Dinimiz maddi ve manevi temizliğe büyük önem vermiş, ibadetler için temizliği farz kılmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) temizliğin, imanın yarısı olduğunu belirtmiştir. İnsanın rûhu da ancak temizlikte huzur bulur. O hâlde bir Müslüman için temizlik, vazgeçilmezdir. Müslümanın elbisesi temizdir, bedeni temizdir, mekânı temizdir, kalbi temizdir, rûhu temizdir, aklı temizdir, duyguları temizdir, lisânı temizdir, lokması temizdir… Kısacası bir Müslümanın her şeyi temizdir.

Temizlik kültürü Milletimizin en önemli özelliklerindendir. Yemeklerden önce ve sonra ellerimizi yıkamak, tuvalet sonrası temizlik, gusül abtesti bizim için önemlidir. Bu vatan toprağı içinde ve dışında yaşayan Türkler evlerinin ve çevrelerinin temizliğine özen gösterirler, hijyene dikkat ederler.

Böyle olunca yani temizlik ön planda olunca bulaşıcı hastalıklar Türk toplumu içinde daha zor barınır ve zararı az olur. Türk toplumunda kadınlar temizlik konusunda hassastır.  Gallup International, 2015 tarihli araştırmasında; dünyada tuvaletten sonra ellerini sabunla yıkayanların oranında Türkiye yüzde 94'lük el yıkama oranıyla 63 ülke arasında altıncı, Avrupa'da ise ikinci sırada yer alıyor. Tuvaletten sonra ellerini yıkama alışkanlığının en yoğun görüldüğü ülke ise yüzde 96 oranla Bosna Hersek. Avrupa'da el yıkamanın en zayıf olduğu ülke yüzde 50 ile Hollanda, onu yüzde 57 ile İtalya takip ediyor! Avrupa'da koronovirüs yüzünden en çok insanın hayatını kaybettiği ülke ise İtalya! El yıkama oranı en düşük Uzak Doğu ülkeleri. Japonya yüzde 30, Güney Kore'yse yüzde 39. Tuvaletten sonra el yıkamanın en düşük olduğu ülke ise yüzde 23 ile Çin.

Son iki ayda corona virüsünden ölen kişi sayısı 6 bine yaklaştı. Ancak, yine bu son iki ay içinde sigaradan ölenlerin sayısı 800 bin, kanserden ölenlerin sayısı ise 460 bin olarak belirlendi. Bu da gösteriyor ki; sadece corona visüsü için tedbir almak yeterli değil! Sigara, dumanlı hava, çevre kirliliği, yetiştirdiğimiz mahsullerin güvenli ve sağlıklı olması, sularımızı temiz tutmak gibi başka önemli görevlerimiz de var. Temizlik deyince sadece beden temizliği yetmez; ruh temizliği de olmalı. Yaptığımız her işte  “Zifiri karanlıkta kara mermerin üzerindeki kara karıncayı gören” olduğu idraki ile düşünerek hareket etmemiz gerekir.

Dikkat ederseniz doğal dengeyi bozmak felâketleri beraberinde getiriyor. Çevrenin kirlenmesi, ekosistemin dengesini bozarak küresel ısınmaya yol açıyor. Gıda ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynayan topraklar, yanlış tarımsal uygulamalar, endüstriyel ve evsel atıkların kullanımı gibi nedenlerden ötürü gün geçtikçe daha fazla kirlenirken, bu kirlilik hem toprak ekosisteminin zarar görmesine hem de iklim değişikliğine neden oluyor.

Sonuçta, “Kendim ettim, kendim buldum” dünyası oluyor. Benden sonrası tufan, dercesine doğal kaynaklarımız acımasızca kullanılıyor.

Dünyada kurulan çevre örgütleri sloganlar üretmekten ileriye gidemiyor ve yerinde sayıyor. İnsanlar için menfaatler ön plana çıkıyor, geleceğimiz düşünülmüyor!

Dünyadaki bu gidişe sadece insanlar duyarsız. Ağaçlar, kuşlar, gökyüzü, sular, balıklar... Her şey isyanda...

Çocuklarımıza, torunlarımıza temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakma yolunda maalesef başarısız olduk!

Sonra bir corena gelip düzenimizi alt üst etti.

Dünyadaki bütün planlar alt üst oldu.

İnsanlar çaresiz, insanlar dünyalık her şeyi unuttu.

Doğa,  kendine yapılanın intikamını alıyor!

Son yıllarda meydana gelen felaketler bize ders olmalı, dersler çıkarmalıyız.

Sadece Türk Milleti olarak biz gereğini yapmaya çalışsak da dünya duyarsız olunca olumsuzluklar bize de sıçrıyor!

Suya sabuna dokunmadan, ilgisiz, bananeci, duyarsız yaşamak bize göre değil!

Suya sabuna dokunalım lütfen!

Bu sıkıntıların çaresi “Suya sabuna dokunmak”tır.

Corena’dan korkmayalım. Biz, duyarlılığımızı artıralım,  bedenimizi ve ruhumuzu temiz tutarak geleceğimizi kurtaralım. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.