Ülkünün olmadığı yerde ilke olmaz. İYİ partide umduğunu bulamayanlar MHP'ye, MHP'de amaçlarına ulaşamayanlar İYİ partiye geçiyor. İki parti arasında mekik dokuyanların ortak gerekçesi; dava. Ne hikmetse dava denilen şey hep kişisel beklentilere göre mahiyet değiştiriyor. Bir gün eleştirip ayrılan bir başka gün gittiği yeri eleştirip geri dönüyor. Değişen bir ey yok ama gidip gelişler hep dava üzerinden meşrulaştırılıyor.

İşte siyaset çarkı bu ilkesizlikten dolayı iyi işlemiyor. Partilere ve siyasetçilere bundan güven duyulmuyor. Dava, ben demenin başka bir şekli olduğu için kimse bu büyük laflara inanmıyor.

Siyasette tutarlılığın birinci şartı ilkelere bağlılıktır. Hareket noktası bu olursa bu git gellerin hiç biri olmaz.

AK PARTİ ÇÖZÜLÜRKEN

Sayın Davutoğlu'nun istifasından sonra il ilçe teşkilatlarında azımsanmayacak sayıda istifalar oldu. Yeni oluşumlar ete kemiğe büründükten sonra bu istifaların çoğalarak süreceği anlaşılıyor. Yukarıdan gidenler aşağıda olanları götürmediği müddetçe  bu istifalardan yeni bir başarı hikayesi çıkarmak zordur. Geçmişte gidenlerin toplumsal karşılığı olmadığı için AK partide bir sarsılma oluşturamadılar. Ama bu defa öyle değil, yöneticilerden önce taban gidiyor. İşin garip yanı, AK parti yönetiminin bu çözülmeye muhasebe yapmak yerine Pelikan çetesinin salvoları, iftiraları ile cevap vermesi.17 yılın biriktirdiği siyasi kibir  toplumdaki dönüşümü görmeye engel oluyor.

Bazılarının söylediği gibi bir parti hemen bitmez. Hele dini referanslarla hareket ediyorsa bu erime daha yavaş olur. ANASOL-M hükümeti döneminde bile bu kadar zam yapılmamış olmasına rağmen AK partinin hala büyük bir kitle için tercih edilebilir olmasının nedeni budur. Bir başka neden de, Suriye meselesinin sürekli gündemde tutularak ekonomik sıkıntıların ikinci plana itilmesidir.

AK parti niçin çözülüyor, yeni partiler yüzünden mi? Hayır! Çözülmeye başladığı için yeni partiler çıkıyor. Onlar olmasa, bu yöneliş  muhtemelen  mevcut partilerden birine veya bir kaçına akacaktı.

Çözülme kaçınılmaz, boyutlarını yeni oluşumların performansı ile AK partinin kibir siyasetinden vazgeçip, vazgeçmeyeceği tayin edecek.

YENİ  İTTİFAKLAR

Bazı yorumcular MHP ile İYİ partinin yer değiştirebileceğini iddia ediyor. İddianın sebebi, İYİ partinin izlediği uzlaşmacı siyaset. Ülke şartları icbar ederse elbette her parti ile ittifak yapılabilir. Ancak AK parti çökerken İYİ partinin böyle bir ittifaka girmesi varlık sebebini ortadan kaldırır. İnandırıcılığına büyük halel getirir. AK partiyi en keskin ve provakatif ifadelerle eleştirdikten sonra şimdi de aynı keskinlikte savunan Bahçeli'nin durumuna düşürür.  Yeni partilere büyük alan açar.

İki parti arasında uzlaşmaz farklar var: CB sisteminde direnen iktidar partisine karşılık İYİ parti güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunuyor. Kuvvetler birliğini savunan AK partiye karşılık İYİ parti kuvvetler ayrılığını savunuyor. Çünkü kuvvetler ayrılığı diktatörlüğe giden  yolu kapatan  en önemli tedbir mekanizmalarından biridir. Daha bir çok farklılık göstermek mümkün. İki parti Suriye ve terör politikalarında da ayrışıyor. İttifakları ilkelerden çok kişisel hırsların tayin ettiği ülkemizde her zaman her evlenme biçimi mümkün olmasına rağmen yine de böyle  bir ittifakın mümkün olmadığını düşünüyorum.

TÜRKİYE'Yİ ARAPLAŞTIRMAK

Müfit Yüksel, Türkiye'yi biraz Araplaştıracağız, gibi bir ifade kullandı. Bu ülkede Türkleştirme hariç  her türlü başkalaştırma serbest. Biri Türklük veya Türkleştirmeden bahsetti mi hemen ırkçı  veya asimilasyoncu olarak etiketleniyor. Yüksel, Arap kökenli biri ama ilgi alanında daha çok Kürt meselesi giriyor. Farklılaştırma siyaseti  dünyanın her yerinde çatışmaya gider. Farklılıklar derinleştikçe toplumlar arası çatışma eğilimi artar.

Bu ülkenin tapusu Türk milletindedir. Bu coğrafyada Türk'ten ayırıcı her tavır bölünmeye hizmet eder. Asıl ırkçılık da budur! Kimseden etnik olarak Türk olmak gibi bir beklenti olamaz ama kültürel olarak Türk olmalarını beklemek yanlış değildir. Bu ırkçılık veya asimilasyon değil, entegrasyon ve bir arada yaşamanın şartıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.