Göktan Ay
Köşe Yazarı
Göktan Ay
 

ÜAK Doçentlik Süreçlerinde, Hırsız Akademisyenlere Görev Verilecek mi?

Yabancı dil sınavını (YDS) aşan akademisyenlerin Doç.lik başvurularında dikkat edilmesi gereken noktalar var… “1/ Başvuru evrakları sorunsuz olan adaylara jüri oluşturulması, jürilerin ÜAK Yönetim Kurulunca onaylanması ve  jüri bilgilerinin açıklanması (Adaylarla ilgili 7085 Sayılı Kanun 4.madde kontrolü) 2/ Eser inceleme sürecinin sonuçlanması 3/ Adayın Eser İnceleme Sonucu Başarısız 4/ Adayın Eser İnceleme Sonucu Başarılı 5/ Başvuru evrakı eksik/yanlış olan başvurular iptal edilir 6/ Aday asgari başvuru şartlarını sağlıyor 7/ Asgari başvuru şartlarını sağlamamıştır kararı gereği adayın başvurusu iptal edilir 8/ Etik ihlal var kararı gereği adayın başvurusu iptal edilir 9/ Adayın etik ihlal durumu yok 10/ Başvuruyu sonlandıran adayların evrakları tamam mı? 11/ Eser inceleme süreci 12/ Etik Komisyonu incelemesi Doçentlik Komisyonu incelemesi 13/ Eser inceleme sonuçlarının ÜAK Yönetim Kurulunca onaylanması ve sonuçların açıklanması (Adaylarla ilgili 7085 Sayılı Kanun 4.madde kontrolü) 14/ Hayır 15/ Evet 16/ Etik ihlal raporu 17/ Asgari başvuru şartlarını sağlamamıştır raporu 18/ Doçentlik belge taleplerinin alınması, Doçentlik Belgesi düzenlenmesi ve E-Devlet üzerinden erişime açılması” 2006-2016 arasında paralel ve ülkücü akademisyenler tarafından yabancı dil sorularının çalındığı/alındığı/dağıtıldığı sır değil. Ve, bu şekilde 5000 akademisyenin, jürileri de ayarlanarak  Doç. yapıldığı resmi rakamlara yansımış durumda. Ama, eski YÖK Başkanları ve YÖK üyeleri bu konulara girmiyor ve akademik temizlikten uzak duruyorlar. Sorular; 1/ “Etik ihlali” kararını etik olmayan “hırsız akademisyen” jüri olarak nasıl verecek? 2/  “Etik olmayan” hırsız akademisyenler, “avcı dergilerde” yayın yapanları nasıl tespit edecek? 3/ Bu kişiler; “ya aday şikayet ederse, başıma iş alırım, gerçekler ortaya dökülür” diye düşünmeyecek mi? 4/ Bu etik olmayan uygulamaları “demoklesin kılıcı” gibi hep kafalarının üstünde olmayacak mı? YÖK Başkanı Sn. Prof.Dr. Erol Özvar’dan; 2006-2016 Doç.lerine (şimdi çoğu Prof.) jüri üyeliği verirken çok dikkat etmesi, bu ara kesime bir denetleme/soruşturma getirmesi” bekleniyor. Akademik Temizlik olmadan, üniversiteler eski saygınlığını kazanamayacaktır…  
Ekleme Tarihi: 25 Ekim 2021 - Pazartesi

ÜAK Doçentlik Süreçlerinde, Hırsız Akademisyenlere Görev Verilecek mi?

Yabancı dil sınavını (YDS) aşan akademisyenlerin Doç.lik başvurularında dikkat edilmesi gereken noktalar var…

“1/ Başvuru evrakları sorunsuz olan adaylara jüri oluşturulması, jürilerin ÜAK Yönetim Kurulunca onaylanması ve  jüri bilgilerinin açıklanması (Adaylarla ilgili 7085 Sayılı Kanun 4.madde kontrolü)

2/ Eser inceleme sürecinin sonuçlanması

3/ Adayın Eser İnceleme Sonucu Başarısız

4/ Adayın Eser İnceleme Sonucu Başarılı

5/ Başvuru evrakı eksik/yanlış olan başvurular iptal edilir

6/ Aday asgari başvuru şartlarını sağlıyor

7/ Asgari başvuru şartlarını sağlamamıştır kararı gereği adayın başvurusu iptal edilir

8/ Etik ihlal var kararı gereği adayın başvurusu iptal edilir

9/ Adayın etik ihlal durumu yok

10/ Başvuruyu sonlandıran adayların evrakları tamam mı?

11/ Eser inceleme süreci

12/ Etik Komisyonu incelemesi Doçentlik Komisyonu incelemesi

13/ Eser inceleme sonuçlarının ÜAK Yönetim Kurulunca onaylanması ve sonuçların açıklanması (Adaylarla ilgili 7085 Sayılı Kanun 4.madde kontrolü)

14/ Hayır

15/ Evet

16/ Etik ihlal raporu

17/ Asgari başvuru şartlarını sağlamamıştır raporu

18/ Doçentlik belge taleplerinin alınması, Doçentlik Belgesi düzenlenmesi ve E-Devlet üzerinden erişime açılması”

2006-2016 arasında paralel ve ülkücü akademisyenler tarafından yabancı dil sorularının çalındığı/alındığı/dağıtıldığı sır değil. Ve, bu şekilde 5000 akademisyenin, jürileri de ayarlanarak  Doç. yapıldığı resmi rakamlara yansımış durumda. Ama, eski YÖK Başkanları ve YÖK üyeleri bu konulara girmiyor ve akademik temizlikten uzak duruyorlar.

Sorular;

1/ “Etik ihlali” kararını etik olmayan “hırsız akademisyen” jüri olarak nasıl verecek?

2/  “Etik olmayan” hırsız akademisyenler, “avcı dergilerde” yayın yapanları nasıl tespit edecek?

3/ Bu kişiler; “ya aday şikayet ederse, başıma iş alırım, gerçekler ortaya dökülür” diye düşünmeyecek mi?

4/ Bu etik olmayan uygulamaları “demoklesin kılıcı” gibi hep kafalarının üstünde olmayacak mı?

YÖK Başkanı Sn. Prof.Dr. Erol Özvar’dan; 2006-2016 Doç.lerine (şimdi çoğu Prof.) jüri üyeliği verirken çok dikkat etmesi, bu ara kesime bir denetleme/soruşturma getirmesi” bekleniyor.

Akademik Temizlik olmadan, üniversiteler eski saygınlığını kazanamayacaktır…

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.