Mustafa Yavuz Elbirler
Köşe Yazarı
Mustafa Yavuz Elbirler
 

Sormak Hakkımızdır ve Bilesiz ki Mustafa Kemalin Kağnısı Yolda Kalmaz

''Nasıl öfkelenmem düşündükçe memleketimi? Çırpınıyor ayakları altında bir avuç hergelenin..'' demiş, Nazım, bir şiirinde. Kuva-i Milliye destanının yanına koydum.  Doğru kim söyler ise söylesin, her daim doğrudur. Nazımları susturmak için, Komünizmle mücadele derneklerinde palazlanan tehdidi görmedik. Düşünmedik, düzene baş kaldırılarının altın da ki temel sebebi, görmedik onları öne sürenleri, bıraktık, bizim adımıza düşündüler, biz düşünceyi bastırdık ve o düşünce, şu cu, oldu, bu cu oldu, tehdit oldu geldi; olan Türk Milletine ve de Türkiye ye oldu ve de halen olmakta. Günlerdir Osmaniye'den Bodrum'a kadar olan coğrafyamız yanıyor ve üzülerek görüyoruz ki yetersiz kaldık bu felaket karşısında. Siyasi mülahazaları, ideolojileri bir kenara  bırakarak samimiyetle bir öz eleştiri yapmamız gerekmiyor mu? Neden yanıyor ormanlarımız? . PKK/PYD, FETO, Amerikan Ajanları, İsrail, vs. yakmış olabilir mi? Olabilir. Bu tehdit var ve biliniyor. . Hadi bir kaç yerde, çocuklar, piknikçiler, vurdumduymaz insanların hatası diyelim. Olabilir ve de olabileceği biliniyor. . Hava şartları olabilir mi? olabilir ve de bu da bilinmekte. Tedbir alındımı? . Yangın emniyet bantları yeterli sayı da açılmış ve temiz tutulmuş mudur? . Orman yolları kullanılabilir halde midir? . Bölgelerin coğrafi özellikleri göz önüne alınarak; Uçak, Helikopter, dozer, kepçe, arazöz v.s ekipman ve bunların personeli temin edilmiş midir? . Yeterli sayıda Orman Muhafaza ve müdahale personeli var mıdır? . Ormanlık alanlar da ilk Bahar dan itibaren alt temizliği yapılmış mıdır? . Sabotajlara, yangınlara karşı önleme planları yapılmış mıdır? Yapılmış ise güncelleştirilmiş ve bu kapsam da görevlendirilecekler eğitilmiş midir? . Orman Bakanlığı ve daha üst makamların denetleme kurulları denetim görevini yerine getirmiş, uyarı ve tavsiyeleri dikkate alınmış mıdır? . Bölgelerin özellikler göz önüne alınmadan her bölgede yetişen uzman personel bilmedikleri bölgelere atanmış mıdır? . Atama ve terfiler de liyakat ön plan da tutulmuş mudur? . Kamu Kurumları için de en yüksek gelir dilimlerinde birine sahip olan Orman Gnl. Md.'nün gelirlerinden bu işler için ayrılan kaynak yeterli midir? . Valiler, kriz yönetiminde etkili olabilmişler, kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllüler arasında yeterli koordineyi sağlayabilmişler midir? Bu ülkede yaşayan her fert bu soruları ve daha fazlasını sormak hakkına sahiptir. Milletin oyları ile yönetime gelenler de; bu soruları kendilerine sormalı ve cevaplandırmalıdırlar. Yöneticiler şikayet etme hakkına sahip değillerdir. Onlar çözüm bulmak ve daha iyiyi yapmakla görevlidirler. Biz biliriz, sizde bilin MUSTAFA KEMALİN KAĞNISI YOLDA KALMAZ.
Ekleme Tarihi: 08 Ağustos 2021 - Pazar

Sormak Hakkımızdır ve Bilesiz ki Mustafa Kemalin Kağnısı Yolda Kalmaz

''Nasıl öfkelenmem düşündükçe memleketimi? Çırpınıyor ayakları altında bir avuç hergelenin..'' demiş, Nazım, bir şiirinde. Kuva-i Milliye destanının yanına koydum.

 Doğru kim söyler ise söylesin, her daim doğrudur. Nazımları susturmak için, Komünizmle mücadele derneklerinde palazlanan tehdidi görmedik.

Düşünmedik, düzene baş kaldırılarının altın da ki temel sebebi, görmedik onları öne sürenleri, bıraktık, bizim adımıza düşündüler, biz düşünceyi bastırdık ve o düşünce, şu cu, oldu, bu cu oldu, tehdit oldu geldi; olan Türk Milletine ve de Türkiye ye oldu ve de halen olmakta.

Günlerdir Osmaniye'den Bodrum'a kadar olan coğrafyamız yanıyor ve üzülerek görüyoruz ki yetersiz kaldık bu felaket karşısında.

Siyasi mülahazaları, ideolojileri bir kenara  bırakarak samimiyetle bir öz eleştiri yapmamız gerekmiyor mu?

Neden yanıyor ormanlarımız?

. PKK/PYD, FETO, Amerikan Ajanları, İsrail, vs. yakmış olabilir mi? Olabilir. Bu tehdit var ve biliniyor.

. Hadi bir kaç yerde, çocuklar, piknikçiler, vurdumduymaz insanların hatası diyelim. Olabilir ve de olabileceği biliniyor.

. Hava şartları olabilir mi? olabilir ve de bu da bilinmekte.

Tedbir alındımı?

. Yangın emniyet bantları yeterli sayı da açılmış ve temiz tutulmuş mudur?

. Orman yolları kullanılabilir halde midir?

. Bölgelerin coğrafi özellikleri göz önüne alınarak; Uçak, Helikopter, dozer, kepçe, arazöz v.s ekipman ve bunların personeli temin edilmiş midir?

. Yeterli sayıda Orman Muhafaza ve müdahale personeli var mıdır?

. Ormanlık alanlar da ilk Bahar dan itibaren alt temizliği yapılmış mıdır?

. Sabotajlara, yangınlara karşı önleme planları yapılmış mıdır? Yapılmış ise güncelleştirilmiş ve bu kapsam da görevlendirilecekler eğitilmiş midir?

. Orman Bakanlığı ve daha üst makamların denetleme kurulları denetim görevini yerine getirmiş, uyarı ve tavsiyeleri dikkate alınmış mıdır?

. Bölgelerin özellikler göz önüne alınmadan her bölgede yetişen uzman personel bilmedikleri bölgelere atanmış mıdır?

. Atama ve terfiler de liyakat ön plan da tutulmuş mudur?

. Kamu Kurumları için de en yüksek gelir dilimlerinde birine sahip olan Orman Gnl. Md.'nün gelirlerinden bu işler için ayrılan kaynak yeterli midir?

. Valiler, kriz yönetiminde etkili olabilmişler, kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllüler arasında yeterli koordineyi sağlayabilmişler midir?

Bu ülkede yaşayan her fert bu soruları ve daha fazlasını sormak hakkına sahiptir.

Milletin oyları ile yönetime gelenler de; bu soruları kendilerine sormalı ve cevaplandırmalıdırlar.

Yöneticiler şikayet etme hakkına sahip değillerdir. Onlar çözüm bulmak ve daha iyiyi yapmakla görevlidirler.

Biz biliriz, sizde bilin MUSTAFA KEMALİN KAĞNISI YOLDA KALMAZ.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.