google-site-verification: google93004a1f8b19e30c.html
Öne Çıkanlar toplanma çağrısı Halk Bankası Ali Haydar Hakverdi Canboray Soykan Pfizer

Gazeteci-Yazar Ahmet Kabaklı Mezarı Başında Anıldı

Türk basınının "şeyh-ül muharririn"i, yayın dünyasının yazar ve şairi, düşünce dünyamızın önemli mütefekkiri, eğitim dünyamızın vefalı hocası, kalp rahatsızlığı nedeniyle 8 Şubat 2001 yılında vefat etmişti.


Şeyhülmuharririn Ahmet Kabaklı kimdir:
Harput‘ta (Elâzığ) 24 Mayıs 1924‘te dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Elâzığ‘da tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü‘nden 1948 yılında mezun oldu.
Diyarbakır Lisesi ve Aydın Lisesi edebiyat öğretmenliklerinde bulunduktan sonra, 1957 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Paris‘e staja gönderildi. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu ve Atatürk Eğitim Enstitüsü‘nde hocalık yaptı. Türk Mûsıkîsi Devlet Konservatuarı‘nda da edebiyat dersleri verdi.
Öğretmenlik yıllarında Ankara Hukuk Fakültesi‘ni de bitirdi ve kısa bir müddet avukatlık mesleğini yürüttü.
Tercüman gazetesinin açtığı (1956) bir yarışma neticesinde basın dünyasına girdi ve yaklaşık yarım asır, "Gün Işığında" başlığı altındaki köşe yazılarıyla, konferansları ve sohbetleriyle geniş kesimleri aydınlattı, nesillerin "Kabaklı Hocası" oldu.
Genç yetenekleri edebiyatımıza kazandırmak, kültürümüzü yaşatmak ve zenginleştirmek gayesiyle 1970‘te Edebiyat Cemiyeti‘ni, 1972‘de Türk Edebiyatı dergisini ve bundan altı yıl sonra da (1978‘de) Türk Edebiyatı Vakfı‘nı kurdu.
Edebî ve fikrî eserleriyle ve Türk insanının duygularına tercüman olan yazılarıyla her zaman hatırlanacak olan Ahmet Kabaklı hoca, 8 Şubat 2001 tarihinde aramızdan ayrıldı.
Kabaklı Hoca, neredeyse her evde, her okulda bulunan ve 14 baskı yapan "Türk Edebiyatı" adlı 5 büyük ciltlik eserini; "Milletime, milletimin gençlerine hocalık borcum" diye tarif etmişti.  "Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletleri‘nin kuruluşundaki iman temellerinin aynı olduğunu" tespit ettiği; milletimizin kültürü, din ve vicdan hürriyeti üzerine kâbus gibi çöken Batı emperyalizmi, despotizm, istismarcılık, yobazlık ve hırsızlığı açık açık anlattığı "Temellerin Duruşması" adlı 27 baskı yapan ve büyük yankılar uyandıran 2 ciltlik eserini yazdıktan sonra da "Cenab-ı Hakk‘a verilmiş hesabımdır." demişti.


Yayımlanmış eserleri:
1- Türk Edebiyatı ( destanlar çağından bugüne 1300 yıllık edebiyat tarihimizi tarafsız bir gözle ele alan beş cilt ve 4336 sayfalık bu eser, şimdiye kadar 14 baskı yaptı); 2- Temellerin Duruşması 1 ve 2 (27 baskı yaptı); 3- Kültür Emperyalizmi; 4 -Müslüman Türkiye; 5- Mâbet ve Millet; 6- Mehmet Âkif; 7- Yunus Emre; 8- Mevlâna; 9- Sultanüşşuara Necip Fazıl;  10- Şâir-i Cihan Nedim; 11- Şiir İncelemeleri; 12- Çağlara Hükmedenler; 13- Türkiye‘yi Yoğuranlar; 14- Güneydoğu Yakından; 15- Doğudan Doğuş; 16- Millete Vurulan Canlı Pranga: Bürokrasi; 17- Alperen; 18- Devlet Felsefemiz; 19- Ejderha Taşı (çocuk kitabı); 20- Charles Dickens‘tan "Tuhaf Bir Macera" (tercüme); 21- Ahmet Rasim‘in "Şehir Mektupları" (sadeleştirme); 22- Giritli Aziz Efendi‘nin "Muhayyelât"ı (sadeleştirme); 23- İslâm‘la Kaynaşmış Türk Edebiyatı; 24- Tasavvuf, Tarikat ve Edebiyat; 25- Divan Edebiyatı, 26- Fâtih ve İstanbul
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.