Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Kültür-Sanat Haber Girişi: 04.10.2021 - 11:21, Güncelleme: 04.10.2021 - 11:21

Yazarımız Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün Yazısı Ahilik Kitabında Yayınlandı

 

Yazarımız Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün Yazısı Ahilik Kitabında Yayınlandı

Enpolitik yazarlarından Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün Ahi Evran adlı kitabı yayında.
Enpolitik yazarlarından Prof. Dr. Namık Açıkgöz Ahi Evran isimli kitabı ile okuyucularıyla buluşuyor.  Birleşmiş Milletlerce doğumunun 850. Yılı münasebetiyle 2021 Yılı Uluslararası Ahi Evran Yılı olarak kabul edilmişti. Ihlamur yayınları, bir müddetten beri sürdürmekte olduğu Anma ve Armağan Kitaplar dizisinin 5. Kitabını Ahi Evran’a ayırdı. Anadolu’da teşekkül eden esnaf ve tasavvuf geleneğinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Ahi Evran (1171-1261)’ın doğumunun 850. Yılında pek çok toplantılar ve yayınlar yapılmaktadır. Bu yayınlardan birisini Ihlamur Yayınları gerçekleştirmiştir. Ihlamur yayınları tarafından yayınlanan “Ahi Evran” adıyla kitapta 27 bilimsel makale ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu BaşkanıProf. Dr. M. Öcal Oğuz’un takdim yazısı yer almakta. Hakan Sarı ve Yusuf Koşar’ın hazırladığı kitabın danışma kurulu Prof.Dr. Filiz Kılıç, Prof. Dr. Alim Yıldız, Prof. DR. Atabey Kılıçve Prof. Dr.  MustafaSever’den oluşmaktadır. Ahi Evran’ın hayatı ve Ahilik geleneği hakkında yazıların yer aldığı kitapta, yazarımız Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün de “Muğla’da Ahilik İzleri” başlıklı bir yazısı bulunmaktadır. Yazarımız Prof. Dr. Açıkgöz, Muğla’da ahilikle ilgili ilk bilginin 14. Yüzyılda İbn Battuta seyahatnamesinde yer aldığını belirttiği makalesinde ahi gençlik kitabı olan fütüvvet-name’nin de ilk defa 14. Yüzyılın sonuna doğru Milas’ta Yahya bin Halil bin Çoban tarafından yazıldığını belirtmiştir. Prof. Dr. Açıkgöz, tarihi vesikalarda 44 tane ahi zaviyesi geçtiğini,4 tane yer adında, 3 tane mezarda, 2 camide ve 1 evde olmak üzere Muğla’da 55 tane ahi izine rastlandığını yazmıştır. Muğla gibi uç ve küçük bir şehirde bu kadar yoğun ahi geleneği etkisinin sebebini araştıran Prof. Dr. Açıkgöz, bu yoğun etkinin sebebinin Ahi Evran’ın 1245 yılında Denizli’ye sürgüne gönderilmesi ve 1 yıl kaldıktan sonra yerine Ahi Sinan’ı bırakarak Konya veya Kırşehir’e dönmesi olduğunu tespit etmiştir.
Enpolitik yazarlarından Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün Ahi Evran adlı kitabı yayında.

Enpolitik yazarlarından Prof. Dr. Namık Açıkgöz Ahi Evran isimli kitabı ile okuyucularıyla buluşuyor.  Birleşmiş Milletlerce doğumunun 850. Yılı münasebetiyle 2021 Yılı Uluslararası Ahi Evran Yılı olarak kabul edilmişti. Ihlamur yayınları, bir müddetten beri sürdürmekte olduğu Anma ve Armağan Kitaplar dizisinin 5. Kitabını Ahi Evran’a ayırdı.

Anadolu’da teşekkül eden esnaf ve tasavvuf geleneğinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Ahi Evran (1171-1261)’ın doğumunun 850. Yılında pek çok toplantılar ve yayınlar yapılmaktadır. Bu yayınlardan birisini Ihlamur Yayınları gerçekleştirmiştir. Ihlamur yayınları tarafından yayınlanan “Ahi Evran” adıyla kitapta 27 bilimsel makale ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu BaşkanıProf. Dr. M. Öcal Oğuz’un takdim yazısı yer almakta. Hakan Sarı ve Yusuf Koşar’ın hazırladığı kitabın danışma kurulu Prof.Dr. Filiz Kılıç, Prof. Dr. Alim Yıldız, Prof. DR. Atabey Kılıçve Prof. Dr.  MustafaSever’den oluşmaktadır. Ahi Evran’ın hayatı ve Ahilik geleneği hakkında yazıların yer aldığı kitapta, yazarımız Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün de “Muğla’da Ahilik İzleri” başlıklı bir yazısı bulunmaktadır. Yazarımız Prof. Dr. Açıkgöz, Muğla’da ahilikle ilgili ilk bilginin 14. Yüzyılda İbn Battuta seyahatnamesinde yer aldığını belirttiği makalesinde ahi gençlik kitabı olan fütüvvet-name’nin de ilk defa 14. Yüzyılın sonuna doğru Milas’ta Yahya bin Halil bin Çoban tarafından yazıldığını belirtmiştir. Prof. Dr. Açıkgöz, tarihi vesikalarda 44 tane ahi zaviyesi geçtiğini,4 tane yer adında, 3 tane mezarda, 2 camide ve 1 evde olmak üzere Muğla’da 55 tane ahi izine rastlandığını yazmıştır. Muğla gibi uç ve küçük bir şehirde bu kadar yoğun ahi geleneği etkisinin sebebini araştıran Prof. Dr. Açıkgöz, bu yoğun etkinin sebebinin Ahi Evran’ın 1245 yılında Denizli’ye sürgüne gönderilmesi ve 1 yıl kaldıktan sonra yerine Ahi Sinan’ı bırakarak Konya veya Kırşehir’e dönmesi olduğunu tespit etmiştir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.