.

Ceket ile birlikte “gömlek” giyilmesi önemli bir protokol kuralıdır. Hanımların şıklığında ve zarifliğinde gömleğin payı büyüktür.

Gömlek yerine “bluz” tercih edilmesi de mümkündür.

Tayyör, kişiler arası iletişimde ciddiyetin ve işe verilen önemin de bir göstergesidir.

***

***

KAZAK TİŞÖRT BODY

Tayyör:

1-) Ceket + Gömlek + Etek

2-) Ceket + Bluz + Etek

şeklinde takım halinde giyilir.

Bu iki tercih dışında “kazak”, “tişört”, “body” ve benzeri giyecekler, “gömlek” veya “bluz” yerine tercih edilmemelidir.

Kazak, tişört, body ve benzeri giysiler, tayyörü tamamlayıcı bir giysi değildir.

Kazak, tişört, body ve benzeri giysiler, sadece “resmî” değil, “yarı-resmî” (siyasî parti teşkilatı, sendika, dernek, kooperatif, v.s.) görüşme ve toplantılarında da tayyör ile birlikte giyilmemelidir.

***

PANTOLON

Hanımların “takım elbisesi” olarak tayyörün üç parçadan oluştuğunu söyledik:

Ceket + Gömlek (Bluz) + Etek

Görüşme ve toplantılar için esas kıyafet, bu üçlüdür. Ancak günümüzde, etek yerine “pantolon” giyilmesi de hanımlar tarafından tercih edilmekte, kıyafet mevzuatında yerini almaktadır.

Ceket ile aynı cins ve renk kumaştan pantolon da hanımlar için takım elbise olarak kabul edilmektedir.

Takım olsun veya olmasın, “ceket” ve “pantolon” ikilisinin gece veya gündüz giyilmesi mümkündür. Gece veya gündüz programlarında uygun renk seçimine dikkat edilmelidir.

Ancak, ceket ve pantolonun hanımlar için “erkeksi” (maskülen)bir görüntü oluşturduğunu da unutmamak gerekir.

“Ceket + Gömlek (Bluz) + Etek” üçlü tercihiyle şık bir tayyör, bir hanımı için aynı zamanda iyi bir iletişim unsurudur.
 

***

***

RENK

Etkili iletişim kurmak, insanları ikna etmek, herhangi bir konuyu tartışmak veya onları yönlendirmek için renklerin gücünden faydalanmak önemlidir.

Görüşme ve toplantılar için her vakit “koyu renk” bir tayyör tercih etmek isabetli bir seçimdir.

“Koyu ve düz renkler”in, kişiyi olduğundan daha zarif, daha uzun ve daha şık gösterdiği unutulmamalıdır.

Yaz mevsiminde ve sıcak aylarda sadece günlük çalışma ortamlarında gündüz vakti; koyu renklerin dışındaki açık renkler de tercih edilebilir.

“Akşam ve gece vakti”nin özel bir önemi vardır. Yaz mevsimi de olsa, akşam ve gece vakti, açık renk elbise giyilmemeli, koyu renk elbise seçilmelidir.

“Açık renk” bir elbise ile akşam ve gece yapılan görüşme ve toplantılara katılmak protokol kurallarına uygun değildir.    

Hanımlar için tavsiye edilen

1.tip kıyafet

Koyu renk tayyör:

Koyu renk ceket ve etek + Açık renk (beyaz) gömlek 

Hanımlar için tavsiye edilen

2.tip kıyafet

Koyu renk takım:

Koyu renk ceket ve pantolon + Açık renk gömlek veya bluz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.