Covid-19 virüsü Türkiye’de ilk 10 Mart’ta görüldüğünde, Gelecek Partisi Gençlik ve Spor Politika İzleme Kurulu Başkanlığı 13 Mart’ta açıklama yaparak tüm spor müsabakalarının seyircisiz oynanmasını ve şifresiz yayın yapılmasını kamuoyu ile paylaşmış, devamında 15 Mart’ta tüm müsabakaların ertelenmesini Sayın Ahmet Davutoğlu’nun parti kurumsal kimliği ile kamuoyu ile paylaşmasına rağmen müsabakalar seyircili oynanmış ve erteleme olmamıştır. Kamuoyu ve spor camiasının tepkisi ile 18 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanı’nın Başkanlığında Gençlik ve Spor Bakanı , Federasyon başkanları ile yaptıkları toplantıdan bir gün sonra 19 Mart’ta Gençlik ve Spor Bakanı başkanlığında federasyon başkanları ile basın toplantısı yaparak iktidarın almış olduğu liglerin ertelenmesi kararı açıklanıyor.

Toplantı sonrasında Gençlik ve Spor Bakanı sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu, basın karşısına çıkarak bir kahraman edası ile şu açıklamalarda bulunur; 
Bizim için Sağlık Bakanlığımıza bağlı bir operasyon merkezi ve Bilim Kurulu önemli birer rehberdir. Olası senaryoları takip eden ve önlemleri alan kurumlarımız var. 14 günlük karantina sürecindeki tedbirlere uyulması önemli. Erteleme süresi boyunca sporcularımızın sağlığı bizim için çok önemli. Bunlar için gereken tedbirleri almak durumundayız. Yabancı sporcuların yurt dışı konularına hassasiyet gerekiyor. Başkanlarımızla bunu konuştuk. 14 gün karantina süreçlerini ciddi şekilde takip edeceklerini söylediler.
Aynı Gençlik ve Spor Bakanı 30 Mart tarihinde kamuoyuna açıklama yaparak;
 "O yüzden diyoruz ki, her şeyin başı sağlık. Sağlık şartları, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığımız, onların bu noktadaki görüşleri ve bu anlamdaki çalışmalar çerçevesinde inşallah liglerin de her branşıyla oynanacağı, seyirciyle sporcuların buluşacağı günler de gelecektir, buna inanıyoruz.” Spor Bak
TFF Başkanı Nihat Özdemir’in açıklamaları;

