google-site-verification: google93004a1f8b19e30c.html

Özel/Vakıf/Devlet Üniversiteleri’nde Sanat ve Tasarım Fak., Güzel Sanatlar Fak., Sanat ve Mimarlık Fak. v.b. birçok isimde fakülte mevcut.

Eğer, dekan müzikçi ise, mutlaka bir Müzik Bölümü kurma telaşına giriyor. İhtiyaç var mı? önemli değil, önemli olan kendisine ve arkadaşlarına iş imkanı sağlamaktır.

Nişantaşı Ün. Sanat ve Tasarım Fak. Müzik Bölümü’nü, webinde yayımlanan “Müzik Terimleri Sözlüğü” nün yanlış tanımları ile  dikkatimizi çektiği için gözlem altına aldık. Önce eğitimle ilgili kırımlara bakalım.

Bölüm Hakkında; “Müzik Bölümü ülkemizin genç yeteneklerini sanat alanına kazandırmayı hedeflemekte ve enstrüman, şan, kompozisyon ve müzik teknolojileri alanında profesyonel müzisyenler yetiştirmektedir…”

AY: İddialı bir paragraf, ama öngörülen eğitim programıyla profesyonel müzisyenler yetiştirmek çok zor. Ayrıca, “enstrüman” (u,noktasızdır) yıllardır kullanılmıyor, artık çalgı” YÖK tarafından kabul edildi ve “Çalgı Bilimi,Çalgı Bölümü v.b.” kullanılıyor.

Dersler Hakkında; “Bölüm Klasik Batı müziği eğitimini temel almaktadır. Performansist ve komponist yetiştirmeyi amaçlayan programımız, teori dersleriyle de desteklediği sanatçı adaylarını, müzik bilen birer icracı / besteci olarak sanat hayatına kazandırmayı hedeflemektedir. Performansistliğin ve kompozitörlüğün yanında günümüz koşullarında müzik üretme gereksinimini karşılayacak müzik teknolojileri, film müziği gibi seçmeli dersler de sunulmaktadır.”

AY: 'Performansist' diye bir müzik  terimi yoktur! Doğrusu; Performans sanatçısı'dır. Yine; 'Komponist' diye bir müzik  terimi de yoktur!;'Kompozitör=besteci demektir!

Müzik Bölümü 8 yarıyıllık ders programı ve Bologna bilgi paketine bakalım;

AY: Birinci ve ikinci YY.da 15 Kredi ve 30 AKS’nin 2’şer saati Müzik Teorisi ve solfeji ve 3’er saat Anadal’dır. Bu çok azdır, yetersizdir. (Anadal; herhalde ana çalgı demektir)

Üçüncü ve dördüncü YY.da; 2’şer saati Müzik Teorisi ve solfeji, 2’şer saat Oda Müziği/Yardımcı piyano ve 3’er saat Anadal’dır. Çok yetersizdir.

Beşinci ve altıncı Y.Y.da; öğrenci müzik alt yapısına kavuşmuş olacak ki,2’şer saat “armoni” devreye girmiş, 2’şer saat  Anadal devam etmektedir. Yeni 4 ders, 2’şer saatten seçmeli devreye girmiştir.

Beşinci Y.Y. seçmeli dersler şunlardır: Koro, Film müziği, Orkestrasyon, Korropetisyon, Ses teknolojisi, Oda Müziği/Yardımcı Piyano,  Orkestra, Enstrüman/Opera Edebiyatı.

Altıncı Y.Y. seçmeli dersler ise şunlardır: Koro, Film müziği, Orkestrasyon, Korropetisyon, Ses teknolojisi, Oda Müziği/Yardımcı Piyano,  Orkestra, Enstrüman/Opera Edebiyatı.

1/ Orkestrasyon ile orkestra çok iç içedir, ayrı ders olmasının gereği yoktur.

2/ Ensruman değil, çalgı olmalıdır. Ancak, Çalgı ile Opera Edebiyatı’nın ne ilgisi vardır, çok anlamsızdır.

Yedinci ve sekizinci Y.Y.da; “Form Analizi”  devreye girmekte, seçimlik ders olarak ta; Koro, Film müziği, Orkestrasyon, Korropetisyon, Ses teknolojisi, Oda Müziği/Yardımcı Piyano,  Orkestra, Enstrüman/Opera Edebiyatı devam etmektedir.

Bu programdan, “profesyonel müzisyenler” yetiştirmek mümkün görünmemekte, sadece; her konuda biraz bilgisi olan, ama bir konuda ileri derecede bilgisi olmayan, çalgısını çalamayan, icracı olamayan v.b. kişiler yetişebilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.