Gittikçe her şeyi tartışan ve her meselede ihtilafa düşen bir toplum haline geliyoruz. Bir toplumu bir arada tutan ihtilaflar değil,ittifaklar, müşterek değerlerdir.

Farklılıkları öne çıkararak,yahut toplumun tutkalı olan değer ölçülerini bir tarafa atarak yapılan bir siyaset toplumu  böler. Nitekim, ayrılıkçı hareketin birinci vasfı bıkıp usanmadan hep -farklılıklara- vurgu yapmaktır.

Son yıllarda Türklük kavramı da sistematik bir şekilde bir ihtilaf ve çekişme mevzuu haline getirildi. Türk'üz demekten vaz geçmekle ülkenin bütün problemlerinin çözüleceği,ayrılıkçılığın tatmin edileceği  sanılıyor. Bu zımni olarak Türklüğü ayrılıkçılığın nedeni olarak gören bir anlayıştan kaynaklanıyor. Kürtçülüğü, Türklük şuurunun beslediğini,semirttiğini düşünmek aslında Kürtçülükten ziyade Türk kimliğini sorun olarak görme yanlışını içinde barındırıyor.

Bu ülkede hiç bir zaman etnik aidiyetler üzerinden bir ayrılıkçılık yapılmadı. Toplumun tüm katmanları devlet karşısında eşit vatandaş olarak muamele gördü. Devlet kimsenin kökenine bakarak muamele etmedi. Buna rağmen sistemli olarak -Türklüğün- bölücülüğün nedeni olduğu gibi bir algı oluşturuldu.

Irak'da Türkçülük yok ama ayrılıkçılık var.Üstelik bölgede Kürtçe uzun yıllar Arapça ile birlikte resmi dil olmasına rağmen.İran mezhep üzerinden bir kimlik tanımlaması yaptığı halde orada da bölücülük var. Demek ki ayrılıkçığı Türk kimliğinin beslediğine dair varsayımlar yerinde değil.

Peki  Türk kimliği ile bu kavganın nedeni  nedir? Bir ülkede milli kimliği ortadan kaldırır,üst kimliği yok ederseniz alt kimlikler görünür hale gelerek onun yerini alır. Tek bir kimliğin Anayasa'da derc edilmediği yerlerde bütün öteki alt kimliklerin dil,bayrak hatta resmi kurumlarda nüfusa göre kontenjan talep etme hakları doğar. Türk kimliği yerine Türkiyeli kimliği ikame edildiği zaman Türkiyeli ne kadar alt kimlik varsa hepsinin kendi dilleri ile eğitim,hizmet alma ve verme taleplerinin karşılanması gerekir. Bu da tam bir yönetim kaosu demektir.

Aslında  esas hedef ulus devlettir. Devletin birliği,tekliği ancak ulus devlet tahrip edilerek yok edilir. Yakın geçmişte çoklu kimlikler üzerine kurulan devletlerin nasıl parçalandıkları,nasıl tasfiye edildikleri görüldü. Bunun en son örneği Çek ve Slovakların oluşturduğu Çekoslavakya'ydı. Sovyetlerin parçalanmasından sonra ortadan ikiye bölündü. Yugoslavya'nın aynı kaderi paylaşmasının arkasında da ortak bir üst kimlik oluşturamamak,çoklu bir kimliğe sahip olmak yatar.

Türkiye vatandaşlığı  tartışmaları  aslında ulus devletin tasfiyesi anlamına geliyor. Ortak kimlik oluşturamayan,ulus inşasını başaramayan toplumlar tek tek parçalanıyor.Ulus'un olmadığı yerde etnik aidiyetler,mezhepler,meşrepler ön plana çıkar.Alt kimlikler arasında kanlı boğuşmalar başlar. İbni Haldun'un deyimiyle asabiyeler arası yarış çatışmaya döner. Kimliksizlik ülkenin bütünlüğüne değil ,parçalanmasına yol açar.

Türk kimliği etnik bir kimlik değildir. Etnileri aşan tarih boyunca bu coğrafyada yaşayanların oluşturduğu kültürel bir kimliktir. Türk kimliği kimsenin etnik kökenine bakmaz,ırkçı yaklaşımlarla hareket etmez,farklılıkları zenginlik olarak görmekle birlikte ortak noktaları çoğaltarak bütünlükçü bir yaklaşım benimser. Üstelik bir ülkede  çoğunlukta olanların bazı avantajlara sahip olması hiç  bir zaman demokrasi ve eşitlik prensibine de aykırı değildir. Bazı İslam alimleri,İmam Kureyşten olur hadisini  İmam o toplulukta çoğunluk olanlardan olur diye yorumlamışlardır.Çok olanın devlette de çok olması bir ayrımcılık değildir. Önemli olan kimsenin kimliğinden dolayı farklı muamele görmemesidir.

Bu bakımdan Türkiyeli kimliği sorunlu bir kimliktir. Ve Türkiye coğrafyasında ne kadar alt kimlik varsa hepsini öne çıkarıp biribiriyle yarıştırma sonucunu doğurur. Türk kimliğinden vaz geçip Türkiyeli kimliğine dönmek ,mezhep,meşrep,aşiret,kabile,ve etnik kimliklere dönmek demektir. Böyle bir kimlikleşme ülkeye barış değil Irak'da,Suriye'de olduğu gibi savaş getirir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.