Pedagojik  formasyon konusunda en çok yazı yazan kişiyim.( Bana inanmıyorsanız internette sorgulayın.) 

Bizim zamanımızda (1980?lere kadar) formasyon derdi yoktu.  Her şey 1982?de kabul edilen YÖK Kanunu ile karıştı. O yıllarda öğretmen olmak için can atan öğrenciler, verilmeyen formasyon için az kafa ütülemediler.

Formasyon meselesi 1990 ortalarında da baş gösterdi. Ders bitince ?Sorunuz var mı?? diye sorduğumda, sevgili Fatih ?Hocam formasyon?? diyerek söze başlardı; o yüzden adı ?Formasyon Fatih? kalmıştı gencin?

Son formasyon krizi 2009?da başladı.

YÖK, 2009?da formasyon vermeyi kaldırınca ortalık karıştı. Tabii öğretmen yetiştiren bölümler çöktü. Özellikle fen bölümleri hâlâ bellerini doğrultamadı; bazı sosyal bölümlerde de puan dibe vurdu. 200 puanla girilen bölümleri gördük.

Formasyon derdi ortalığı sardığında, Millî Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik idi. O günlerde formasyonun bakanlık tarafından, staj esnasında hizmet içi eğitimle verilmesi gerektiğini yazmıştım. Bakanlık herhalde dediğimi tam anlayamamış ki YÖK?e ?Formasyon derslerini bakanlık verecek.? Diye bir yazı yazdı. Devrin YÖK Başkanı Erdoğan Teziç de ?Anayasa yüksek öğretim, anayasaya göre YÖK?ün işidir dedi ve yazıya ret cevabı yazdı.

O zaman da söyledim? Konu formasyon dersinin verilip verilmemesi değildi? Mesele atamada formasyon alma şartının aranmamasıydı. Sen bakanlık olarak baş vuru için formasyon şartı isteme; olur biterdi?  Ama iş yanlış yapıldığı için çözülmedi?

Neyse yıllar sonra olsa da yanlıştan dönülmek üzere? Sayın Cumhurbaşkanımız, geçen hafta atama başvurusu için formasyon başvurusunun kaldırılacağını, formasyonun bakanlıkça verileceğini söyledi. Bu iyi bir gelişme!...

Öğretmenlik hariç, hiçbir lisans eğitiminde ?meslekî formasyon dersi? adı altında ek ders verilmez. Mühendislerin, işletmecilerin, kamu yöneticilerinin, ekonomistlerin hukukçuların ?meslekî formasyon dersi? ile boğuştukları ve para ödedikleri görülmemiştir ama yıllardan beri öğretmenler formasyon adı altında türlü badireler atlatmakta, çeşitli bariyerlerle karşılaştırılmaktadır.  Nasıl diğer mesleklerde staj döneminde formasyon edinmek varsa, öğretmenlerde de bu olmalıdır.

Baş vurur esnasında öğretmenlerden formasyon belgesi istenmeyeceği söylendi ama işin nasıl çözüleceği konusunda net bir şey söylenmedi.

İŞ ŞÖYLE ÇÖZÜLEBİLİR:

  • Formasyon dersleri atamadan sonraki ilk yıl içinde, staj esnasında üçer aylık 2 dönemde verilmelidir.
  • ?Formasyon dersleri? adı altında, stajyerlere formasyon dersleri tarihi bilgileri boca edilmemeli, dersin amacına yönelik bilgiler verilmeli: Mesela ?ölçme ve değerlendirme, sınıf psikolojisi, materyal hazırlama gibi konularda bu konuların tarihiyle değil, doğrudan öğrenciyi anlama, değerlendirme ve sınıfı yönetme amacına yönelik olmalıdır. Mesela staj dönemi formasyon dersinde eğitim psikolojisi tarihi ile uğraşmadan doğrudan öğrencinin bireysel psikolojisini ve toplum psikolojisini anlama ve yönetme öğretilmelidir. Aynı şekilde ölçme değerlendirme konusu, bir takım teorilere boğulmadan bilgi ölçmenin objektif kriterlerinin uygulaması öğretilmelidir.
  • Bu dersler akademisyenler tarafından verilmelidir.

İnşallah formasyon meselesi artık halledilir de bir daha biz bu konuyu yazmayız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.