google-site-verification: google93004a1f8b19e30c.html
Öne Çıkanlar toplanma çağrısı Halk Bankası Ali Haydar Hakverdi Canboray Soykan Pfizer

Başarının adresi, Türk Yurdu Koleji

Sitemiz Enpolitik değerli köşe yazarı Mustafa Toygar, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfına bağlı Özel Türk Yurdu Koleji Genel Müdürü Kerim Ünal’la yapmış olduğu röportajı, siz değerli Enpolitik takipçileri ile paylaşıyoruz.

ÖNYAZI- MUSTAFA TOYGAR
Birkaç gün önce, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfına bağlı Özel Türk Yurdu Kolejine güzel bir ziyaret gerçekleştirdik. 
2019 yılının Eylül ayında, Türk Ocaklarından dostum, kardeşim olan Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Sekreteri Kerim Ünal’ın, okula kurucu temsilcisi olarak (Genel Müdür yetkili) görevlendirilmesi ile Korana salgını nedeniyle ertelediğimiz “hayırlı olsun” ziyaretini gerçekleştirdik.
Kerim Ünal, daha önce Devletin üst makamlarında, genel müdürlük, yönetim kurulu başkanlıkları ve Müsteşarlık görevlerinde bulunmuştu. Bu görevleri başarıyla yaparken, Türk Ocakları Genel Merkezi faaliyetlerinde de sürekli öncü olarak büyük katkılar sağlamıştır.
Türkiye’de son yıllarda yaşanan bazı sıkıntıların, Türk Yurdu Kolejine yansımaları olmuş. Model olarak kurulan ve Rahmetli Nevzat Kösoğlu’nun büyük çaba ve gayretleri ile Türkiye’nin en güzide eğitim kurumları arasında yerini alan Türk Yurdunun bu süreçte başına getirilebilecek en ideal ismin Kerim Ünal olduğu düşünülerek bir görevlendirme yapılmış.
Yöneticilik ve liderlik özellikleri ile öne çıkan Kerim Ünal’ın 11 ayda yaptıklarına bakınca ne kadar isabetli bir karar verildiğini anlamak mümkün. Okulu gezdikten sonra en yeni teknoloji ile yapılan dersliklerden, laboratuvarlara, spor alanlarına kadar yapılanlar bizi mest etti. Bu yapılanlar bize özel kalmasın, milli ve manevi değerlere bağlı, “evladım bana kalsın, Türk Yurdunda kalsın, vatanına milletine yararlı bir insan olsun” diyenlere de duyuralım istedik ve Kerim Beyle bir röportaj gerçekleştirdik.


Mustafa Toygar: Türk Yurdu Kolejinin kuruluşu, Tarihçesi ve kendinizden bahseder misiniz?
Kerim Ünal:
 Türk Yurdu Koleji 1995 yılında, eğitimci, yazar, avukat ve eski Erzurum Milletvekili merhum Nevzat Kösoğlu önderliğinde Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfına bağlı olarak kurulmuştur. Eğitim felsefesi anlayışı ile eğitim öğretime ilk adımlarını atan okulumuzun bünyesinde;ilkokul, Ortaokul ve Lise bulunmaktadır. Okulun öğrenci kapasitesi 400 olup, geçtiğimiz yıl 300 öğrenci öğrenim görmüştür...
Eğitim kurumumuzun amaçladığı hedef çerçevesinde; ellerine teslim edilmiş genç yürekleri ilahi kudretin kutsal emanetleri olarak gören, yalnızca bin yıllık bir geçmişin değil binlerce yıllık geleceğin sorumluluğuna da talip olan bir kadro ile eğitim öğretime başlamıştır.
1999-2000 eğitim öğretim yılı Ekim ayında okulumuz Yunus Emre Caddesi 48 Numaralı binaya taşınmış olup halen bu binada iskân etmekte. 
Eğitim camiasının gelişimindeki modern koşullar ve gelişmeler ışığında, 2001-2002 Eğitim Öğretim yılında okulumuzda yabancı dil Ağırlıklı lise öğretimine başlanmıştır. 
Modern koşullarda eğitim veren okul binamız yedi katlı olup, alt katında 2 spor salonu, açık kapalı oyun alanları, soyunma giyinme odaları, duş bölümü ve kantin yeri bulunmaktadır. Okulumuzun tamamında 25 derslik, fen fizik, biyoloji -kimya laboratuvarları, interaktif akıllı sınıf ortamları, kütüphane, dil eğitim laboratuvarları, müzik resim odaları, kurucu temsilci odası, okul idareci odaları, rehberlik servisi odası, büro ve muhasebe odası, çok amaçlı salon ve yemekhane mevcuttur.
Özel Okulların günümüz eğitim camiasında ki artma sürecinde Özel Türk Yurdu Okulları, başarı odaklı, hedeflerini artırarak devem etmekte, gelişim düzeyini artırarak eğitime ve öğretime yeni,  bilimsel yaklaşımlarla katkılar sağlamaya devam etmektedir.
 Kolejin şu andaki Kurucu Temsilcisi görevinin Eylül 2019 tarihinden itibaren ben yürütüyorum.Ben aynı zamanda okulun sahibi olan Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfının da Genel Sekreteriyim. Daha önce Devletin üst makamlarında, genel müdürlük, yönetim kurulu başkanlıkları ve Müsteşarlık görevlerinde bulundum. Vakfın Başkanı eski Rektör ve eski Adana milletvekili Prof. Dr. Orhan Kavuncu’dur.
Okul müdürü eğitim camiasında başarılarıyla tanınan, Mustafa Mete İşçidir...

