google-site-verification=T_NRWGCX0tEI1Eddjcfchq4TRJe4tbMwaAFf243H1wM

MÜZDAK Tarafından düzenlenen Ses Eğitimi Çalıştayı 21 Şubat 2021 tarihinde, yaklaşık 190 katılımcı ve alanında uzman, liyakatlı 16 konuşmacı ile çevrimiçi olarak yapıldı…

Alınan kararları, ilgili kişi ve kurumlarca uygulanması dileğiyle yayımlıyoruz.

1/ Ses sağlığı ve eğitimi çok önemlidir. Sigara en büyük tehlikedir; ses kısıklığı, kanser ve nodülleri oluşturur. Bademcik- burun-sinüs ameliyatı, ses tellerine müdahale sesin renginde olumsuzluk yaratır. Ses eğitimi konusunda “tembeliz”, çalışmıyoruz, önem vermiyoruz. Bir çalgı eşliğinde, eserdeki seslerin ısındırılması ve nefes temrini yapılması şarttır. Ancak, piyanoya alışkın kişinin, Türk müziği icra etmesi –geçmişinde çalışmaları da yok ise- mümkün değildir. Bu, bir milli politikadır, ama uygulanmamakta, ciddiye alınmamaktadır.

2/ İcradan önce “ses sağlığı” olmaz ise icradan netice alınamaz. Çok sıcak-soğuk kullanımı ve reflü durumlarında kansere yol açmaktadır. İcracı; yaşayışına çok dikkat etmelidir. Solistin vücudunu iyi kullanması ve koruması gerekiyor. Ses güzelliği, kulağın iyi duyması ile ilgilidir. Birdenbire icraya başlanmaz, başlanırsa ses telleri tahrip olur.

3/ “Diyafram nefesi” alınca, “iş bitmiş” zannediliyor. Oysa o nefesin nasıl ve ne şekilde çıkarılacağı da çok önemlidir. (Nefes-Mask-Göğüs)

4/ Çok sesli müzik, ses eğitimi programları ve teknikleri ile kendi öz müziğimizin bir platformda buluşturmak gereklidir. Günümüzde; çeşitli kaynak ve çalışmalarla bir yol izlenmeye çalışılmaktadır, oysa ulusla bir ses eğitimi prototipi” mutlaka oluşturulmalıdır.

5/ Türk halk müziğinde, “ağız-şive-tavır-hançere teknikleri” vazgeçilmezdir. Ses telleri için Temel Ses/Şan Teknikleri” çok önemlidir. Bu alanda da uzmanlaşmaya ihtiyaç vardır.

6/ “Ses eğitimi herkese gerekli mi?” sorusunun cevabı “evet” tir. Çünkü, mesleği ne olursa olsun, şarkı söylemeyen kişi yoktur. Ses eğitimi, kişiyi kendi işinde de başarılı kılar. Ama, kişinin kendini bu eğitime ihtiyaç duyması ile hayata geçirilir. Kişi, bu alanda da “özeleştiri” yapabilmelidir. Eğer, doğru ses kullanımı olmaz ise; takip zorlaşır, seyirciye hakim olunmaz, bilgi kapasitesini de boşa harcamış olur.

7/ Her kişinin, çocukken vücudunu tanıması şarttır. Her pedagojik eğitime göre teknik çalışmalar yapılmalıdır. “Akciğerin nerede?” sorusuna, doğru cevap vermeyen öğrenciye, “diyaframı öğretmek” çok zordur.

8/ “Koro eğitimi” özel bir eğitimdir, canlı bir organizmadır. Koro üyelerinin ve çalıştırıcısının psikolojisi, sorunları v.b. çalışma salonuna girince bitmelidir.

9/ Kulak eğitiminde yeni “metot kalıpları, arayışları” vardır. Yeni arayışlara, yeni repertuvarlara ihtiyaç vardır. Yöresel gırtlak/hançere yapısına göre teknik geliştirmeye, uzman öğretici yetiştirmeye ihtiyaç vardır. Sadece meşk-usta-çırak sistemi yeterli olmayıp, eğitimde yeni tekniklere ve uzmanlaşmaya acil ihtiyaç vardır.

10/ Ses eğitimi “soyut” bir kavramdır. Çocuklara Türkçe’yi doğru öğretmek gerekir. Sanatçılarımızın “kendi yörelerinin dışına çıkmaları, her yöreyi okumak için uğraşmaları” boşa enerji kaybıdır. Özellikle THM icracıları, kendi yöreleri dışına çıkmamalıdır.

11/ Ses eğitimi konusunda “milli bir sistem” oluşturulması şarttır. Türk müziğine yarar sağlayacak müzik tekniklerinin tespiti, kullanılacak materyalin sınırının belirlenmesi ile çözüm bulunabilir. Bunun için kurumlarda görevli, araştırmacı ve akademisyenlerin bir araya gelmesi şarttır.

12/ Ses eğitimcisi; bilgili, sabırlı, kesin kararlar vermeyen, koro üyelerine veya icracıya uygun eserler sunan” kişi olmalıdır. Eğitim boyunca elde edilen profesyonel çıktı; “oyunculuk, rol yeteneği, sahne hakimiyeti, doğru repertuvardır."

13/ Güzel konuşma ve diksiyon, her kişi için geçerlidir. Çok üst makamlarda olup, konuşması ile ilgi çekmeyen kişileri her zaman görülmektedir. Güzel konuşma; “içinde yanlışların olmadığı, sözlü anlatım” şeklinde tanımlanır. Her kişi için, -özellikle siyasiler ve icracılar- “sistemli çalışmak, kendimizi eleştirmek, nefesi iyi kullanmak, vokal çalışmaları yapmak” çok yararlıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.