Bugün,Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfına bağlı Özel Türk Yurdu Kolejine güzel bir ziyaret gerçekleştirdik. Uzun süredir, Nevzat Ağabeyin (Kösoğlu) vefatı, sonrasında okul müdürü Ömer Durur Hocamızın emekli olmasından sonra nedense fırsat bulup gidememiştim.

Ancak 2019 yılının Eylül ayında, Türk Ocaklarından dostum, kardeşim olan Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Sekreteri Kerim Ünal’ın, okula kurucu temsilcisi olarak (Genel Müdür yetkili) görevlendirilmesi ile Korana salgını nedeniyle ertelediğimiz “hayırlı olsun” ziyaretini gerçekleştirdik.

Kerim Ünal, daha önce Devletin üst makamlarında, genel müdürlük, yönetim kurulu başkanlıkları ve Müsteşarlık görevlerinde bulunmuştu. Bu görevleri başarıyla yaparken, Türk Ocakları Genel Merkezi faaliyetlerinde de sürekli öncü olarak büyük katkılar sağlamıştır.

Türkiye’de son yıllarda yaşanan bazı sıkıntıların, Türk Yurdu Kolejine yansımaları olmuş. Model olarak kurulan ve Rahmetli Nevzat Kösoğlu’nun büyük çaba ve gayretleri ile Türkiye’nin en güzide eğitim kurumları arasında yerini alan Türk Yurdunun bu süreçte başına getirilebilecek en ideal ismin Kerim Ünal olduğu düşünülerek bir görevlendirme yapılmış.

Yöneticilik ve liderlik özellikleri ile öne çıkan Kerim Ünal’ın 11 ayda yaptıklarına bakınca ne kadar isabetli bir karar verildiğini anlamak mümkün. Okulu gezdikten sonra en yeni teknoloji ile yapılan dersliklerden, laboratuvarlara, spor alanlarına kadar yapılanlar bizi mest etti. Bu yapılanlar bize özel kalmasın, milli ve manevi değerlere bağlı, “evladım bana kalsın, Türk Yurdunda kalsın, vatanına milletine yararlı bir insan olsun, başarılı olsun” diyenlere de duyuralım istedik ve Kerim Beyle bir röportaj da yaptık. İnşallah 2-3 gün içerisinde bu röportajı da paylaşacağız.

Kendi denkleri arasındaki diğer okullarla mukayese edildiğinde, Türk Yurdu Koleji mezunlarının girdiği her seviyedeki sınavlarda oldukça başarılı performans sergiledikleri dikkati çekiyor. Ancak Kerim Bey bu başarıları da yeterli görmüyor ve “Türk Yurdu Koleji Türkiye’nin en iyisi olduğu kadar en başarılısı da olmak zorundadır. Biz bu başarıyı yakalayacağız inşallah” diyordu.

Türk Ocaklarından uzun yıllardır tanıdığım Kerim Ünal’ın olduğu yerde ikinciliğe yer olmadığını biliyorum.

Ankara’da yaşayanlar için ne büyük fırsattır, Türk Yurdunun temiz havasını solumak… Keşke tüm illere birer tane Türk Yurdu koleji açılabilse.

Türk Yurdu Koleji bir model olarak kuruldu ve çok olgun adımlarla bugünlere geldi. Vakıf okulu olduğundan, kar etme düşüncesi bulunmadığından tüm enerjisini, çabasını eğitime verebiliyor.

Ancak, lafta ‘milliyetçiyim’ diyenler, lafta ‘muhafazakârım’ diyenler, lafta ‘milli manevi değerlere bağlıyım’ diyenler, lafta ‘ülkücüyüm’ diyenler, lafta ‘Türk Ocaklıyım’ diyenler, lafta ‘vatan-millet-bayrak-devlet’ diyenler, lafta ‘evladım ailesine saygılı, vatanına-milletine faydalı olsun istiyorum’ diyenler bu değerleri gözeten bir model olarak kurulan bu eğitim yuvamıza elbette sahip çıkmayacaklardır.

Bu sözümüz Ankara’da yaşayanlar içindir. Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfına bağlı olan bu okul bizimdir. Her birey bu okulu ziyaret edebilir, sorgulayabilir, destekleyebilir. 

Ama öncelikle kendi çocuklarımızı kendi okulumuza göndereceğiz değil mi?

Lafla, nutuklarla bir şey olamayız. Başarı nedir, başarı kıstasınız nedir?

Reklamlarla, oluşturulan algılarla kuş beyinli pek çok ailenin çocuklarını 15 Temmuz öncesi hangi okullara kayıt ettirdiklerini de gördük.

Bugün Yurtdışına kaçan çocukların sayısı 200 bine yaklaştı. Size göre bu çocuklar çok zeki ve başarılı oldukları için Avrupa’ya Amerika’ya kaçıyorlar değil mi? Evet, bir tarafı öyle ama diğer tarafı ise; vatan- millet duygusundan uzaklaşmaları olabilir mi?

Ben mi ne yaptım?

Kızım Senem Türk Yurdu Kolejinin ilk lise mezunlarından, Oğlum Ramazan Ortaokulu, 2003-2004 Eğitim ve Öğretim yılında yine bu okuldan birincilikle bitirerek mezun oldu. Oğlumun liseyi de burada okumasını çok istedik ama üç aktarmayla okula gidip-gelmek çok sıkıntılıydı. 

Türk Yurdu Kolejinin çocuklarıma önemli değerler kattığını görmek beni elbette mutlu ediyor. İsabetli karar vermişim.

Son sözlerimi, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı E.Başkanı ve Türk Yurdu Okullarının kurucusu merhum Nevzat Kösoğlu’nun sözleriyle noktalamak istiyorum:

“Başta da söylediğim gibi, ailenizde, okulunuzda size hep başarının çalışmaktan geçtiğini söylediler; ben de bunu söyleyeceğim. Çünkü 21. Yüzyıla giren insanlık başarının bir başka yolunu bulabilmiş değildir. Ancak ahlaken olumsuz yollardan ulaşılan geçici durumları sakın başarı sanmayınız. Sonuçta onlar sizin felaketiniz olabilir. Başarı sürekli olan ve emeğinizin ürünü olan kazancınızdır. O hem kişiliğinize katkı yapar hem hayat imkânlarınızı genişletir.” Nevzat Kösoğlu

 İki gün sonra, ENPOLİTİK’de yayınlayacağımız; “BAŞARININ ADRESİ, TÜRK YURDU KOLEJİ- RÖPORTAJ’nı”okumanız dileğiyle….
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.