MEB,Dünya Bankası’ndan bir kredi almış ve iki müzik insanı akademisyeni (Şirin PANCAROĞLU - Prof. Dr. Ozan Evrim TUNCA) görevlendirerek “Müzik Projesi” adı altında gerçekleştirmeye başlamış.  10.07.2020’de çağrılı müzik insanları ile bir zoom üzerinden toplantı yapılmış, elbette bir fikirde birleşilememiş. Gelelim kişilere gönderilen metin hakkındaki görüşlerimize;
“Bu çalısmada yer alan değerlendirmeler Milli Eğitim Bakanlığının görüşlerini yansıtmaz. Sorumluluğu yazarlarına aittir.”
AY: Bu ne demek? Bak.Yard., Genel Müdürler toplantıya katılıyor, ama değerlendirmeler MEB’i kapsamıyor. O zaman MEB ile neden çalışılıyor? Peki, kimin görüşlerini yansıtıyor? O da bilinmiyor, çünkü metinde logo, isim ve imza yok.
“Eğitimin hayat boyu devam eden bir süreç olduğu ve çocuk gelişiminin bütüncül olarak ele alınması gerektiği anlayışıyla Türkiye'de müzik eğitiminin yeniden yapılandırılması hedeflenmektedir.”
AY: MEB, akademisyen ve öğretmenlerle kurduğu komisyonlarla verdiği son programları 2018’de uygulamaya soktu. Henüz, onların çıktıları alınmadan, kim yeniden yapılandırma istedi? Yoksa, yeni programlarda Türk müziğinin yer almasından rahatsız olup, yine eski programlara dönmek isteyenler mi var?
“Sistem, gelenek ile çoksesli müzik kültürü temelini bir arada öğrenciye vermeyi hedeflemelidir. Yıllarca bu birlikteliğin, ayrı sistemler olduğu için imkansız olduğunu dinledik durduk ama, teşbihte hata olmazmış, ben bugüne kadar Türkçe konuştuğu için İngilizceyi öğrenemeyen, ya da İngilizce öğrendiği için Türkçeyi unutan birine rastlamadım. Ayrıca iki müzik kültürüne de son derece hâkim üstatlarımızın bulunması bu iddiayı çürütmektedir. İleri düzeyde uzmanlık eğitiminde bile bu iki sitemin birbirinden faydalanması hedeflenmelidir.” Doç.Burak Tüzün/Mayıs 2017
 http://www.sanattanyansimalar.com/profesyonel-muzik-egitiminde-yeni-sistem-onerisi/2929/
“Bu kapsamda gerçekleştirilmesi planlanan Müzik Eğitimi Projesiyle genel müzik eğitiminin ölçümlenebilir, güncel, etkili, çekici, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde teknoloji tabanlı öğrenme yöntemleri de kullanılarak daha üst bir niteliğe taşınması için bir model oluşturulması amaçlanmaktadır.”
AY: Demek ki, günümüze kadar uygulanan programlar başarılı olmamış üst bir niteliğe taşınamamıştır. Bu, ağır bir suçlamadır. Eğitim Fak. GSE Müzik Öğretmenliği ABD’ler  25 adettir. Elbette, hepsinin aynı seviyede olduğu söylenemez, ama bunun sebebi programlar değil, niteliksiz,heyecansız akademisyenlerdir. GSL’de görevli -sadece görevini yapan- öğretmenlerdir.
“Biz, bu genç hocalarımızdan yükselmeleri için öğrenimleri boyunca hiçbir şekilde alt yapısını almadıkları yabancı dil ve ALES sınavlarına girmelerini istedik. Akademik geçmişi olmayanlar yönetiminde tezler yazdırdık onlara. İcracılar için kalitesi ne olursa olsun makale ve kitap gibi çalışmaları, en kıymetli sanatsal icraların önünde tuttuk. Sonunda benzetmemi mazur görün lütfen; özel ve kıymetli bir soydan, yıllar içinde kırmanın da kırması melez bir soy elde ettik. Dil sınavı demişken, bir çatının altında 12 yıl boyunca eğittiğimiz öğrenciye bırakın yabancı dil öğretebilmeyi, Türk dilinde bile kendini bir sanatçıya yakışır düzeyde ifade edebilme yetisi kazandıramayan bir sistemimiz olduğunu hatırlatmak isterim.” Doç.Burak Tüzün/Mayıs 2017
“Bu modelle öğrencilere müzik okur-yazarı olma, iyi müzik dinleyicisi olma, dünya müzik geleneklerini tanıma ve çalgı çalma becerileri kazandırmaya yönelik eğitim materyallerinin geliştirilmesi, yenilikçi müzik eğitim yöntemlerinin tanıtılması, öğretmen eğitimi içeriklerinin oluşturulması,öğretmen eğitimlerinin yapılması, sanal çalgı yazılımlarının geliştirilmesi, gerçek (fiziksel) pedagojik çalgıların üretilmesi, uygulama kapsamında hazırlanacak dijital eğitim materyallerin Millî Eğitim Bakanlığı dijital eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA)'nda sunulması planlanmaktadır.”
