Mustafa Yavuz Elbirler
Köşe Yazarı
Mustafa Yavuz Elbirler
 

Yüzüncü Yılında Milli Mücadele Döneminde Manisa

(Teşekkürler Bilim İnsanları, Cengiz ERGÜN, Azmi AÇIKDİL) Bir Devletin Milli Güvenliğinin temeli, devletin asli unsurunu oluşturan milletin Milli Gücü ve Milli Gücünün temeli de Milli Şuurudur. Milli Şuurun oluşmasının temel faktörlerinden biri de milletin tarihini yazdıran ferleri tanımak olayların sebep oluş ve sonuçlarını bilmektir. Manisa da uzun yıllardır dile getirilen konulardan biri de Milli Mücadele Döneminde Manisa da derli toplu bir çalışma yapılmamış olması idi. Manisa Büyük Şehir Belediye Başkanlığı ile Türk Eğitim Sen'in 8 Eylül 2019'da birlikte organize ettikleri ''Manisa'nın Kurtuluşu'' panelin de bu konu tekrar vurgulanmış ve bitiş bölümünde söz isteyen Sn. Cengiz Ergün ''Böyle bir çalışmayı desteklemekten gurur duyarım. Siz ekibinizi kurup çalışmaya başlayın. Biz üzerimize düşeni yaparız'' demiş idi. Bu bir politikacıdan daha çok, Manisa için verdiği sözleri yerine getiren, Atatürk İlke ve inkılaplarına gönülden bağlı inanmış bir insanın sözü idi ki, 19 Aralık 2019 da bir protokole bağlanarak resmi hale getirildi. Sn. Azami Açıkdil'in takibinde, Sn. Prof. Dr. Nurettin Gülmez ve Sn. Doç. Dr. Nejdet Bilgi Beylerin koordinatörlüğüne de; sekiz üniversite ve 38 bilim insanının katılımıyla, dört cilt, 2259 sahihe hacimli. Manisa Merkez ve ilçelerini kapsayan, o dönemde yerli ve yabancı basın, resmi yazışmalar, raporlar, yazılı ve sözlü anlatımları kapsayan 64 ayrı başlıkta, 64 ayrı konuyu işleyen dev bir kaynak eser ortaya çıktı ve Sn. Cengiz Ergün tarafından bastırılarak yayınlandı. Sn. Cengiz Ergün çalışmanın sunuş yazısın da özetle şöyle dedi: ''...böyle önemli bir eserin ortaya çıkmasına katkı sağladığımız için duyduğum mutluluğu ifade ederek yazıma giriş yapmak istiyorum.'' ''...Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, tarihe karşı çok büyük ilgi duymuş, Türk tarihinin zenginliklerini ortaya çıkarmak ve Türk Milletinin çok eski bir millet olduğunu kanıtlamak için Türk Tarih Kurumu'nu kurmuştur. ''Geçmişini bilmeyen milletler geleceğe yön veremezler'' diyen büyük dâhinin ışığında bizler de tarihimize ve geçmişimize önem veriyor, bunların gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılmasına özen gösteriyoruz.'' ''Milli Mücadele döneminde, ............, Türk Milletinin neler yaşadığını, hangi bedelleri ödediğini ve bu günlere nasıl ve ne şekilde geldiğimizi hem bilmek ve hem de öğretmek başlıca sorumluluğumuzdur.'' Aziz Türk Milletinin, Manisa ya hizmet etmiş ve Manisa da yaşayan bir ferdi olarak; Büyük bir sorumluluk örneği göstererek bu gün ve yarın okurların bilgi dağarcığını geliştirerek Milli Şuurumuzun pekişmesine büyük katkı sağlayacağına inandığım bu fevkalade çalışmayı toplumun faydasına sunan Sn. Cengiz ERGÜN, Azmi AÇIKDİL, Prof. Dr. Nurettin Gülmez, Doç. Dr. Nejdet Bilgi ile emeği geçen tüm bilim insanlarına en kalbi duygularım ile teşekkür ediyorum. Selam ve Dua ile!...
Ekleme Tarihi: 19 Temmuz 2021 - Pazartesi

Yüzüncü Yılında Milli Mücadele Döneminde Manisa

(Teşekkürler Bilim İnsanları, Cengiz ERGÜN, Azmi AÇIKDİL)

Bir Devletin Milli Güvenliğinin temeli, devletin asli unsurunu oluşturan milletin Milli Gücü ve Milli Gücünün temeli de Milli Şuurudur.

