Mustafa Yavuz Elbirler
Köşe Yazarı
Mustafa Yavuz Elbirler
 

Ya İstiklal Ya Ölüm! Sivas Kongresi

Bu günden 102 yıl önce, Devletteki bütün görevlerinden istifa etmiş, üniformasını çıkarmış, rütbelerini bırakmış, Milli karakterini çok iyi bildiği Yüce Türk Milletine duyduğu güven ile '' YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM '' diyerek yola çıkan Mustafa Kemal 4 Eylül 1919 günü Sivas Kongresini topladı. Kongre sonunda alınan en önemli karar '' Türk Milletinin vatan toprağı ile bölünmez bütünlüğünü korumak '' idi. '' YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM '' Türk Milletinin, milleti ve vatanı ile bölünmez bütünlüğünü sağlayacak amacın parolası idi. İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan işgali ile iç destekçilerine karşı topyekun verilen mücadele sonucu Milletin Kayıtsız Şartsız Egemenliğine dayalı yeni bir devlet kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Anayasasının değişmez ve değiştirilemez maddesi '' Millet ve Vatanın Bölünmez'' bütünlüğü oldu. Yeni devletin parolası da '' Muasır Medeniyetler Seviyesinin üstüne çıkmak'' oldu. Yeni Devlet, dışarıdan, milli çıkarları açısından bulunduğumuz coğrafyaya hükümran olmamızdan rahatsız olan ve içeriden şu veya bu şekilde yanlarına aldıklarınca sürekli taciz edildi ve edilmekte. Milletimizin, yıkıcı ve bölücü teröre karşı, rejimi, milletin ve vatanın bölünmesini önlemek için verdiği şehitler hiç bir maddi değer ile ölçülemez. Gerçek o ki, yüzlerce milyar dolar ile ifade edilen maddi kayıplar yanında kaybedilen vatan evlatlarının yokluğu çok ama çok pahalıya mal olmuştur. Bunlara rağmen, Türk Milleti, Devletine, vatan toprağına sahip çıkmış, Kurucu İradenin temel prensiplerine sahip çıkarak korumuş, bölünmemiş ve böldürtmemiştir. Çalışkan, Milli ve Manevi değerlerine sahip Türk insanı üzerinde uygulanan her türlü psikolojik savaş yöntemlerine , terör  ve ekonomik yaptırımlara, tehdit ve baskıya rağmen daha iyiye doğru adım adım yürümektedir. Kızıl Elmamız muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmaktır. Selam ve Dua İle!.
Ekleme Tarihi: 06 Eylül 2021 - Pazartesi

Ya İstiklal Ya Ölüm! Sivas Kongresi

Bu günden 102 yıl önce, Devletteki bütün görevlerinden istifa etmiş, üniformasını çıkarmış, rütbelerini bırakmış, Milli karakterini çok iyi bildiği Yüce Türk Milletine duyduğu güven ile '' YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM '' diyerek yola çıkan Mustafa Kemal 4 Eylül 1919 günü Sivas Kongresini topladı.

Kongre sonunda alınan en önemli karar '' Türk Milletinin vatan toprağı ile bölünmez bütünlüğünü korumak '' idi. '' YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM '' Türk Milletinin, milleti ve vatanı ile bölünmez bütünlüğünü sağlayacak amacın parolası idi.

İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan işgali ile iç destekçilerine karşı topyekun verilen mücadele sonucu Milletin Kayıtsız Şartsız Egemenliğine dayalı yeni bir devlet kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Anayasasının değişmez ve değiştirilemez maddesi '' Millet ve Vatanın Bölünmez'' bütünlüğü oldu. Yeni devletin parolası da '' Muasır Medeniyetler Seviyesinin üstüne çıkmak'' oldu.

Yeni Devlet, dışarıdan, milli çıkarları açısından bulunduğumuz coğrafyaya hükümran olmamızdan rahatsız olan ve içeriden şu veya bu şekilde yanlarına aldıklarınca sürekli taciz edildi ve edilmekte.

Milletimizin, yıkıcı ve bölücü teröre karşı, rejimi, milletin ve vatanın bölünmesini önlemek için verdiği şehitler hiç bir maddi değer ile ölçülemez. Gerçek o ki, yüzlerce milyar dolar ile ifade edilen maddi kayıplar yanında kaybedilen vatan evlatlarının yokluğu çok ama çok pahalıya mal olmuştur.

Bunlara rağmen, Türk Milleti, Devletine, vatan toprağına sahip çıkmış, Kurucu İradenin temel prensiplerine sahip çıkarak korumuş, bölünmemiş ve böldürtmemiştir. Çalışkan, Milli ve Manevi değerlerine sahip Türk insanı üzerinde uygulanan her türlü psikolojik savaş yöntemlerine , terör  ve ekonomik yaptırımlara, tehdit ve baskıya rağmen daha iyiye doğru adım adım yürümektedir. Kızıl Elmamız muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmaktır.

Selam ve Dua İle!.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.