Endülüs (İspanya) Emevilerinin ceddi olan zat, onun genç yaştaki oğlu Muaviye av esnasında atından düşüp öldüğünde, bu olay üzerine şunları söylemişti: ?Ben onu Hilafet makamı için büyütüp yetiştiriyorum, o ise tilki peşinde koşuyor.?

Bu sözü, ordumuza asla mal edilmeyecek olan ordu içindeki bir avuç darbe heveslilerine nazire olsun diye aktardım. 

Biz de ordumuzun her ferdini, bu memleketin toprağını, bayrağını, namusunu ve özgürlüğünü korusun diye besliyoruz. Ordunun içinde zaman zaman satılmış, vatanına ihanet edecek kadar gözü dönmüş, ordu komuta kademesinden değil başka merci ve odaklardan emir alan satılık ruhlu bazı kimseler de, darbecilik oyununun peşinde koşuyorlar.

15 Temmuz 2016 tarihi, Türkiye?de darbe teşebbüsünde bulunanlar için bir kara lekedir. Eşi görülmemiş bir kin ve düşmanlıkla kendi halkına silahlarını çevirmiş ve Esed Ordusu gibi acımasızca katliam yapmış bu çete için, 15 Temmuz bir utanç ve rezillik günüdür.

 15 Temmuz günü, darbeye karşı sokaklara taşarak en güzel cevabı veren bu millet için bir şeref sayfasıdır. 161 canı feda ederek çetelerin ilerlemesini durduran bu millet, asaletli duruşunu günlerce devam ettireceğe benziyor. Bu kadar şehide rağmen bir tek taşkınlık hareketinin yapılmamış olması, asaletinin en belirgin özelliğidir.

Bu arada çok ender görülen bir siyasî duruşla mecliste gurubu bulunan dört parti de ilk kez bir darbe karşıtı bildiriye imza attılar, kutluyorum. 

Bütün hadiseler, milletin gözü önünde cereyan etti. Ancak dikkatimi ve ilgimi çeken şey, bazı aklı evvellerin hâlâ bunun bir senaryo olduğu, Başkanlık Sistemi için bu tiyatronun oynandığı hezeyanını ortaya atmalarıdır.

Aynı çevreler, her tarafta polis ve asker şehit edilirken, şehirlerimizde bombalar patlarken de, ?bütün bu çatışmaları Tayyip Erdoğan başkan olmak için yapıyor? saçmalığını ortaya atmışlardı. Teröre arka çıkan, teröristlerin cenazesine katılıp onları kutsayan bu malum çevreler, nedense ellerindeki terör kartını atıp, silahları bırakıp Tayyip Erdoğan?ın sözde bu oyununu bozmak istemediler.

Şayet Recep Tayyip Erdoğan, bu mükemmel dizayn edilmiş senaryoları yazıp bütün toplumu figüran olarak kullanıp istediği tiyatroyu oynatabiliyorsa, demek ki çok zeki ve hatta dahi biridir; değilse bunun senaryo olduğuna inananlar geri zekâlıdır. 

Şimdi aynı çevrelerin, ?bu darbe bir senaryodur, bir tiyatrodur? hezeyanlarına nasıl inanalım?

Bu yaşananları Başkanlık Sistemi?nin gelmesi için oynan bir tiyatro olarak görenlere, ne olur kızmayın! Onların seviyeleri ve zekâları ancak bunu kaldırır. 

Ziya Paşa şu beyitleri böyleleri için yazmış olmalı

İdrak-ı maâli bu küçük akla gerekmez
Zira bu terazi o kadar sıkleti çekmez.

Onlara demokrasiden, vatan birliğinden veyahut üstün duygulardan söz etmeyin, bu tür şeyler onların anlayışlarının çok çok fevkindedir. Anlayamazlar. Zaten anlayamadıkları için bu tür hezeyanlara inanıyorlar. Hıristiyanlıktaki teslis inancını mantıkla izah edemeyen bir Tertullian adlı filozof ne demişti: ?Saçma olduğu için inanıyorum.? Bunlar da saçma olduğu için inanıyorlar, zira hakikat ve gerçekleri aklı olanlar kavrar.

Dedim ya, ne olur, onları anlayın ve onlara kızmayın! 
Akıl ve idrakleri ancak bunu kaldırabiliyor. Çünkü dûn (geri) zekâlılara satranç öğretemezsiniz. Uğraşmayın!...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.