Güncel (ANKA) - ANKA Ajans | Haber Girişi: 10.03.2022 - 18:40, Güncelleme: 10.03.2022 - 18:40

Sinoplu Otobüs Firması Sahibi: Bu Gidişle Kapatmayı Düşünüyoruz

 

Sinoplu Otobüs Firması Sahibi: Bu Gidişle Kapatmayı Düşünüyoruz

Benzin ve motorine gelen zamlar, şehirlerarası ulaşım maliyetlerini de artırdı. Sinop’ta hizmet veren bir otobüs firmasının sahibi Umut Yılmaz, "Şu anda 12-13 bin TL’ye doluyor depomuz. Biz, bilet fiyatlarına artış yaptık ama yine de kurtarmıyor" dedi. Hasan Yılmaz ise "Bu gidişle kapatmayı düşünüyoruz. Şimdi bir depo 7-8 bin TL’ye doluyor. Eskiden 2 bin TL’ye doluyordu. Bu durum bizi çok büyük ve olumsuz bir şekilde etkiledi. Yürüyemez hale geldik. Kontak kapatmaktan başka çaresi yok” diye konuştu.
Sinop’ta hizmet veren otobüs firması sahipleri, akaryakıta gelen zamlara tepki gösterdi. Firma sahipleri, artan akaryakıt fiyatları nedeniyle masraflarının çoğaldığını, yolcu sayısının ise düştüğünü belirtti. "BİLET FİYATLARINA ARTIŞ YAPTIK AMA YİNE DE KURTARMIYOR" Otobüs firması sahibi Umut Yılmaz, şunları söyledi: "Gelen zamlar bizi olumsuz yönde etkiledi. Bundan 6-7 ay önce 6-7 TL’ye aldığımız yakıtı şu an 22-23 TL seviyelerinde alıyoruz. Neredeyse dört katına çıktı. Tabii doğal olarak bu da fiyatlara yansıdı. Vatandaşın cebine de yansıdı. Biz de zor durumdayız, vatandaş da zor durumda. Depomuz normalde 550 litre alıyor. 6,70-7 TL’den alıyorduk ama şu an 4 katına tekabül ediyor. Şu anda 12-13 bin TL’ye doluyor depomuz. Biz, bilet fiyatlarına artış yaptık ama yine de kurtarmıyor. Yolcu sayısı az, hastalık da var. Acil durumda olanlar kullanıyor otobüsü, herkes kullanmıyor. Şu anda zaten kurtarmıyor." "OTOBÜSÜN YÜRÜME ŞANSI KALMADI ARTIK" Otobüs firması çalışanı Ülkü Bayrakcan, "Gelen zamlar bizi çok etkiledi. Depoları yetiştiremiyoruz. Yolcu sayısı düşmeye başladı. Malum kış mevsimi, önümüzde oruç var. Kalkınmaya çalışıyoruz ama çok zor bu gidişle. Eskiden depoyu 6-7 bin TL’den dolduruyorduk. Şimdi 10 bin TL’ye dolduruyoruz. Şu anda zaten zararına çalışıyoruz. Gayet zor durumdayız. Sadece otobanlarıydı, köprüleriydi, kara çıkışlarıydı, ikramlarıydı, yani bunların hepsi para. Otobüsün yürüme şansı kalmadı artık bu şartlarda. Şu anda çok zor durumdayız" dedi. "FİYAT ARTIRMAK ÇARE DEĞİL" Otobüs firması sahibi Hasan Yılmaz ise şunları söyledi: "Yürüyemez hale geldik. Bu gidişle kapatmayı düşünüyoruz. Şimdi bir depo 7-8 bin TL’ye doluyor. Eskiden 2 bin TL’ye doluyordu. Bu durum bizi çok büyük ve olumsuz bir şekilde etkiledi. Yürüyemez hale geldik. Kontak kapatmaktan başka çaresi yok. Şu an kontak açmak bizim zararımıza. Zaten pandemiden dolayı işlerimiz düşüktü. Buna hükümet bir çare bulmazsa Türkiye çapında hiçbir kurumsal veya yöresel firmaların çalışması mümkün değil. Bunu federasyon hiç dikkate almıyor. Neticede Türkiye, kontak kapatmaya gitme mecburiyetinde. Bilet fiyatlarında artış yaptık tabii. Devletin Ulaştırma Bakanlığı'nın verdiği fiyatları uyguluyoruz ama bu çare değil ki. Vatandaşın alım gücü yok. Alım gücü olmadığı için çok sıkıntıdayız. Buna acilen devletin bir çare bulması lazım. Bulmazsa Türkiye çapında zaten kontak kapanır. Günaşırı zam geliyor. Çok acil bir durumda, bir el atılması lazım."
Benzin ve motorine gelen zamlar, şehirlerarası ulaşım maliyetlerini de artırdı. Sinop’ta hizmet veren bir otobüs firmasının sahibi Umut Yılmaz, "Şu anda 12-13 bin TL’ye doluyor depomuz. Biz, bilet fiyatlarına artış yaptık ama yine de kurtarmıyor" dedi. Hasan Yılmaz ise "Bu gidişle kapatmayı düşünüyoruz. Şimdi bir depo 7-8 bin TL’ye doluyor. Eskiden 2 bin TL’ye doluyordu. Bu durum bizi çok büyük ve olumsuz bir şekilde etkiledi. Yürüyemez hale geldik. Kontak kapatmaktan başka çaresi yok” diye konuştu.

