Selçuk Özdağ
Köşe Yazarı
Selçuk Özdağ
 

Alışmayacağız

Ankara?da patlayan bombadan sonra bazı yazarlar, alışacağız türünden yazılar kaleme aldılar. Bir ülke için terörün kendinden daha tehlikeli olan onu kanıksamak, alışmaktır. Çünkü alışılan şeye tepki gösterilmez, sebepleri üzerinde kafa patlatılmaz, engellemek için çaba sarf edilmez, bu da onu kalıcı hale getirir. İşin bir başka boyutu da alışmak tabirinin engelleyemiyoruz itirafını içermesidir. Alışacağız dediğiniz zaman elimizden bir şey gelmiyor, çaresiziz de demiş olursunuz. Bunun vatandaş üzerinde hangi etkileri bırakacağını söylemeye gerek var mı? Kendini güvende hissetmeyen, terörün önlenemeyeceğini düşünen bir insanın en başta devletine olan güveni sarsılır. Geleceğe olan umutlarını kaybeder. Bir devlet vatandaşlarına asla alışın diyemez. Çünkü onun görevi bu tip olayları önlemek, vatandaşın can ve mal emniyetini sağlamaktır. Ülke güvenliği için on binlerce insan istihdam eden bir devletin bu gibi konularda hiç bir mazereti olamaz. Ölüme, intihara karar vermiş bir insanı durdurmak zordur, bunun farkındayım. Ama zaten devletin görevi bu zorluklara rağmen gereğini yapmak, asayişi sağlamak değil midir. Bunu sadece polisiye tedbirler açısından düşünmemek lazım. Eğitim, kültür, ekonomi, dış ve iç politika açısından da düşünmek lazım. Ne oluyor da bu insanlar hayatlarının baharında intihar bombacısı oluyorlar? Onları hayatlarından vazgeçecek noktaya iten ne? Nasıl bir eğitimden geçmişler, nasıl bir aile ve sosyal çevrede yetişmişler bütün bunların irdelenmesi gerekir. Bu soruların cevabı aynı zamanda teröre karşı ne tür tedbirler alınması gerekir sorusunun cevabını da içinde taşır. Herkes şikayet ediyor ama bu işlerin sorumluluğu tek başına hükümete veya hükümetlere yıkılamaz. Yüzü aşan üniversitemiz var kaç tanesi bu konularla ilgili doğru dürüst bilimsel çalışma yapmış. Her yıl binlerce öğrenci lisans üstü eğitim yapıyor, niçin yeteri derecede terörle ilgili araştırmamız yok. ETA, IRA, Tamil Kaplanları Peru Aydınlık Yol hareketi ile ilgili kaç çalışma var. Her yıl aynı konularda  doktora yaptıran, bu ülkenin acil problemlerine ilgi duymayan  üniversite camiasının bunda hiç mi sorumluluğu yok? Bu tip olaylara alışmamamız için hepimize düşen görevler var. Okulu, üniversitesi, basını, siyasetçisi ile amaç ve emek birliği içinde olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Geçmişte yapılan hataları gündeme getirerek terör karşısında mesafe alamayız. Ama onlardan dersler çıkarıp daha isabetli, akıllı politikalar üretebiliriz. Terör üzerinden siyasi hesaplaşmaya kakarsak bundan en büyük faydayı terör örgütleri görür. Alışmamak için milletçe uyanık ve sorumlu hareket edecek ve er geç terörün her türünü yeneceğiz. GAZETEVAHDET
Ekleme Tarihi: 22 Mart 2016 - Salı

Alışmayacağız

Ankara?da patlayan bombadan sonra bazı yazarlar, alışacağız türünden yazılar kaleme aldılar. Bir ülke için terörün kendinden daha tehlikeli olan onu kanıksamak, alışmaktır. Çünkü alışılan şeye tepki gösterilmez, sebepleri üzerinde kafa patlatılmaz, engellemek için çaba sarf edilmez, bu da onu kalıcı hale getirir.

İşin bir başka boyutu da alışmak tabirinin engelleyemiyoruz itirafını içermesidir. Alışacağız dediğiniz zaman elimizden bir şey gelmiyor, çaresiziz de demiş olursunuz. Bunun vatandaş üzerinde hangi etkileri bırakacağını söylemeye gerek var mı? Kendini güvende hissetmeyen, terörün önlenemeyeceğini düşünen bir insanın en başta devletine olan güveni sarsılır. Geleceğe olan umutlarını kaybeder.

Bir devlet vatandaşlarına asla alışın diyemez. Çünkü onun görevi bu tip olayları önlemek, vatandaşın can ve mal emniyetini sağlamaktır. Ülke güvenliği için on binlerce insan istihdam eden bir devletin bu gibi konularda hiç bir mazereti olamaz.

Ölüme, intihara karar vermiş bir insanı durdurmak zordur, bunun farkındayım. Ama zaten devletin görevi bu zorluklara rağmen gereğini yapmak, asayişi sağlamak değil midir. Bunu sadece polisiye tedbirler açısından düşünmemek lazım. Eğitim, kültür, ekonomi, dış ve iç politika açısından da düşünmek lazım. Ne oluyor da bu insanlar hayatlarının baharında intihar bombacısı oluyorlar? Onları hayatlarından vazgeçecek noktaya iten ne? Nasıl bir eğitimden geçmişler, nasıl bir aile ve sosyal çevrede yetişmişler bütün bunların irdelenmesi gerekir. Bu soruların cevabı aynı zamanda teröre karşı ne tür tedbirler alınması gerekir sorusunun cevabını da içinde taşır.

Herkes şikayet ediyor ama bu işlerin sorumluluğu tek başına hükümete veya hükümetlere yıkılamaz. Yüzü aşan üniversitemiz var kaç tanesi bu konularla ilgili doğru dürüst bilimsel çalışma yapmış. Her yıl binlerce öğrenci lisans üstü eğitim yapıyor, niçin yeteri derecede terörle ilgili araştırmamız yok. ETA, IRA, Tamil Kaplanları Peru Aydınlık Yol hareketi ile ilgili kaç çalışma var. Her yıl aynı konularda  doktora yaptıran, bu ülkenin acil problemlerine ilgi duymayan  üniversite camiasının bunda hiç mi sorumluluğu yok?

Bu tip olaylara alışmamamız için hepimize düşen görevler var. Okulu, üniversitesi, basını, siyasetçisi ile amaç ve emek birliği içinde olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Geçmişte yapılan hataları gündeme getirerek terör karşısında mesafe alamayız. Ama onlardan dersler çıkarıp daha isabetli, akıllı politikalar üretebiliriz. Terör üzerinden siyasi hesaplaşmaya kakarsak bundan en büyük faydayı terör örgütleri görür. Alışmamak için milletçe uyanık ve sorumlu hareket edecek ve er geç terörün her türünü yeneceğiz.

GAZETEVAHDET

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.