Öğretmen yetiştiren fakültelerden mezun olanlar, devlet memuru olarak atanamadıklarından travmatik bir kuşak gümbür gümbür geliyor; bir sel gibi, önüne geçilemeyen bir sel gibi geliyor? Şu anda bireysel olarak yaşanan travmalar, yavaş yavaş aile içi yaşanan olumsuzluklara dönüşmeye başladı. ?Bir baltaya sap olamadın.? lafları, evleri de travmatik alan hâline getiriyor.  Bu durum dalga dalga yayılmaya başlarsa, büyük toplumsal olaylara hazır olalım.

        Büyük sosyal olaylara gebe bir toplum istemiyorsak, (Niye isteyelim ki?...) tedbirlerimizi alma zamanı geldi de geçiyor bile?

            Atanamayan kitlenin büyük bir kısmı öğretmenler; yani Millî Eğitim Kadrosu peşinde koşan öğretmenler. Özel sektör okullarının da öğretmen ihtiyacı var ama bu okullar, başlarda öğretmenleri bedavaya çalıştırıp sonra asgarî ücrete talim ettiriyorlar. İnsan onuruna yakışır bir maaş seviyesine gelinceye kadar da o öğretmenler travmatik kitleye dâhil oluyorlar.

            Her alandan öğretmenler, ihtiyaçtan fazla?  İhtiyaç 3 ise, mezun 15?

Ne olacak ihtiyaç fazlası öğretmenler?

Bu mağdur ve travmatikliğe çeyrek kala kitlenin bir huzura kavuşması için, ?serbest öğretmenlik? kurumu ihdas edilmeli. ?Serbest mâli müşavir? oluyor da  ?serbest öğretmen? niye olmasın?

Öğretmen yetiştiren bölümlerden mezun olanlar ille de devlet veya özel sektör okullarında çalışmak mecburiyetinde tutulmamalı. Nasıl her işletme mezunu ille de devlet memuru olmak mecburiyetinde değilse, öğretmenler de öyle olmalı.

Mesela KPSS?deki alan bilgisinden 60 ve üzeri alan öğretmen adayları, ?serbest öğretmen? olarak çalışabilmeliler. Tabii bunlar vergi dairesine kaydolarak ve gerekirse ?Serbest Öğretmenler Odası?  gibi bir meslekî birliğe dâhil olarak çalışmalılar. Çıkarılacak kanun ve yönetmeliklerle öğrenci sayısı, sürecin işleyişi, sorumluluklar ve görevler düzenlenir ve öğretmenler bu çerçevede çalışırlar. Elbette serbest öğretmenlerin vereceği dersler, bakanlığın okullarındaki öğrencilere destek amaçlı kurs mahiyetinde olacaktır. 

?Serbest öğretmenlik?, nüfusun hızla arttığı ülkemizde hayata geçirilmek zorundadır. Kalabalıklaşan derslikler, yetenekli öğrencilerin perde arkasında kalmasına yol açacaktır. Serbest öğretmenlerin vereceği destek kurslarıyla öğrencilerin yetenekleri daha da netleştirilmelidir. Daha doğrusu, serbest öğretmenler bir tür ?yetenek avcısı? gibi çalışmalı, elde ettikleri veriler, bakanlık okullarınca değerlendirilmelidir.

Dershane uygulaması, dershaneler üzerinden rant sağlayan örgütlerin türemesine yol açtığı için kaldırıldı. Bu doğru bir karar ama öğrencilerin destek almalarının önüne geçilmemelidir. Okulların veya özel sektörün? etüd salonları? maalesef çare olamamıştır. En güzel ve en kestirme yol, öğretmenlerin serbest olarak öğretmenlik yapmasıdır.

Şu anda ?özel ders? adı altında bu uygulama zaten yapılıyor. Ama kaçak yapılıyor? Merdiven altı üretim gibi yani? Oysa yasallaştır? Bağla meslek odasına ve vergi dairesine? Hem devlet kazansın, hem de öğretmen!...

İnşallah siyasiler de bu yazıyı okurlar da bu konunda çözüm üretirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.