Güncel Haber Girişi: 22.10.2021 - 17:24, Güncelleme: 22.10.2021 - 17:24

Sayıştay raporu: Üniversite hastanelerinin mali yapısı 'sürdürülemez'

 

Sayıştay raporu: Üniversite hastanelerinin mali yapısı 'sürdürülemez'

Sayıştay’ın üniversitelere ilişkin 2020 yılı raporlarında, pek çok üniversite hastanesinin mali yapısının “sürdürülemez halde olduğu” belirtildi.
Ege Üniversitesi’nin raporuna göre, üniversitenin tıp fakültesi hastanesinin mali durumunu düzeltmek için aldığı tedbirler yeterli olmadı. Paranaliz'in aktardığına göre Tıbbi malzemelerdeki fiyat artışlarının da üniversite hastanesinin mali durumunu olumsuz etkilediği belirtilen raporda, “Ne kadar kaynak aktarılırsa aktarılsın hastanedeki mali kötüleşme, girdi ve çıktı kalemlerindeki denklik sağlanmadığı sürece devam edecektir” ifadelerine yer verildi. Raporda aynı sorunun üniversitenin diş hekimliği fakültesi hastanesinde de yaşandığı belirtildi. Bursa Uludağ Üniversitesi’nin raporunda da üniversitenin uygulama ve araştırma hastanesinin mali yapısındaki bozulma, rakamlar üzerinden aktarıldı. Raporda, “Hastanenin 2020 sonu itibarıyla 233 milyon 934 bin 235.12 TL’si satıcılara, 13 milyon 794 bin 784.5 TL’si vergi borcu ve personele borçlar, 20 milyon 796 bin 734.14 TL’si T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na olmak üzere toplam 268 milyon 525 bin 753 TL borcu bulunmaktadır” bilgisi paylaşıldı. Yozgat Bozok Üniversitesi’nin raporunda, üniversite hastanesinin mali yapısının “sürdürülemez bir durumda olduğu” belirtildi. "Hazine desteği, mali krizi sadece erteliyor" Dokuz Eylül Üniversitesi’nin raporunda, üniversite hastanesinin 277 milyon 251 bin 500 TL borcu olduğu aktarıldı. Raporda, Hazine’den hastaneye yapılan kredi yardımlarının da yetersiz kaldığı aktarılarak, “Üniversite hastanelerinin borçlarının Hazine tarafından üstlenilmesi biraz rahatlamaya sebep olmuş olsa da, verilen maddi desteğin kredi mahiyetinde olması ve 2020 yılında geri ödemelerin başladığı hususları dikkate alındığında; mali krizin sadece biraz ötelendiği, geri ödemenin başlamasıyla birlikte işletmenin mali yeterliliğinin olumsuz etkilendiği görülmüştür” ifadeleri kullanıldı. Akdeniz Üniversitesi’nin raporunda da üniversite hastanesinin “gelirlerinin giderlerini karşılayamaz hale geldiği” belirtilerek, “Söz konusu bulgu, mahiyeti itibarıyla bütün üniversite hastanelerinde genellik arz etmektedir” denildi.
Sayıştay’ın üniversitelere ilişkin 2020 yılı raporlarında, pek çok üniversite hastanesinin mali yapısının “sürdürülemez halde olduğu” belirtildi.

Ege Üniversitesi’nin raporuna göre, üniversitenin tıp fakültesi hastanesinin mali durumunu düzeltmek için aldığı tedbirler yeterli olmadı. Paranaliz'in aktardığına göre Tıbbi malzemelerdeki fiyat artışlarının da üniversite hastanesinin mali durumunu olumsuz etkilediği belirtilen raporda, “Ne kadar kaynak aktarılırsa aktarılsın hastanedeki mali kötüleşme, girdi ve çıktı kalemlerindeki denklik sağlanmadığı sürece devam edecektir” ifadelerine yer verildi. Raporda aynı sorunun üniversitenin diş hekimliği fakültesi hastanesinde de yaşandığı belirtildi.

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin raporunda da üniversitenin uygulama ve araştırma hastanesinin mali yapısındaki bozulma, rakamlar üzerinden aktarıldı. Raporda, “Hastanenin 2020 sonu itibarıyla 233 milyon 934 bin 235.12 TL’si satıcılara, 13 milyon 794 bin 784.5 TL’si vergi borcu ve personele borçlar, 20 milyon 796 bin 734.14 TL’si T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na olmak üzere toplam 268 milyon 525 bin 753 TL borcu bulunmaktadır” bilgisi paylaşıldı. Yozgat Bozok Üniversitesi’nin raporunda, üniversite hastanesinin mali yapısının “sürdürülemez bir durumda olduğu” belirtildi.

"Hazine desteği, mali krizi sadece erteliyor"

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin raporunda, üniversite hastanesinin 277 milyon 251 bin 500 TL borcu olduğu aktarıldı. Raporda, Hazine’den hastaneye yapılan kredi yardımlarının da yetersiz kaldığı aktarılarak, “Üniversite hastanelerinin borçlarının Hazine tarafından üstlenilmesi biraz rahatlamaya sebep olmuş olsa da, verilen maddi desteğin kredi mahiyetinde olması ve 2020 yılında geri ödemelerin başladığı hususları dikkate alındığında; mali krizin sadece biraz ötelendiği, geri ödemenin başlamasıyla birlikte işletmenin mali yeterliliğinin olumsuz etkilendiği görülmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Akdeniz Üniversitesi’nin raporunda da üniversite hastanesinin “gelirlerinin giderlerini karşılayamaz hale geldiği” belirtilerek, “Söz konusu bulgu, mahiyeti itibarıyla bütün üniversite hastanelerinde genellik arz etmektedir” denildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.