google-site-verification=T_NRWGCX0tEI1Eddjcfchq4TRJe4tbMwaAFf243H1wM

Cumhurbaşkanımız Erdoğan (15.10.2020), yeni söylemlerde bulunmuş;

“Bugünkü Türkiye; 20 yıl öncesinin, 50 yıl öncesinin Türkiye’si değil.Artık siyasetten ekonomiye, altyapıdan güvenliğe kadar her alanda küresel bir güç haline gelen veya gelme yolunda emin adımlarla ilerleyen bir Türkiye gerçeği vardır. Bu Türkiye’nin en büyük ihtiyacı da her alanda yetişmiş insan gücüdür. Özellikle kalkınmamızda kritik öneme sahip teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılması kabiliyetine sahip insan kaynağında ciddi açığımız bulunuyor. Çocukların, gençlerin becerilerini, zekâlarını, heyecanlarını, heveslerini doğru mecralara yönlendirmeleri gerekiyor, bunun için de üniversitelerden liselere, ortaokullara, ilkokullara, hatta anasınıflarına kadar inen sağlam, etkin, işler bir sistem kurmak şarttır.

“MANEVİ DEĞERLERDEN YOKSUN BİR NESİL MİLLETÇE EN BÜYÜK FELAKETİMİZ OLUR”

“Geleceğimizi güvenle emanet edeceğimiz nesiller yetiştirmek için toplum olarak hep birlikte seferberlik anlayışıyla çalışmamız gerekiyor. Tüm dikkatimizi, vaktimizi çocuklarımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için verirken, onların gönül dünyalarını zenginleştirmeyi de ihmal etmemeliyiz. Sadece maddi bilgilerle donanmış, manevi değerlerden yoksun bir nesil, milletçe en büyük felaketimiz olur.”

“Dünyada, maddi zenginlikte çok ileriye gittiği halde, manevi çöküş sebebiyle geleceğinden ümidini kesmek üzere olan toplumlar bulunuyor. Bu topraklarda doğup büyüyen her evladımız, medeniyetini, tarihini, kültürünü, bizi biz yapan değerleri en iyi şeklide bilmeli ve hayatına uygulamalıdır

“İNSAN-I KÂMİL YETİŞTİRMENİN PEŞİNDEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürmüş:

“Bu toprakları ve üzerinde kurduğumuz medeniyeti, tıpkı Malazgirt’te, Niğbolu’da, Mercidabık’ta, Çanakkale’de, İstiklal Harbinde, 15 Temmuz’da olduğu gibi, gerektiğinde canı pahasına savunacak şuurda nesillere sahip olmadıkça geleceğimize güvenle bakamayız. Hedeflerimize ancak, bilimin ve teknolojinin tüm dallarında en ileri seviyeye ulaşmak için çalışan ama aynı zamanda inancının, tarihinin ve kültürünün temel bilgilerine vakıf nesillerle ulaşabiliriz. İnsan, maddi birikimi ve manevi zenginliğiyle bir bütündür. Ruhsuz bir beden ceset, manevi zenginlikten yoksun bir zihin de robot hükmündedir. Biz robot değil insan, daha doğrusu insan-ı kâmil yetiştirmenin peşindeyiz. Bunun yolu da bizatihi kendi varlığından başlayarak her şeyi sorgulayan, araştıran, tefekkür ve tezekkür ederek en doğruyu bulmaya çalışan nesiller yetiştirmekten geçiyor. Açık konuşmak gerekirse, hem aile eğitimi, hem mektep eğitimi bağlamında, bu konuda ciddi eksikliklerimiz olduğuna inanıyorum. Önümüzdeki dönemde öncelikle ele almamız ve süratle çözüm yolları geliştirip uygulamamız gereken konuların başında bu husus geliyor.”

Okunduğunda herkesin altına imza atacağı söylemler ki, bizler de/köşe yazarları da değişik cümlelerle yazıyor.

Ancak, 19 yıldır tek başına iktidar olan Ak Parti’nin ve önünde bu konuda hiç engel bulunmayan Sn.Cumhurbaşkanımızın  hala söylemlerde kalması hoş değil!..

Nerde kaldı 2023 / 2073  hedefleri?

Demek ki, söylemler havada kalmış ve atanan liyakatsız kişiler nedeniyle bir adım yol alınmamış!..

Göreve gelen yatmış, makamı takip etmiş, yeni projelerle kurumu yüceltmemiş.

Zaten MEB’te ve Kültür Bakanlığı’nda 7 Bakan değişimi bunun göstergesi…

Söylemlerden bu çıkıyor!..

Sn. Cumhurbaşkanımızın; “Önümüzdeki dönemde öncelikle ele almamız ve süratle çözüm yolları geliştirip uygulamamız” demesi de hayal olacak ve uygulamaya geçmeyecektir.

Çünkü; atanan danışmanlar, CB Kurul Üyeleri, Bakan Yard. hiç umut vermiyor!

Kısaca bizlerde kültürde gelinen noktadan memnun değiliz.

Çünkü, atananın amacı yok!

Konusunda bir yazısı yok!

Çalışması yok!...

O zaman ne yapıyor, Sn.Cumhurbaşkanını takip ediyor…

Oradan gelecek söylemlere göre yön değiştiriyor!

İşte “gelişme ve vizyon” böyle yok oluyor!...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.