Süper Lig’in tüm takımları bu maçların oynanmasını istemiyor ve ertelenmesini istiyorlardı. Biz de hükümetimiz ile konuşarak program yapıyoruz. Bugün Sayın Spor Bakanımız 3 temel federasyonu topladı ve bu kararı ürettik. Liglerimizi erteledik. Ertelerken, enine boyuna çok konuyu konuştuk. Futbolcuların evden çıkmak istememesi nedeniyle bu kararları aldık. Kendilerini planlayacaklar ve ona göre yürüyecekler. Türkiye’nin korona virüs ile ilgili planlaması ve Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun aldığı kararlara göre biz de karar vereceğiz."
TFF’den Resmi Açıklama;
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen, "Korona virüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’ndan sonra Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu başkanlığında diğer Federasyon başkanları ile toplanarak karar alındı, bu karar göre Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'de yeni takvim gelişen şartlar doğrultusunda yapılacak çalışmaların sonrasında belli olacak. (Gençlik ve Spor Bakanı ile yapılan toplantıdan bir gün sonra Federasyonlar erteleme kararı aldı.) 
6 Mayıs’ta TFF başkanı Nihat Özdemir bir açıklama yaparak 12 Haziran’da Liglere başlatma kararı alırken 16 Mayıs’ta kulüplerde pozitif vakalar çıkmaya başlayınca“Temmuz ayında yapabiliriz” demeye başladı. Yani iktidarın sabah başka, akşam başka yüzlerce kararı TFF başkanında sirayet etti. Zaten baştan beri kararlar iktidar tarafından alınmakta TFF başkanın da bunu uygulamaya çalıştığı net olarak görülmekteydi.
Buna ilişkin Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın açıklaması;
Bugünkü görüşmede müsabakaların devamı konusunda somut bir talep gündeme gelmemiştir. Tarafımızca herhangi bir yönde öneride bulunulmamıştır. Görüşmemiz, bir talep ve o talebe dönük karar hazırlığı yönünde değil, daha çok istişare amaçlı olarak gerçekleşmiştir. Liglerin devamı konusu, futbol federasyonumuzun kendi iradesi ile alacağı bir karardır. Talep edilmesi durumunda sağlık açısından alınması gereken önlemler konusunda Bilim Kurulu görüşleri de alınarak federasyona bildirilebilecektir.
Liglerin başlatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığının, Bilim Kurulunun, Sağlık Bakanlığı’nın, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın evet başlanmalı yol haritası böyle olmalıdır ya da hayır başlanamaz şu gerekçeler ile dediği bir açıklama maalesef bulunmamaktadır. 
Ligler ertelenirken boy boy poz verenler, toplantılar yapıp federasyon başkanları ile dostlar alışverişte görsün diyenler Ligler başlarken ortada yok.  
Tüm liglerde oynayan kulüplerin birçoğunda yöneticilerde, futbolcularda son iki hafta içerisinde yapılan testlerde pozitif vaka sayısı onlarla ifade edilen sayılara ulaştı. Hala kaç sporcunun ve spor insanının virüs testinin pozitif çıktığını, tedavi görenlerin sayısını ve vefat edenlerin sayısını bilmiyoruz? 
TFF pozitif çıkanlara geçmiş olsun diyerek ne kadar tutarlı olduğunu gösterirken, TFF başkanı skandal sözlere imza atarak; “Takımlarda virüs çıkarsa dahi, pozitif çıkanları ayırarak yolumuza devam ederiz” dedi. Yani kendi camiasına yaptığı benzetme ortada!
Şimdi soruyoruz?
Sayın Cumhurbaşkanım, siz de lisanslı spor yaptınız ve süreç içerisinde spor alanına ciddi hizmetleriniz katkılarınız oldu spor camiası adına teşekkür ederiz. Spor ile ilgili geçmişteki tüm gelişmelerde zatıalinizin açıklamaları ve müdahaleleri oldu. Maske satışlarından tutunda, hangi esnafın iş yerini açıp açmayacağına kadar, sokağa çıkma yasağından camilerin kapanmasına kadar kararları zatıalinizin başkanlık yaptığı toplantılarda alındı. Liglerin ertelenmesine kararı zatıaliniz verdi ve ertesi gün ertelendi. Şimdi taraftarı ve sporcusu ile ekonomik ve kültürel boyutu ile 83 milyonu ilgilendiren Liglerin başlatılmasına neden suskun kaldınız? 
Sayın Sağlık Bakanı, başından beri özverili bir şekilde bir mücadeleyi yönettiniz, milletimiz size inandı ve samimi buldu teveccüh gösterdi. Liglerin ertelenmesinde sorumlu Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TFF gerek sizler ile gerek ise BİLİM KURULU ile görüşmeler neticesinde sizlerin tavsiyelerine uyarak ertelediklerini dile getirdiler. Şimdi ise tekrar başlatacaklar ve bunu yaparken VİRÜSLÜ sporcular çıkar ise onları ayıklayıp maçlara devam edeceklerini söylüyorlar. Yurt dışından ülkemize gelip sonuçları negatif çıkan herkesi KYK yurtlarında 14 gün tüm ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayarak misafir eden sizler, sporcunun birinde pozitif bir vaka çıktığında temas içinde olan diğer sporcuları nasıl olurda 14 gün karantinaya almazsınız. Bu sizin kamuoyu ile bugüne kadar anlattığınız virüs ile mücadeleye aykırı, çelişkili olan bir tavır değil mi? Buna nasıl sessiz kalabilirsiniz. Bilim Kurulunun Liglerin başlatılması ile ilgili net kararını neden kamuoyu ile paylaşmıyorsunuz. Açıklamanızda; “Liglerin devamı konusu, Futbol Federasyonumuzun kendi iradesi ile alacağı bir karardır.” demek ile sporcuları kendi kaderine terk ettiniz. Yarın üzücü bir olayda bu sizi birinci derecede sorumlu tutmaz mı? Aynı yaklaşımı birçok sektör ve alan için yapmazken spor camiasına neden suskun kalıyorsunuz? 
Sayın Gençlik ve Spor Bakanı, Liglerin ertelenmesine yönelik sayın Cumhurbaşkanımız ve Federasyon Başkanları ile birçok defa bir araya gelip Sağlık Bakanlığı ve Bilim kurulu tavsiyelerinden dolayı Ligleri erteleme kararını siz kamuoyu ile paylaştınız. Şimdi Ligler başlıyor ve ortada açık kamuoyu ile paylaşılmış bir BİLİM KURULU raporu olmadan, Sağlık Bakanlığı’nın konuya ilişkin bir yaklaşımı olmadan, birçok kulübün itirazlarına, yüzlerce sporcunun, teknik hocaların itirazlarına ve birçok ülkede farklı kararlar alınmasına rağmen neden SUSARAK liglerin başlatılmasına izin veriyorsunuz? Birçok kulüpte virüs taramalarında pozitif vakalar çıkarken yarın Allah korusun bir ölüm haberi geldiğinde bunun birinci derece sorumlusu siz olacaksınız! TFF’yi Liglerin başlamasında tek yetkili ve sorumlu bir makam olarak gösterip üzücü sonuçlar elde edildiğinde onlara fatura edeceğinizin farkındayız!
Bizler neden Ligleri ertelemediğinizi ya da GELECEK Partisinin ve spor camiasının önerileri doğrultusunda bir yolu neden izlemediğinizi çok iyi biliyoruz. Bunun birincil nedeni PARA!
Futbolda liglerden ve tüm müsabakalardan elde edilen ciddi MADDİ GELİRLER olduğunu biliyoruz. Bu rakam yaklaşık 100 milyar. Sizi bilmeyiz ancak bir sporcumuzun bir insanımızın yaşamı asla para ile ölçülmez. Virüs ile ilgili kendi ailemden bir can, milletimizden 4.000 can verdik, ateş düştüğü yeri yakıyor. Sizler sorumluluk makamındasınız ve bir vatandaşımızın değerini para ile ölçemezsiniz. 
İlerleyen süreçte neden farklı bir yol izlemediğinizi yazacağım!
Allah sporcularımızı ve spor camiasını korusun, virüsten dolayı hasta olanlara şifa, vefat etmiş olanlara da baş sağlığı diliyorum.

Aydınlık bir gelecek dileklerimle. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.