Mehmet Anıl Korkmaz
Köşe Yazarı
Mehmet Anıl Korkmaz
 

Ya Tutmazsa

Hoca, Akşehir Gölü’nün kıyısına oturmuş. Çevresindekiler bir de bakmışlar ki Hoca, çömleğinden çıkardığı kaşık kaşık yoğurdu göle boşaltıp karıştırmıyor mu? Şaşkınlıkla sormuşlar: – Hocam, ne yapıyorsun öyle? – Göle yoğurt çalıyorum! – Göl hiç yoğurt tutar mı? – Ya tutarsa? Nasreddin Hoca’nın umut aşılayan bu fıkrası hem güldürür hem düşündürür. Allah rahmet eylesin. Fakat Nasreddin Hoca haricinde özellikle Bakanlık makamındaki bir kişi ekonomi ile ilgili “Ya tutarsa” derse işte bu hem kederlendirir hem düşündürür. Sayın Bakan dün güzel bir yere değindi. Ekonomik durumumuzun dış güçlerden dolayı değil halkın ekonomi politikasına inanmadığından ve güvenmediğinden dolayı kötü halde olduğunu söyledi. Burada durup sormak lazım; bu millet ne oldu da inanmamaya başladı; ne oldu da ekonomi yönetimine karşı güvensizlik duymaya başladı? Mesela bütçe görüşmelerini takip eden bir vatandaş güven duyabilir mi? 2022 bütçesinde neler var diye yazmayacağım ama neler yok diye yazıp işbu güvensizliğin sebebini aydınlatmaya çalışacağım. Bu bütçede işsizler yok, Bu bütçede asgari ücretli çalışan yok, Bu bütçede emekliler yok, Bu bütçede barınamayan üniversiteli yok, Bu bütçede evladına çikolata alamayıp intihar eden baba yok, Bu bütçede evladının ısınması için fön makinasını açıp kendini asan anne yok, Bu bütçede er olmayan kişi(liksiz)den şiddet gören kadınlarımız yok, Bu bütçede terörle mücadele gazilerimiz yok, Bu bütçede sen ve ben yokuz… *** İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 123456 tane abcd, efgh, ıijkl, mnoö, prsş, tuüvyz adlı terör örgütlerine mensup çalışan var mı bilmiyorum ama Melih Gökçek’in geçen haftalarda söylediği “Genel Sekreterim Kamil Kılıç FETÖ’cüydü; 2014’te işe aldım onu” ile “Benim dönemimde kaç tane FETÖ’cü vardı, tuttum onları, inkâr etmiyorum” sözleri zihnimin içini hâlâ kurcalayıp duruyor. *** Almanya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünya ekonomimizi kıskanıyor, bunu hepimiz biliyoruz. Meğer tüm dünya bizim RTÜK’ü de kıskanıyormuş. Öğrenmiş olduk. Ben de kendi kendime sorup duruyordum “Neden sekiz daire başkanı ve kırk sekiz daire başkan yardımcısı var bu RTÜK’te?” diye. Kolay mı tüm dünyanın kıskandığı bir kadro oluşturmak? *** Erkin Baba’ya selam olsun… “Başımda bere elimde sarı madenden bir boru; Gidiyorum Katar’ın gittiği yere doğru… Çöh, çöh, çöh, çöh…”
Ekleme Tarihi: 14 Aralık 2021 - Salı

Ya Tutmazsa

Hoca, Akşehir Gölü’nün kıyısına oturmuş. Çevresindekiler bir de bakmışlar ki Hoca, çömleğinden çıkardığı kaşık kaşık yoğurdu göle boşaltıp karıştırmıyor mu? Şaşkınlıkla sormuşlar:

– Hocam, ne yapıyorsun öyle?
– Göle yoğurt çalıyorum!
– Göl hiç yoğurt tutar mı?
– Ya tutarsa?

Nasreddin Hoca’nın umut aşılayan bu fıkrası hem güldürür hem düşündürür. Allah rahmet eylesin. Fakat Nasreddin Hoca haricinde özellikle Bakanlık makamındaki bir kişi ekonomi ile ilgili “Ya tutarsa” derse işte bu hem kederlendirir hem düşündürür.

Sayın Bakan dün güzel bir yere değindi. Ekonomik durumumuzun dış güçlerden dolayı değil halkın ekonomi politikasına inanmadığından ve güvenmediğinden dolayı kötü halde olduğunu söyledi. Burada durup sormak lazım; bu millet ne oldu da inanmamaya başladı; ne oldu da ekonomi yönetimine karşı güvensizlik duymaya başladı?

Mesela bütçe görüşmelerini takip eden bir vatandaş güven duyabilir mi? 2022 bütçesinde neler var diye yazmayacağım ama neler yok diye yazıp işbu güvensizliğin sebebini aydınlatmaya çalışacağım.

Bu bütçede işsizler yok,

Bu bütçede asgari ücretli çalışan yok,

Bu bütçede emekliler yok,

Bu bütçede barınamayan üniversiteli yok,

Bu bütçede evladına çikolata alamayıp intihar eden baba yok,

Bu bütçede evladının ısınması için fön makinasını açıp kendini asan anne yok,

Bu bütçede er olmayan kişi(liksiz)den şiddet gören kadınlarımız yok,

Bu bütçede terörle mücadele gazilerimiz yok,

Bu bütçede sen ve ben yokuz…

***

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 123456 tane abcd, efgh, ıijkl, mnoö, prsş, tuüvyz adlı terör örgütlerine mensup çalışan var mı bilmiyorum ama Melih Gökçek’in geçen haftalarda söylediği “Genel Sekreterim Kamil Kılıç FETÖ’cüydü; 2014’te işe aldım onu” ile “Benim dönemimde kaç tane FETÖ’cü vardı, tuttum onları, inkâr etmiyorum” sözleri zihnimin içini hâlâ kurcalayıp duruyor.

***

Almanya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünya ekonomimizi kıskanıyor, bunu hepimiz biliyoruz. Meğer tüm dünya bizim RTÜK’ü de kıskanıyormuş. Öğrenmiş olduk. Ben de kendi kendime sorup duruyordum “Neden sekiz daire başkanı ve kırk sekiz daire başkan yardımcısı var bu RTÜK’te?” diye. Kolay mı tüm dünyanın kıskandığı bir kadro oluşturmak?

***

Erkin Baba’ya selam olsun…

“Başımda bere elimde sarı madenden bir boru;

Gidiyorum Katar’ın gittiği yere doğru…

Çöh, çöh, çöh, çöh…”

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.