Mustafa Yavuz Elbirler
Köşe Yazarı
Mustafa Yavuz Elbirler
 

12 Eylül Mamak

"Dünyanın en ilginç siyâsî dâvâlarından birisi Ankara'da başladı, vatana ihanetten yargılanan Türk milliyetçileri duruşmaya İstiklâl Marşı ile başladılar..."O İstiklâl Marşı'nın anlamı, ülkücülerin "Boyun eğmeyeceğiz" direnişi ve tavrıydı...O İstiklâl Marşı, Alparslan Türkeş'in, elindeki MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Dâvâsı başlıklı iddianâmeyi sallayarak, mahkeme heyetinin gözlerinin içine baka baka söylediği şu sözlerle anlamını buluyordu:"'Ne yaptımsa bilerek isteyerek yaptım, Türkiye ve Türk milleti için yaptım. Milliyetçiliği suç olarak kabul ediyorsanız, ölünceye kadar bu suçun faili olacağım... Mevzu vatansa hepimiz ölelim, mevzu makamsa hepiniz ölün..."Tarih şâhittir ki ülkücüler, 12 Eylül'e boyun eğmediler...Ne işkencelerine, ne mahkemelerine, ne hukukuna ne de zulmüne boyun eğdiler...Hani, "Kahramanlar savaşta en ön safta, ödülde en arkada duranlardır" diyordu ya Alparslan Türkeş, işte o zor yılların imtihanlarını veren ülkücülerin 'kâhir ekseriyeti' ödülsüz bir hayatı tercih eden kahramanlardı.. VE .SORULAR 12 Eylül 1980, sabaha karşı, Ordu yönetme el koydu. O gün olaylar durdu. Hakikaten durdu mu? Arşivleri açıp bakalım, kaç polis şehit edildi o günden sonra. Kaç polis hakkında soruşturma açıldı, kaç polis meslekten atıldı, kaç polis sürgün edildi. Devleti koruyamayan siyasilerin yanında devlet için mücadele veren hangi siyasiler neden tutuklanıp yargılandılar. Terör örgütlerinin arkasında kimler var idi, o örgütlere zemini kimler hazırladı ve onlar neden tespit edilip yargılanmadılar? Devleti bütün değerleri ile canları pahasına koruyanlar, neden devleti yıkmak isteyenler ile ayni kefeye kondular? O günden önce görevlerini sıkı yönetime rağmen yapmayanlar, o günden sonra kimlerin palazlanmasına yol açtılar. Atatürk'ün arkasına saklanıp, Türk Milliyetçiliğini neden bir kalıp içine hapsettiler? Arşivlerdeki belgelerle ve o günleri yaşayanlar ile bu konu objektif olarak araştırılmalı bence. Kurdukları mahkemeler bağımsız ve adil miydi? ...
Ekleme Tarihi: 13 Eylül 2021 - Pazartesi

12 Eylül Mamak

"Dünyanın en ilginç siyâsî dâvâlarından birisi Ankara'da başladı, vatana ihanetten yargılanan Türk milliyetçileri duruşmaya İstiklâl Marşı ile başladılar..."O İstiklâl Marşı'nın anlamı, ülkücülerin "Boyun eğmeyeceğiz" direnişi ve tavrıydı...O İstiklâl Marşı, Alparslan Türkeş'in, elindeki MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Dâvâsı başlıklı iddianâmeyi sallayarak, mahkeme heyetinin gözlerinin içine baka baka söylediği şu sözlerle anlamını buluyordu:"'Ne yaptımsa bilerek isteyerek yaptım, Türkiye ve Türk milleti için yaptım. Milliyetçiliği suç olarak kabul ediyorsanız, ölünceye kadar bu suçun faili olacağım... Mevzu vatansa hepimiz ölelim, mevzu makamsa hepiniz ölün..."Tarih şâhittir ki ülkücüler, 12 Eylül'e boyun eğmediler...Ne işkencelerine, ne mahkemelerine, ne hukukuna ne de zulmüne boyun eğdiler...Hani, "Kahramanlar savaşta en ön safta, ödülde en arkada duranlardır" diyordu ya Alparslan Türkeş, işte o zor yılların imtihanlarını veren ülkücülerin 'kâhir ekseriyeti' ödülsüz bir hayatı tercih eden kahramanlardı..

VE .SORULAR

12 Eylül 1980, sabaha karşı, Ordu yönetme el koydu. O gün olaylar durdu. Hakikaten durdu mu? Arşivleri açıp bakalım, kaç polis şehit edildi o günden sonra. Kaç polis hakkında soruşturma açıldı, kaç polis meslekten atıldı, kaç polis sürgün edildi. Devleti koruyamayan siyasilerin yanında devlet için mücadele veren hangi siyasiler neden tutuklanıp yargılandılar. Terör örgütlerinin arkasında kimler var idi, o örgütlere zemini kimler hazırladı ve onlar neden tespit edilip yargılanmadılar? Devleti bütün değerleri ile canları pahasına koruyanlar, neden devleti yıkmak isteyenler ile ayni kefeye kondular? O günden önce görevlerini sıkı yönetime rağmen yapmayanlar, o günden sonra kimlerin palazlanmasına yol açtılar. Atatürk'ün arkasına saklanıp, Türk Milliyetçiliğini neden bir kalıp içine hapsettiler? Arşivlerdeki belgelerle ve o günleri yaşayanlar ile bu konu objektif olarak araştırılmalı bence.

Kurdukları mahkemeler bağımsız ve adil miydi?

...

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.