google-site-verification: google93004a1f8b19e30c.html

Yargının temelde bir çok sorunlarla karşı karşıya olduğu bir dönemde şayet bir düzenleme yapılacaksa gelin buna ?paket? değil de ?yargı reformu? diyelim.

Paket ufak bir hediye.

Çam sakızı çoban armağanı.

...

Bu milletin yıkılan tarihi kalelerinin en başında eğitim ile adalet gelir. Eski ihtişam, eski gururumuz yerine getirilecekse bu ikisini birlikte ele almak gerekiyor.

Biri olmadan diğeri asla olmaz.

...

Ülke insanının bu iktidardan ciddi anlamda beklentileri var. Uçağı, yolu yordamı tamam da, şimdi de ruh dünyasına ferahlık verecek yeni bir atılım bekliyor. Gözleri sürekli yollarda. Ufukta bir gemi ne hikmetse limana yanaşamıyor.

Yanaşsın artık, neredeyse sabır taşını çatlatacak.

...

Paketin kendisi küçük, muhalefette çıkardığı gürültü büyük.

Sabahın köründen gecenin yarılarına kadar hakimin kapısında çile çeken vatandaşa bir çare var mi?

Sonuçta yaraya merhem olacak mı?

...

Dostlardan gelen paketi açtık baktık.

Diyor ki soruşturma devresinde tutuklama süresi en fazla 6 ay, ağır cezalarda bir yıl olacak. Hadi 6 ay daha uzatalım 1,5 yıl olsun. Bu zaman zarfında dava açılamamışsa canı mıdır, gaspçı midir salıverilecek. Tam da tilkinin istediği.

Tilkiye ?tavuk yer misin?? diye sormuşlar.

?Gülmekten söyleyemiyorum? demiş.

...

Mevcut sisteme göre savcıların kısa sürede dava açmalarında önemli sıkıntılar var. Ellerindeki imkanlar delillerin en kısa sürede toplanması için yeterli değildir.Uygulamada işin çoğunu polis yapıyor, işi yoğun olan şehirlerde savcılar emniyetten gelen evraka iddianameyi takarak mahkemeye sallıyorlar. Mahkeme uğraşıp duruyor.

...

Düşünün, çok taraflı adam öldürmeler veya canice cinayetlerde soruşturmalar, delillerin zor toplanması yüzünden oldukça uzuyor. Savcı bir yıl içerisinde çetenin davasını açamazsa sal gitsin! Mahkeme safhasında beş yıl geçtiği için katilleri saldık gittiler, şimdi de bulunamıyorlar.

...

Adalet ıskalamaya gelmez...Tecrübelerime göre söylüyorum, ceza alması kuvvetli muhtemel olan suçluyu salmak tehlikeli bir yaklaşımdır.Bu tip bir uygulama suç işlemeyi daha da özendirir. Hanımını kesmiş, çocuklarını doğramış birisini gerektiğinde salacağız. Irz düşmanlarını da salacağız.

Sonra ne olacak, bilen var mı?

Ceza almaya delilleri zayıf görülenler soruşturma ile kovuşturmanın her kademesinde zaten salınır. Deliller mutlaka ceza alacağını gösteriyorsa salıverme niye?..

Rahşan affında saldık, bir yıl içinde yarısından çoğu aynı suçları işleyerek geri geldiler. Çoğu da intikam alarak döndü.

...

Kaldı ki terör dediğimiz olayın diğer adı savaştır.

Türkiye şu anda savaş halindedir. Savaş hukuku idamı gerektirir. Kuş uçmaz kervan geçmez dağlarda evladını vatana veren aile bir de cezaevlerinde terörist, canı besleyecek.

Allah?a (cc) reva mi?

...

Geçici yöntemler bulmak yerine, sorgulama ile yargılamayı hızlandırmanın çareleri aranmalıdır. Yargılama hızlanırsa tutukluluk süresi çatışması ortadan kalkar.

...

Bir de gerçek adalet, bu milletin adaleti!

Suç işleyene cezasını, mağdura da hakkını verebiliyor muyuz? Veya kim verecek? İşte verdiğimiz ithal eğitim, işte fakültelerimiz.Dün bu devletin mahkemelerinden ağırlaştırılmış hapse mahkum olanlar bu gün beraat ettiler.

Efendim, kararı verenler fetöcüymüş.

Ya öyle mi?.. Peki ondan sonra gelenler neci?!.

...

Önce kalite, sonra da imkanlar.

Mahkemelerin giriş kapısı savcılıktır.

Savcının eli altında dedektifler, bilirkişiler, psikologlar ve bir de tek mesafeden celp etmek için ?adli polis veya adli güvenlikçi? olması gerekiyor.

Savcı sağlam delil toplarsa mahkeme de en fazla üçüncü celsede kararını verir. Şimdi veremiyor, dağınık bir soruşturma evrakının içinden çıkamıyor.

...

Paketin diğer bölümleri olumlu, ancak davaların uzamasının bir nedeni de mahkeme, istinaf, Yargıtay/Danıştay gezegenidir.

Her birisinde bir yıl bekleyen davanın en kısa sürede sonuçlanması üç yıl alıyor. Daha kısa bir çözüm, çare!

...

Ayrıca pakette, "Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamalarının suç oluşturmayacağı? vurgulanmaktadır. Burada da keyfilikler olabilir. Haber verme sınırlarını nasıl aşılabileceğinin unsurları örnekle açıklanmalıydı. Suç işlemeye tahrik, bölücülük, suçluyu koruma, halkı galeyana getirmek gibi.

Eleştiri zaten suç sayılmıyor...

...

Hazır fırsat doğmuşken paçaları sıvayarak dereye girmek yerine minicik paketlerle temelden aksayan adalette esaslı bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Merhum Erbakan hocamız ?aspirin tedavisi? derdi. Esas olan zihniyetle kurumun ta kendisidir. Şu andaki Adalet Bakanlığı?nın kadrosu kökten ?Yargı Reformu yapmaya oldukça yetenekli, liyakatli.

Verin ellerine yapsınlar...

Bu fırsat bir daha zor ele geçer.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.