İçten içe yeni bir çözüm sürecinin alt yapısı hazırlanıyor. Hala yaşananlardan hiç bir ders çıkarmayan siyasetçiler var. Sanıyorlar ki bazı düzenlemeler yapınca bu mesele çözülecek.

Önce Temel Karamollaoğlu, ana dilde eğitim olursa ne olur, bölgeye Kürdistan dersek ülke mi bölünür kabilinden şeyler söyledi, önceki gün de HDP sözcüsü Sezai Temelli, ana dilde eğitim konusunda bir konsensüs olduğunu söyledi. Şu sıralar TV'lerde gösterilen AK partinin Kürtçe reklamı da bu tip talepleri cesaretlendiren bir reklam.

Önce Karamollaoğlu'nun sözlerine açıklık getireyim;  ana dilde eğitim de, Güneydoğu'nun Kürdistan diye adlandırılması da yanlış. Ne çıkar demek, bu meseleye ne kadar bigane kalındığının göstergesi. Yunan, İstanbul'a Kostantin diyor, ne çıkar mantığı ile hareket ederseniz, İstanbul'a da Kostantin demeniz gerekir. Ermeni Doğu'daki altı vilayetimizi Ermenistan diye adlandırıyor. Biz de Ermenistan mı diyelim?

Ne çıkar mantığı yanlış. Çok şey çıkar. İsimler o toprak parçasının tapusudur. Bir yer adının Ermenice olması oranın Ermenilere aidiyetini(en azından geçmiş bir tarihte) gösterir. Devletler,  yer isimleri üzerinden toprak talebinde bulunuyorlar. Sınırlar artık dillere göre çiziliyor. Bir yere Kürdistan dediğiniz zaman aynı zamanda oranın Türklere ait olmadığını da söylemiş oluyorsunuz. Bu mantık son derece sakat ve tehlikelidir. Ana dilde eğitim de öyle. Bir topluluğu millet yapan dildir. Ortak bir iletişim diline sahip olamayanlar millet olamazlar. Ana dilde eğitim verdiğiniz çocukların ikinci dili Türkçe olacak. Bu çocuklar Türkçeyi iyi konuşamayacaklar. Türkçe bilmeyen yahut az bilen insanları nerede istihdam edeceksiniz. İki dilli eğitim bir müddet sonra Türkçe bilmeyen nesiler doğuracaktır, millet olmak için aynı vatanda yaşamak yetmez, aynı dili konuşmak, duygu iletişiminde bulunmak gerekir. Bu kafayla ülke dil bölgelerine ayrılır. Bir süre sonra Belçika gibi birbirinden tamamen kopuk dil sınırları oluşur. Ondan sonra sittin sene uğraşsanız o insanları bir kaba sokup millet yapamazsınız.

HDP'li Temelli, ana dilde eğitim konusunda bir mutabakatın olduğunu söylüyor. Aslında böyle bir mutabakat  yok. İYİ parti ve MHP eğitime ikinci bir dilin sokulmasına karşılar. Geçmişte MHP genel başkanı Bahçeli, Fethiye belediye başkanını Türkçenin önemine işaret eden bir afişte bir cümle Kürtçe kullandı diye ihraç etmişti. Şimdi aynı Bahçeli, AK partinin Kürtçe seçim reklamını kös kös  seyrediyor. Üç beş oy için bu şekilde reklam verilmesi doğru değil. Farklılıkları derinleştirmek,bir etnik grup adına avantajlar sağlamak o ülkeyi böler. Dil parçalanması ülkenin parçalanmasıdır. Bugün güçlü olan devletlerin tamamı önce dillerini topluma yaymışlardır. Ancak hegemonyayı garantiye aldıktan sonra küçük gruplar için resmi dil öncelikli olmak üzere bazı derslerde ana dilde eğitime müsaade etmişlerdir.  Dünün İslamcıları iki dilli eğitime karşı çıkmışlardır. Mesela, Namık Kemal, Osmanlı'nın dil birliğini sağlayamamasını eleştirmiştir. Türkçe eğitim Abdülhamit anayasasının da amir hükmüdür. Osmanlı'nın vaz geçtiğini günümüzde Osmanlıcılık yapanlar gündeme getiriyor.

PKK'nın derdi ana dilde eğitim değil, derdi devlet olmak. Kürtçe eğitim okullara girerse ulus inşasının en önemli basamağı olan Kürtçeyi standartlaştırma ve geniş bir kitleye yayma imkanı bulacaklar. Ulus inşasının önündeki en büyük engel kalkacak. Yazık ki ülkemizin siyasetçileri ayrılıkçılar kadar bile önünü göremiyor. Hiç bir devlet içinden devlet çıkaracak düzenlemelere izin vermez. Tek dil(eğitimde) olmadan ne tek devlet olunur, ne tek millet olunur. Kim aksini söylüyorsa yalan söylüyor. Birbirinin dilini anlamayanlar tek millet olabilirler mi? Dünyada birbirinin dilini anlamayıp ta tek milletiz diyen tek bir topluluk var mı? Sokakta, evde dileyen dilediği dili konuşabilir, ama eğitim dilinin çiftleşmesi demek, devletin de milletin de çiftleşmesi demektir. Türkiye bu kafayla giderse çok sürmez yakın bir gelecekte bir Kuzey Irak da kendi içinde inşa eder.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.