Başladığımız bildiri başlıkları yazımıza devam ediyoruz.

10/ “Burdur Yöresi Geleneksel Yörük Kadın ve Erkek Kostümü”

Başlık  yanlıştır. Geleneksel” kullanılmaz, zaten halk giysisi geleneklidir, gelenek içindedir. Gereksiz yere başa konulmamalıdır. Ayrıca, “kostüm” değil “giysi “denilmelidir. Çünkü, halk “giysiyi” kullanmaktadır. Bu bildirideki yöre giysileri zaten derlenmiş ve bilinmektedir. Yeni bir giysi mi bulunmuştur? Derleme yöntemi ile yeni bir çalışma mı yapılmıştır? Basıldığında görülecektir.

11/ “…………,Konya Örneği, YTÜ Örneği v.b.”

Bildiriden ziyade, genellikle; “kurumu tanıtıcı, “biz bu alana  farklı yaklaşıyoruz” anlamı taşıyor.” Yanılmak isteriz.

12/ “Müzik Öğretmeni Yetiştiren Kurumlarda Viyolonsel Eğitimi Sürecinde Sıklıkla Çalışılan Eserlerin Belirlenmesi” konusu, tamamen kurumların repertuvar işidir, bir bildiri konusu değildir.. Çünkü, viyolonsel hocalarının ortak görüşleri ile belirlenmektedir. Özel ve geneli ilgilendiren, bildiri konusu olacak  bir konu değildir. Başlık ta gereksiz uzatılmıştır

13/ Birçok bildiride, öğrencilerin-öğretmenlerin görüşleri ile bildiri oluşturulmuştur. Anket çalışmalarının nasıl, kaç kişiyle, hangi örneklemeyle yapılacağı birçok kaynakta yazılıdır.

14/ Birçok bildiri karşılaştırmalı” olarak hazırlanmış. Oysa, karşılaştırma sonucunda kazanım mı olmuş/kaybedilmiş mi? sorusunun cevabı da olmalıdır. Basılınca bakacağız.

15/ “Türkiye’de Modern Dans Eğitiminin Tarihsel Sürecine Genel Bir Bakış Ve Dans Eğitiminin Geliştirilmesi Üzerine Düşünceler”

Çok karmaşık bir başlık olmuş. “Modern Dans Eğitiminin Tarihsel Süreci” ne ilişkin o kadar çok çalışma var ki, intihal kaçınılmaz, yani tehlikeli!...Keşke, sadece “Dans eğitiminin geliştirilmesi üzerine yeni projeler” olsaymış.

16/ “Sanatın “Ne” Sanatçının “Kim” Olduğu Üzerine Bir Değerlendirme” Çok tartışılan, çokça yazılan, kaynakları bol, kolay karar verilemeyecek bir konuya; bir THO mezunu ve bir öğretmen değinmiş. Basılınca göreceğiz; sonuç ne olmuş? Konuyu bitirmişler mi? Bakacağız!..

17/ “Avrupa Birliği Ülkeleri İle Türkiye’deki Sanat Eğitimi Veren Fakültelerin Akreditasyon Durumlarının Karşılaştırılması” Bu konu bir bildiri değil, bir kitap olacak bir konudur. Bir yanda, AB, diğer yanda Türkiye Sanat Kurumları (88 GSF,48 Konservatuar,25 GSE ve 85 GSL), öter yanda Akreditasyon konusu!...Lütfen!...

Müzik kurumları yeniden; Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Konservatuarlar olarak yapılanmalı ve Güzel Sanatlar alanından ayrılmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.