Muhtemelen on yılı aşkın bir zaman önceydi, Van hava limanında çalışan ve çok samimi olduğum bir arkadaş (hemşerim) bana şu itirafta bulunmuştu: ?Hocam, yaklaşık yirmi küsur yıldır havaalanında çalışıyorum. Bu memlekette iktidar değişiyor, bakanlar değişiyor, milletvekilleri değişiyor ama buradan onları yolcu eden ve karşılayanlar hiç değişmiyor.? Arkadaşım aslında ok çarpıcı bir gerçeğe işaret ediyordu. Havaalanlarında dönemler ve devirler değişse de, hiç değişmeyen bir ?havaalanı protokolü? vardır. Bunların zamanla çirkin ve pişkin suratları değişebilir, sîret ve çapsız karakterleri hiç değişmez.

Aslında bu tipler ve benzerleri, gücü görüp yanınıza sokulan zayıf ruhlu insanlardır; onları kovmayın ama yüceltmeyin de, zira köle olmaya gelmişlerdir. Bu tipleri bir makama getirildiğinizde, aslında onlara verilen makamlara haksızlık yapmış olursunuz.

Bunlara birileri anlatmalı: Her insanın kendine ait bir duruşu ve kişiliği olmalı; makam ve parayla şahsiyet elde edenler, makam gidince benliğini, parasını harcayınca da kişiliğini harcamış olur.

Her iktidarın çanağını yalayan, şahsiyetsiz ve onursuz bir kesim vardır. Bunlar, her dönemde zeytinyağı gibi suyun üstünde kalmayı başarıyorlar. Zeytinyağının özgül ağırlığı hafif olduğu için yukarı çıkar, bunlar da hafif meşrep oldukları için öne çıkarlar.

Bu tipler, dünyalık hadeflerini gerçekleştirmek için her türlü taklayı atmanın yanında; dürüst, namuslu, şerefli insanlara iftira atmak ve karalamaktan da geri durmazlar. Bilirler ki, güneşin yarasaları rahatsız ettiği gibi dürüst insanlar da, şahsiyetsizleri yani kendileri gibi olanları huzursuz ederler.

Hâlbuki Allahu Teâla, insanı şerefli kıldığını bildiriyor (İsra, 17/70). O halde insanca yaşamak şerefli yaşamak demektir. Günümüzde ve ülkemizde dünya menfaati için kendilerini kirletenler çok maalesef. Bedenini ve ruhunu kirletenler, temizliğe de oradan başlamalı. Kendileri bunu başaramıyorlarsa -ki hiçbir zaman buna yeltenmezler bile- bizler bunları temizlemeliyiz.

Sayın Cumhurbaşkanım, şayet bir temizlik yapılacaksa, Belediye başkanlarından önce ?havaalanı protokolü?nden başlayın ve bu asalakları değiştirin.

Zira başkanları ve teşkilatları töhmet altında bırakan ve onları asıl yıpratanlar bunlardır.

?Havaalanı Protokolu?nun değiştirilmesi, daha doğrusu bir daha böyle yerlerde boy göstermemek üzere devreden çıkarılması, hem iktidarınızın hem de Cumhuriyetin en güzel armağanı olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.