Projelere örnekler vermeye devam ediyoruz. Kim suçlu, kim haklı anlayamıyoruz? Ama,topluma yararı olmayan projelerde, kamu zararı oluştuğu kesin…

1/ Proje Bilgileri

Proje Adı: MÜZİK ÇİÇEKLERİ BÜYÜTÜR MÜ?

Proje Alanı/ Dalı: Ekoloji ve Çevre

Proje Türü: Araştırma Projeleri

Proje Amacı: Proje tamamlanınca sonucun pozitif olması durumda üretime yönelik faaliyetlerin gerçekleştirmek

Proje Özeti: Aynı koşular yaratılarak 2 ayrı çiçek deneye tabi tutuldu. birisine cep telefonu ile müzik dinletildi, diğerine radyo dan müzik dinletildi. Proje süresi boyunca haftada 2 defa sulandılar ve her gün 15:00 ile 17:00 arası müzik dinletildiler.

Projede Elde Edilen Sonuç: Müzik dinletilen çiçek radyasyona maruz kalarak amacına ulaşmadı ancak radyo frekansı ile müzik yayınından çiçeğin etkilenmediği görüldü.

Anahtar Kelimeler: Müzik, Çiçek

Proje Danışmanı:…….

Proje Öğrencileri:……..

TÜBİTAK Bilim Fuarı

AY: Cep telefonunun radyasyon yaydığı, çok fazla kulakta tutulması gerektiği, yatarken odanın dışına bırakılması istenirken, böyle bir çalışma yapmak başta yanlış!.. Elbette, sonuç “olumsuz” çıkacaktır. Diyelim ki, olumlu çıktı, bunun üretime ne gibi yararı olacaktı? Bunu da anlayamadık. Anlamsız, gereksiz bir proje olmuş…

2/ AB Projeleri de ilginç. Proje başlıklarından bir anlam ve nasıl bir sonuç çıkabileceği anlaşılamıyor. Örnekler:

2/A) "Diyalog İçin Halk Bilimi" Projesi, Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu-II Kültür & Sanat Bileşeni altında yer almaktadır. ODTÜ Mezunlar derneği tarafından yürütülmekte olan projenin ortaklığını, Bulgaristan'da faaliyet gösteren Open Society Club Ruse Derneği üstlenmektedir. Toplam bütçesi 155.599,50 Avro olan "Diyalog İçin Halk Bilimi" projesinin uygulanma süresi 14 aydır.”

B) "Halk Müziği Türkiye ve Avrupa Arasında Köprü Kuruyor" Projesi, Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu-II Kültür & Sanat Bileşeni altında yer almaktadır. Kayseri Aşık Meydani Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yürütülmekte olan projenin ortağı, Fransa'da bulunan Centre Culturel Anatolie derneğidir. Toplam bütçesi 109.619,90 Avro olan "Halk Müziği Türkiye ve Avrupa Arasında Köprü Kuruyor" projesinin uygulanma süresi 12 aydır.”

3/ “Müzikle Öğreniyorum Projesi” İstanbul MEM tarafından 2018’de  başlatıldı.

“Müzikle Öğreniyorum Projesi özel gereksinimli öğrencilerin farklı alandaki ihtiyaçlarını karşılamayarak öğrenmelerini kolaylaştıracak ve öğrenmeyi zevkli hâle getirecek beceriler için oluşturuldu. Ayrıca becerilerin analizlerine paralellik gösterecek şekilde şarkılar, şarkılara bağlı olarak hikâyeler, 5N1K soruları, sıralama kartları, boyama kitabı, görsel okuma setlerinden oluşacak şekilde aktiviteler planlandı.

Özel eğitim öğrencilerinin eğitim ortamlarında uyum davranışını desteklemek için müzikle eğitimin etkileri konusunda araştırma yapılarak, müziğin eğitim ortamında yardımcı araç olarak kullanılması amaçlandı. Bununla birlikte özel eğitim öğrencilerine disiplinler arası gelişimin desteklenmesini sağlamak için günlük yaşam becerileri dersinden 20 beceri seçildi ve bu 20 becerinin analizlerine uygun şarkılar yazıldı. “Diş Fırçalama” becerisi için yazılan şarkı sözleri bestelenerek kayıt hâline getirildi. Oluşturulan kayıt ile bir pilot uygulama yapıldı. Öğretmen öğrenci ile bu beceriyi çalışırken öğrencinin eğlendiği, eğlenirken öğrenmenin daha kısa sürede gerçekleştiği ve öğrencinin derse daha etkin şekilde katılarak dikkatini derse verdiği sürenin arttığı gözlemlendi.

Yazılan şarkı sözlerinin 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında bestelenerek kayıt hâline getirilmesi kararı alındı. Çocuğun derste işlediği beceriyi müzik dersinde de uygulamalı olarak işlemesi hedeflendi.  Bu 20 beceriye ilişkin hikâyeler yazılması hedeflenerek, hikâyelere bağlı olarak 5N1K soruları oluşturulması planlandı. Beceri analizlerine uygun şekilde sıralama kartları, boyama kitabı oluşturulması planlandı. Oluşturulan hikâyelerle görsel okuma çalışmaları da eklenilmesi gerektiği düşünüldü. Bu oluşturulan şarkılarla özel eğitimde yardımcı müzik kitabı oluşturulmasının daha sonrasında ise animasyon şeklinde çizgi film oluşumunun sağlanarak beceri öğretiminde etkililiğin artırılması hedeflenmektedir.”

AY: Metin güzel yazılmış, amaçlar; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yararlı, sanatı-müziği sevdirici sonuçlar çıkaracak gözüküyor. Ayrıca, müzik öğretmenlerine de bir heyecan getirmiş olması gerek. Zannediyorum, henüz sonuçlanmamış. Eğer sonuç –varsa-  gönderilirse yayımlamaktan zevk duyarım.

Son SÖZ: Topluma yararlı olmayan, insanları harekete geçirmeyen, sadece salona getirip dinletmekle yapılan proje ölmeye, kalıcı olmamaya, uçmaya, arşivlere mahkumdur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.