google-site-verification: google93004a1f8b19e30c.html

Kamuoyunda uzun zamandır Suriyeli göçmenlerden büyük rahatsızlık var.


İçlerinden bazılarının bu ülkede misafir olduklarını unutarak karıştıkları olaylar, genele  karşı bir tepki olarak dönüyor. Belki bu kadar çok sayıda  ve bu kadar çok görünür olmasalardı bu ölçüde bir tepki olmayacaktı.

Son olay üzerinden yapılan akıl dışı yorumlar da bu tip tepkileri artıran nedenlerden biridir. Hamile bir kadına tecavüz edilip minicik yavrusuyla birlikte öldürülmesi dünyanın her yerinde tepki çeker ve takbih edilir. Yapan bizden ondan diye tasnif edilmez. Toplumun bu tip olaylarda tepki göstermesi bir hastalık belirtisi değil,sağlık belirtisidir. Sağlıklı toplumlar bu tip tepkilerden rahatsız olmaz. Ancak tepkileri muhatabını aşarak genelleştirmek bir millete mal etmek yanlıştır.  Olay üzerine Türk toplumunu sorumlu tutan, ırkçılıkla özdeşleştiren  yazılar yazıldı. Bir-iki  ırz düşmanı caninin üzerinden bir toplum mahkum edildi. Suriyeliler de suç işliyor, onlar üzerinden bütün Suriyeliler, bütün Araplar mahkum ediliyor mu?


Cuma hutbesinde ?kardeşlik- vurgusu yapılarak  bu tip olaylar karşısında daha duyarlı olunması ihtar edildi. Toplumu aydınlatmak, yol göstermek doğru. Ancak, kusuru her zaman bu millet de aramak doğru değil. İki hainin cinayet işlemesi bir toplumu değil o iki kişiyi bağlar.

Yazık ki son zamanlar da her olumsuzluğu Türk milletine mal etmek bir gelenek oldu. Asıl ırkçılık budur: Türkten,Türk milletinden rahatsız olmak. Onu bütün kötülüklerin anası gibi görmek. 

Kimse bu insanlara kapılarını açarak bu milletin nasıl bir alicenaplık yaptığını görmez. Bunun ırkçılıkla nasıl bağdaştırıldığını sormaz. 


Bu konuda  A.Hakan  gibi düşünmüyorum. Suçlunun kimliğine bakılmaz, tepki gösterirken de sahip çıkarken de kimlikler üzerinden gitmek yanlıştır. Hele her meselede ?ümmet- kavramını dayatarak her çirkinliği bununla örtmeye  çalışmak, her yükü bu milletin sırtına yüklemek tam bir aymazlıktır.

Kardeşe yardım etmek iman borcudur ama o kardeş önce kendi kendine yardım etmeye çalışmalıdır. Kardeşine yük olmaktan, tepki çekecek, davranışlarda bulunmaktan kaçınmalıdır. Aynı ümmete mensup olmak yan gelip yatmak,beni sırtınızda taşıyın demek değildir.

Hele Ensar-Muhacir örneğini Suriyeliler için sulandırmak, bu güzel kavramları örnek olmaktan çıkarmaktır. Suriyeliler muhacir değil.

Kuran bir çok ayette savaştan kaçmayı,yüz geri dönmeyi men eder ve bunun büyük bir günah olduğunu söyler.


Bu insanlar  bu ülkeye Muhacirler  gibi İslam?ı yaşamaya,bir büyük fethin alt yapısını oluşturmaya gelmediler. Savaştan kaçtılar, çoğunun ?vatanlarını kurtarmak-gibi bir derdi de yok. Vatanı için fedakarlık yapmayanların yarın bu coğrafya için fedakarlık yapacağını düşünmek safdilliktir. Sığınmacıların geldikleri topraklara en az iki kuşak bağlılık duymadıklarını ben değil, bilimsel araştırmalar  söylüyor.


Kardeşe sahip çıkalım, bu tür canilikleri cezalandıralım, ama bir kaç olaydan yola çıkarak bir milleti de mahkum etmeyelim. Bu cinayeti Suriyelilere karşı ırkçı bir tepki olarak görmek, göstermek  meseleyi bağlamından çıkarmaktır.  

Suriye politikası yanlıştı, Esat saplantısı Türkiye?ye hem terör, hem de 4 milyonluk bir sığınmacı yükü olarak döndü. 

Suriye politikası gibi sığınmacı politikası da yanlış. Ne yaparlarsa yapsınlar görmezden gelin demek bu problemin daha da büyümesine hizmet eder. Hele kendi vatandaşınızda ikinci sınıf insan duygusu yaratırsanız bu daha da kötü sonuçlara neden olur. İnsanlarınızın kıskançlık, haset duygularını kamçılayacak her vesileyle suçlayacak davranışlardan kaçınmak gerekir.


Bu millet durup dururken hangi Suriyeliye karışmış? İki caninin yaptığı nasıl ırkçılığın bir tecellisi olarak görülür. 4 milyon sığınmacıyı gıkını çıkarmadan alan bir millete bu suçlamayı yöneltmek, Suriyelilere dönük tepkileri artırmaktan başka  işe yaramaz.

Doğru olan, suç işleyenin kimliğine bakmamaktır. Sığınmacı konusunda da  doğru olan, işi gücü olmayan, kardeşlik hukukunu sömürü hukukuna çevirenleri geldikleri yere geri göndermektir.
Zaten Başbakan'da bunu söylemiyor mu?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.