AY:Geçmişte yapılmayanların, bir proje ile hayata geçmesi, kabul görmesi mümkün mü?
“Müzik Eğitimi Pojesiyle"; "genel müzik eğitiminin ölçümlenebilir,güncel, etkili,çekici,verimli ve  teknoloji tabanlı yöntemleri de kullanılarak daha üst bir niteliğe taşınması için bir model oluşturmaya çalışıyormuş.Bak.Yard.Reha Denemeçe bağlı "Yeni ve Eğitim Teknolojileri Gen.Müd. işe el atmış!..
Müzik alanı ile ilgili çalışma yapan diğer Gen.Müd.’ler (ilköğretim,Ortaöğretim, Mesleki ve Teknik. v.b.)  neden işin içinde değil?
2017'de yenilenen programın çıktıları alındı mı?
Kim, neden ihtiyaç duymuş?
Bir istekte mi  bulunulmuş?
YÖK'ün, ÜAK SDEK'in haberi var mı?
Konservatuarlar bu işin içinde neden yok?
Amaç ne?
Son yapılan programlarda,Türk Müziğinin ve çalgılarının eğitime konması birilerini rahatsız mı etmiş?
Dün yapılan (zoom üzeri) toplantı neye yaradı?
Neden Eylül'de bitirilmesi gerek?
Proje ile gitar-bağlama arası yeni bir çalgı üretilecekmiş?
Adı tespit edilmemiş, ama;Bagito,Udbağ dillendirilmiş…
Son not: 23 Temmuz’da yapılan toplantıya ben de çağrıldım. Sadece dinledim. Proje ile ilgili açıklamalar oldu? Ben e-posta ile şu soruların cevaplanmasını istedim.Gelince yayınlayacağım;
Toplantıda, Şefik Kahramankaptan Bey, şu andaki programın bazı “mahzurlu yanları” olduğunu söyledi ve bunların “ayıklanması” gerektiğini belirtti.
MEB yetkilileri, Ozan Bey ve Şirin Han. aynı görüşte misiniz? Aynı görüşteyseniz, örnek verebilir misiniz?
Ayrıca, "çok muhteşem oldu" diye onaylanan ve 2018'e uygulanmaya başlanan "müzik eğitimi programlarının" daha çıktısı alınmadan, yeni bir program hazırlamak, "en iyisini yapacağız" demek ne derece doğru veya çok iddialı değil mi?
Her arkadaşımız muhteşem bir çalışma diye söze başladı, ki ortada birşey henüz yoktu? Ben, mevcut program uygulamalarında genel bir rahatsızlık olduğuna yordum)
"Yeni bir çalgı üreteceğiz, ve Eylül'de elimizde olacak" dendi: Kim yapıyor? Nereden örnek alındı? Hangi ses sistemine cevap verecek?
Her konuşmada, Bakanlığa rapor vereceğiz dendi:
Hangi Genel Müdürlük? 
Mesleki ve Teknik Eğitim G.M.mü? 
Yenilik ve Teknoloji G.M.mü? 
Öğretmen Yetiştirme G.M.mü? 
Okulöncesi Eğitim G.M.mü?Ortaöğretim Gen.Müd.’mü?
12 kitap baştan sona hazırlanacaksa, öncekiler boşa mı gitti.Bu israf değil mi?Ayrıca 12 kitap Eylül’e kadar nasıl basılacak?
Ağustos ayında bu programagöre öğretmenlerin hizmet içi eğitime Alınacağı ve 2020-21 eğitim yılında uygulandığı söylendi. Bana biraz hayal geldi..Çok hızlı gidilmiyor mu?
Bakanın bundan haberi var mı?
Bu proje, hangi ihtiyaçtan doğdu?
Saygılar....
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.