Sinop’ta hizmet veren otobüs firması sahipleri, akaryakıta gelen zamlara tepki gösterdi. Firma sahipleri, artan akaryakıt fiyatları nedeniyle masraflarının çoğaldığını, yolcu sayısının ise düştüğünü belirtti.

"BİLET FİYATLARINA ARTIŞ YAPTIK AMA YİNE DE KURTARMIYOR"

Otobüs firması sahibi Umut Yılmaz, şunları söyledi:

"Gelen zamlar bizi olumsuz yönde etkiledi. Bundan 6-7 ay önce 6-7 TL’ye aldığımız yakıtı şu an 22-23 TL seviyelerinde alıyoruz. Neredeyse dört katına çıktı. Tabii doğal olarak bu da fiyatlara yansıdı. Vatandaşın cebine de yansıdı. Biz de zor durumdayız, vatandaş da zor durumda. Depomuz normalde 550 litre alıyor. 6,70-7 TL’den alıyorduk ama şu an 4 katına tekabül ediyor. Şu anda 12-13 bin TL’ye doluyor depomuz. Biz, bilet fiyatlarına artış yaptık ama yine de kurtarmıyor. Yolcu sayısı az, hastalık da var. Acil durumda olanlar kullanıyor otobüsü, herkes kullanmıyor. Şu anda zaten kurtarmıyor."

"OTOBÜSÜN YÜRÜME ŞANSI KALMADI ARTIK"

Otobüs firması çalışanı Ülkü Bayrakcan, "Gelen zamlar bizi çok etkiledi. Depoları yetiştiremiyoruz. Yolcu sayısı düşmeye başladı. Malum kış mevsimi, önümüzde oruç var. Kalkınmaya çalışıyoruz ama çok zor bu gidişle. Eskiden depoyu 6-7 bin TL’den dolduruyorduk. Şimdi 10 bin TL’ye dolduruyoruz. Şu anda zaten zararına çalışıyoruz. Gayet zor durumdayız. Sadece otobanlarıydı, köprüleriydi, kara çıkışlarıydı, ikramlarıydı, yani bunların hepsi para. Otobüsün yürüme şansı kalmadı artık bu şartlarda. Şu anda çok zor durumdayız" dedi.

"FİYAT ARTIRMAK ÇARE DEĞİL"

Otobüs firması sahibi Hasan Yılmaz ise şunları söyledi:

"Yürüyemez hale geldik. Bu gidişle kapatmayı düşünüyoruz. Şimdi bir depo 7-8 bin TL’ye doluyor. Eskiden 2 bin TL’ye doluyordu. Bu durum bizi çok büyük ve olumsuz bir şekilde etkiledi. Yürüyemez hale geldik. Kontak kapatmaktan başka çaresi yok. Şu an kontak açmak bizim zararımıza. Zaten pandemiden dolayı işlerimiz düşüktü. Buna hükümet bir çare bulmazsa Türkiye çapında hiçbir kurumsal veya yöresel firmaların çalışması mümkün değil. Bunu federasyon hiç dikkate almıyor. Neticede Türkiye, kontak kapatmaya gitme mecburiyetinde. Bilet fiyatlarında artış yaptık tabii. Devletin Ulaştırma Bakanlığı'nın verdiği fiyatları uyguluyoruz ama bu çare değil ki. Vatandaşın alım gücü yok. Alım gücü olmadığı için çok sıkıntıdayız. Buna acilen devletin bir çare bulması lazım. Bulmazsa Türkiye çapında zaten kontak kapanır. Günaşırı zam geliyor. Çok acil bir durumda, bir el atılması lazım."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.