Elimizden geldiği kadar, kurumların daha rahat işlemesi için, eğitim-kültür ve sanat alanında, gözümüze çapan yanlışların/eksiklerin giderilmesi için önerilerde bulunuyoruz.

Çünkü, makama gelenler yoğunluktan bazı noktaları göremeyebiliyorlar, bizler o bakımdan daha rahat düşünebiliyoruz.

Yararı oluyor mu? Bilmiyoruz, ama yazmaya devam ediyoruz.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ’NDE  MÜTEVELLİ HEYET VE REKTÖR SEÇİMİ

Yasada Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nin çok önemli olduğu belirtiliyor. “Üniversite Mütevelli Heyeti akademik çalışmaların en üst düzeyde yürütülmesi için gerekli önlemleri alır. Akademik yönden en üst düzeydeki öğretim elemanlarının belirlenmesi, seçimi ve atanması Devlet yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanlarında aranan niteliklere ek olarak, Mütevelli Heyet tarafından kabul edilecek diğer şartlara göre yapılır.”

Mütevelli’ye akademisyen olarak sadece rektör girebiliyor; “Rektör dışındaki Üniversite mensupları Mütevelli Heyet üyeliğine seçilemez.”

Mütevelli Heyet, akademik alanda devlet üniversiteleri uygulamalarına, ek kararlar da getirebiliyor; “Üniversite Mütevelli Heyeti akademik çalışmaların en üst düzeyde yürütülmesi için gerekli önlemleri alır. Akademik yönden en üst düzeydeki öğretim elemanlarının belirlenmesi, seçimi ve atanması Devlet yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanlarında aranan niteliklere ek olarak, Mütevelli Heyet tarafından kabul edilecek diğer şartlara göre yapılır.”

Mütevelli Heyet’in görevleri şöyle belirtiliyor;

a) Üniversitenin tüzel kişiliğini temsil etmek.

b) Akademik Kurulca hazırlanan yönetmelikleri karara bağlamak ve ilgili mevzuatında öngörülen yönetmelikleri Yükseköğretim Kurulunun onayına sunmak; Üniversite organlarınca hazırlanan iç işleyişe ilişkin düzenleyici işlemler hakkında karar vermek.

c) Rektörün atanmasına yönelik ilgili mevzuat uyarınca gerekli işlemleri yapmak.

ç) Üniversitede akademik birimler kurulmasına, birleştirilmesine veya kapatılmasına ilişkin Yükseköğretim Kuruluna sunulacak Akademik Kurul önerilerini karara bağlamak.

d) Üniversitede görevlendirilecek yönetici, öğretim elemanları ve diğer personelin sözleşmelerini yapmak, atamalarını, öğretim elemanı dışındaki personelin terfilerini ve görevden alınmalarını onaylamak.

e) Üniversite bütçesini onaylamak ve uygulamaları izlemek.

f) Üniversiteye ait menkul ve gayrimenkulleri denetlemek ve yönetmek.

g) Üniversitenin çeşitli organları arasındaki uyuşmazlıkların giderilmesinde son kararı vermek.

ğ) İlgili mevzuatla verilen diğer görevleri yapmak.

Rektör ataması ve süresi maddesi şöyle:

“Rektör; Üniversite içinden veya dışından, Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü alındıktan sonra, Mütevelli Heyetin teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından dört yıl için atanır. Süresi dolan Rektör, aynı usulle yeniden atanabilir. Mütevelli Heyet, yeni Rektör seçilinceye kadar eski Rektörün görevine devam etmesi veya görevin vekaleten yürütülmesine karar verir. Görevin vekaleten yürütülmesi durumunda Rektörlüğe vekalet edecek kişi ile ilgili Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü alınır. Vekalet süresi altı aydan çok olmaz.”

Bu cümledeki "YÖK'ten olumlu görüş alınması", Mütevelli Heyet’in görevleri ile “tenakuz” oluşturuyor. Çünkü, o üniversitenin geleceğini YÖK değil, “üniversitenin tüzel kişiliğini temsil eden” Mütevelli Heyet daha iyi bilir… Üniversiteye büyük bir yatırım yapan Mütevelli Heyet,  çalışkan/yapıcı/üretken v.b. olmayan bir rektörü istemez. Bizce bu cümle; "Rektör; Üniversite içinden veya dışından,     Mütevelli Heyet'in teklifi, YÖK'ün onayı üzerine, Cumhurbaşkanı  tarafından dört yıl için atanır" olmalıdır. Gereksiz kırtasiyeye, ast/üst çatışması giderilmelidir. Sorumluluk Heyetin olmalıdır. YÖK, sorumlulukları üzerine almamalı, dağıtmalıdır. Aynı sorun dekanların atanmasında devam etmektedir. Her üst makama gelen, yeni yetkilerle; emredici, konumlandırıcı olmaya çalışmakta, bu da sorunları büyütmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.