Selçuk Özdağ
Köşe Yazarı
Selçuk Özdağ
 

Konuşmak mı Susmak mı, İşte Bütün Mesele

Dava adamlığı zordur, iftiralara, yalanlara, saldırılara karşı  duracaksınız. Bu irade yoksa ücretli dalkavukların elinde oyuncak olursunuz. Bu ülkenin temel problemi, en temiz davaların bile bu beslemeler tarafından kirletilmesi, hasis menfaatlerin bir aracı haline getirilmesidir. Demokrasilerde sorunlar konuşarak çözülür, otoriter yönetimlerde ise insanlar susturularak sorunların üstü örtülür. Çünkü susturmak hiç bir şeyi çözmez, sadece baskı altına alınır. Zamanı gelince  o mesele daha devleşmiş bir halde geri döner. Bugün yapılan, yapılmaya çalışılan budur! Diyelim ki sustuk, diyelim ki herkes susturuldu bu neyi çözer ki? Bozulan ekonomik dengeler, artan işsizlik, yükselen enflasyon, iflas eden Suriye politikası çözülür mü? Kişisel karizma toplumu bir süre susturur, umutlarının sürmesine neden olur. Ama bu ilelebet devam etmez. Unutmayalım ki karizma da başarı ile elde edilir. Başarıların yerini başarısızlıklar aldıkça ortada karizma diye bir şey kalmaz. Karizma inandırıcılıktır, umut telkin etmektir, vatandaşa bu adam başarır hissini vermektir. Dün bu hissiyat vardı bugün o hissiyatın  zerresi yok. Sistemden beslenenler hariç insanlar geleceğe artık umutla bakamıyorlar. Kimse yakın gelecekle ilgili tahminlerde bulunamıyor. Bu acı gerçekler karşısında hala bazıları susmaktan bahsediyor. Siyasetçinin görevi konuşmaktır. Biatı herhangi bir faniye değil temsil ettiği milletedir. Millet zarar görürken siyasetçi bir veya birkaç kişi zarar görmesin diye susmaz. Bu, dava adamlığı değil kula kulluktur. Kaldı ki bir davaya zarar vermekten söz edebilmek için ortada bir davanın olması gerekir. İkide bir davadan bahsedenler bu davanın ne olduğunu da anlatmak durumundadırlar. Nedir dava, herkesin bir kişiye hizmet etmesi mi? Ortada onlarca yanlış dururken alkış çalması mı? Yolsuzlukla, yoksullukla mücadele için yola çıkanların düştüğü duruma bakın. İstanbul belediyesindeki israfı, İmamoğlu, Yenikapı meydanına çektiği araçlarla teşhir etti. Yolsuzlukla mücadele parolası ile yola çıkanlara İmamoğlu iddialarının temelsizliğini, gerçek dışılığını gösterdi. Kızalım mı, hayır! Kendi kendimize kızalım, dava adı altında yapılan çirkinliklere kızalım, tüyü bitmemiş yetim edebiyatı altında yetimi tüylerine kadar soyanlara kızalım. Şimdi bunlar olurken susmak mı doğru, kul hakkı yemeyin bu inancımıza da, kültürümüze de ahlakımıza da aykırı demek mi doğru? Ne diyorsunuz Allah'ın emrini mi bırakalım, bu yolsuzlukları boynumuza bir mahkeme ilamı gibi asanlara mı kızalım? Susmak da bir yoldur ama doğru bir yol değildir. Hepimiz bir büyük mahkemede hesap vereceğiz, susmanın da bir hesabı var. Susanlar gücü elinde tutanlar tarafından ödüllendiriliyor, önüne dünya nimetleri konuluyor. Ama konuşanları ödüllendiren bir makam da var. Biz ona talip olduk ve bedeli ne olursa olsun konuşacağız.
Ekleme Tarihi: 09 Eylül 2019 - Pazartesi

Konuşmak mı Susmak mı, İşte Bütün Mesele

Dava adamlığı zordur, iftiralara, yalanlara, saldırılara karşı  duracaksınız. Bu irade yoksa ücretli dalkavukların elinde oyuncak olursunuz.

Bu ülkenin temel problemi, en temiz davaların bile bu beslemeler tarafından kirletilmesi, hasis menfaatlerin bir aracı haline getirilmesidir.

Demokrasilerde sorunlar konuşarak çözülür, otoriter yönetimlerde ise insanlar susturularak sorunların üstü örtülür. Çünkü susturmak hiç bir şeyi çözmez, sadece baskı altına alınır. Zamanı gelince  o mesele daha devleşmiş bir halde geri döner.

Bugün yapılan, yapılmaya çalışılan budur!

Diyelim ki sustuk, diyelim ki herkes susturuldu bu neyi çözer ki?

Bozulan ekonomik dengeler, artan işsizlik, yükselen enflasyon, iflas eden Suriye politikası çözülür mü?

Kişisel karizma toplumu bir süre susturur, umutlarının sürmesine neden olur. Ama bu ilelebet devam etmez. Unutmayalım ki karizma da başarı ile elde edilir. Başarıların yerini başarısızlıklar aldıkça ortada karizma diye bir şey kalmaz. Karizma inandırıcılıktır, umut telkin etmektir, vatandaşa bu adam başarır hissini vermektir. Dün bu hissiyat vardı bugün o hissiyatın  zerresi yok. Sistemden beslenenler hariç insanlar geleceğe artık umutla bakamıyorlar. Kimse yakın gelecekle ilgili tahminlerde bulunamıyor.

Bu acı gerçekler karşısında hala bazıları susmaktan bahsediyor. Siyasetçinin görevi konuşmaktır. Biatı herhangi bir faniye değil temsil ettiği milletedir. Millet zarar görürken siyasetçi bir veya birkaç kişi zarar görmesin diye susmaz. Bu, dava adamlığı değil kula kulluktur. Kaldı ki bir davaya zarar vermekten söz edebilmek için ortada bir davanın olması gerekir. İkide bir davadan bahsedenler bu davanın ne olduğunu da anlatmak durumundadırlar. Nedir dava, herkesin bir kişiye hizmet etmesi mi? Ortada onlarca yanlış dururken alkış çalması mı?

Yolsuzlukla, yoksullukla mücadele için yola çıkanların düştüğü duruma bakın. İstanbul belediyesindeki israfı, İmamoğlu, Yenikapı meydanına çektiği araçlarla teşhir etti. Yolsuzlukla mücadele parolası ile yola çıkanlara İmamoğlu iddialarının temelsizliğini, gerçek dışılığını gösterdi. Kızalım mı, hayır! Kendi kendimize kızalım, dava adı altında yapılan çirkinliklere kızalım, tüyü bitmemiş yetim edebiyatı altında yetimi tüylerine kadar soyanlara kızalım. Şimdi bunlar olurken susmak mı doğru, kul hakkı yemeyin bu inancımıza da, kültürümüze de ahlakımıza da aykırı demek mi doğru? Ne diyorsunuz Allah'ın emrini mi bırakalım, bu yolsuzlukları boynumuza bir mahkeme ilamı gibi asanlara mı kızalım?

Susmak da bir yoldur ama doğru bir yol değildir. Hepimiz bir büyük mahkemede hesap vereceğiz, susmanın da bir hesabı var. Susanlar gücü elinde tutanlar tarafından ödüllendiriliyor, önüne dünya nimetleri konuluyor. Ama konuşanları ödüllendiren bir makam da var. Biz ona talip olduk ve bedeli ne olursa olsun konuşacağız.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.