Mustafa Toygar: Veliler ve öğrenciler, okulunuzu neden tercih etsinler?
Kerim Ünal:
Öncelikle okulumuz, dinamik ve deneyimli bir öğretmen kadrosuna sahiptir. Buna bağlı olarak ta, okulumuzun sınav ve akademik başarısı yüksektir. Son yılların sınav sonuçlarına göre, gözde üniversitelere girme oranımız % 90,  Fen ve Anadolu liselerine girme oranımız % 80’dir..
Bu yıl yapılan üniversite (YKS) sınavlarında tüm mezunlarımız üniversiteye girme hakkını kazanmışlar,  8 öğrencimiz değişik Türkiye derecesi yapmışlardır.
Bunlara ilave olarak, okulumuzda verilen ders ve eğitimlerde, “ milli değerlere bağlılık “ ön plandadır. Okulumuzda güzel bir huzur ortamı mevcut olup, herhangi bir asayiş sorunu yaşanmamaktadır.

Mustafa Toygar: Okulunuzun fiyatları ve sosyal imkânları nasıldır?
Kerim Ünal:
Öncelikle okulumuzun eğitim-öğretim başarılarına oranla, fiyatlarımız çok uygundur. Vakıf okulu olduğumuz için herhangi bir kar gayesi yoktur. Bu sebeple fiyatlarımız, İlkokul 16 bin, Ortaokul 17 bin, Lise 18 bin TL’dir. Bu fiyatlara yemek ve KDV dâhildir. Yemek kalitemiz ve miktarı standartların üstündedir.

Mustafa Toygar: Spor imkânları nelerdir?
Kerim Ünal:
Okulumuzda çok maksatlı kapalı spor salonu, bilardo ve masa tenisi imkanı ile, açık havada basketbol sahası ve geniş hacimli halı saha bulunmaktadır...
Okulumuz öğrencilerinin çok sayıda, masa tenisi ve tekvando sporlarında Türkiye şampiyonlukları ve dereceleri mevcuttur.

Mustafa Toygar: Okul öğretmenlerinizi nasıl seçiyorsunuz?
Kerim Ünal:
Bu konuda çok titiz ve duyarlıyız. Öncelikle öğretmenlerin özgeçmişleri incelenip, uygun olanlar, deneyimli öğretmen kurulu tarafından mülakata alınırlar ve fiili ders vermeleri izlendikten sonra başarılı bulunanlar, okul öğretmen kadrosuna alınırlar...

Mustafa Toygar: Sınıf mevcutlarınız nasıldır?
Kerim Ünal:
Özellikle virüs salgını da göz önüne alınarak, sınıf öğrenci sayılarımız en düşük seviyede tutulmuştur. Ortalama sınıf öğrenci sayımız 10-12 arasındadır. En fazla 15 kişi olacak şekilde planlanmıştır...

Mustafa Toygar: Virüs tedbirleri yönünden okulunuz ne durumdadır?
Kerim Ünal:
 Bu konu en önem verdiğimiz konudur. Gün içerisinde bize emanet edilen öğrencilerimizin her alanda, hijyenik ortam tedbirleri eksiksiz sağlanmıştır. Sınıflar başta olmak üzere, wc’ler, yemekhane, bahçeler, servis gibi tüm mahallerde MEB tarafından belirlenen tüm hazırlıklarımız tamamlanmıştır. Konunun önemine binaen, tüm öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz, teneffüsler dahil tamamen gözetim görevi yapacaklardır. Ayrıca okulumuz her hafta virüse karşı dezenfekte edilmektedir.


Mustafa Toygar: Okulunuzda kulüp çalışmaları nasıldır?
Kerim Ünal:
Bu konuda çalışmalarımız zengindir.  Değişik alanlarda isteğe bağlı olarak, müzik, resim ve spor başta olmak üzere farklı kurslar açılmaktadır. Müzikte piyano, gitar, bağlama ve ney kursları bulunmaktadır. Resim konusunda da, kabiliyetli öğrencilerimize ayrı programlar uygulanmaktadır.
Normal ve salon futbolu  (futsal) alanlarında da, İl düzeyinde etkinlikler yapılmaktadır...

Mustafa Toygar: Virüs sorunu ile son dönemde gündeme gelen, on-line (uzaktan eğitim) konusunda, okulunuzda yapılan işlemler nasıldır?
Kerim Ünal: 
Salgın dönemiyle birlikte, Okulumuzda uzaktan eğitim alt yapısı oluşturulmuş ve tüm sınıflara yönelik, tüm derslerde, internet ortamında dersler yapılmıştır. Uygulanan sistem ile tüm sınıf yoklamaları alınmış ve tıpkı sınıf içi ortam gibi derslere devam edilmiştir. 4 ay süren eğitimler sonunda, velilerden ve öğrencilerimizden çok olumlu geri dönüşler alınmıştır... Bu yeni dönemde ise, uygulamada görülen küçük teknik aksaklıklar giderilerek, uzaktan eğitim sistemi daha verimli hale getirilmiştir.
Bu eğitimler süresince ayrıca sınava girecek olan 8’inci ve 12’inci sınıf öğrencilerine, whatsapp üzerinden soru çözüm grupları oluşturulmuş ve çok faydalı olmuştur. Okulumuzun sınavlardaki başarısında bu uygulamanın çok katkısı olmuştur...


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kerim Ünal 7 ay önce

Sevgili Türk Yurdu dostu ve okulumuzun eski velilerinden, Mustafa TOYGAR Dostumuza, bu güzel kapsamlı röportaj için çok teşekkür ederiz. Okulumuzun tanınmasına ve tanıtılmasına güzel katkılar sağlayacaktır. Daha şimdiden olumlu dönüşler almaktayız. Kalemine sağlık.