Milli Şuurun oluşmasının temel faktörlerinden biri de milletin tarihini yazdıran ferleri tanımak olayların sebep oluş ve sonuçlarını bilmektir.

Manisa da uzun yıllardır dile getirilen konulardan biri de Milli Mücadele Döneminde Manisa da derli toplu bir çalışma yapılmamış olması idi.

Manisa Büyük Şehir Belediye Başkanlığı ile Türk Eğitim Sen'in 8 Eylül 2019'da birlikte organize ettikleri ''Manisa'nın Kurtuluşu'' panelin de bu konu tekrar vurgulanmış ve bitiş bölümünde söz isteyen Sn. Cengiz Ergün ''Böyle bir çalışmayı desteklemekten gurur duyarım. Siz ekibinizi kurup çalışmaya başlayın. Biz üzerimize düşeni yaparız'' demiş idi. Bu bir politikacıdan daha çok, Manisa için verdiği sözleri yerine getiren, Atatürk İlke ve inkılaplarına gönülden bağlı inanmış bir insanın sözü idi ki, 19 Aralık 2019 da bir protokole bağlanarak resmi hale getirildi.

Sn. Azami Açıkdil'in takibinde, Sn. Prof. Dr. Nurettin Gülmez ve Sn. Doç. Dr. Nejdet Bilgi Beylerin koordinatörlüğüne de; sekiz üniversite ve 38 bilim insanının katılımıyla, dört cilt, 2259 sahihe hacimli. Manisa Merkez ve ilçelerini kapsayan, o dönemde yerli ve yabancı basın, resmi yazışmalar, raporlar, yazılı ve sözlü anlatımları kapsayan 64 ayrı başlıkta, 64 ayrı konuyu işleyen dev bir kaynak eser ortaya çıktı ve Sn. Cengiz Ergün tarafından bastırılarak yayınlandı.

Sn. Cengiz Ergün çalışmanın sunuş yazısın da özetle şöyle dedi:

''...böyle önemli bir eserin ortaya çıkmasına katkı sağladığımız için duyduğum mutluluğu ifade ederek yazıma giriş yapmak istiyorum.''

''...Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, tarihe karşı çok büyük ilgi duymuş, Türk tarihinin zenginliklerini ortaya çıkarmak ve Türk Milletinin çok eski bir millet olduğunu kanıtlamak için Türk Tarih Kurumu'nu kurmuştur. ''Geçmişini bilmeyen milletler geleceğe yön veremezler'' diyen büyük dâhinin ışığında bizler de tarihimize ve geçmişimize önem veriyor, bunların gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılmasına özen gösteriyoruz.''

''Milli Mücadele döneminde, ............, Türk Milletinin neler yaşadığını, hangi bedelleri ödediğini ve bu günlere nasıl ve ne şekilde geldiğimizi hem bilmek ve hem de öğretmek başlıca sorumluluğumuzdur.''

Aziz Türk Milletinin, Manisa ya hizmet etmiş ve Manisa da yaşayan bir ferdi olarak; Büyük bir sorumluluk örneği göstererek bu gün ve yarın okurların bilgi dağarcığını geliştirerek Milli Şuurumuzun pekişmesine büyük katkı sağlayacağına inandığım bu fevkalade çalışmayı toplumun faydasına sunan Sn. Cengiz ERGÜN, Azmi AÇIKDİL, Prof. Dr. Nurettin Gülmez, Doç. Dr. Nejdet Bilgi ile emeği geçen tüm bilim insanlarına en kalbi duygularım ile teşekkür ediyorum.

Selam ve Dua ile!...

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.