Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Güncel Haber Girişi: 07.10.2021 - 16:56, Güncelleme: 07.10.2021 - 16:56

MB Başkanı Kavcıoğlu: Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımızı söylemedik

 

MB Başkanı Kavcıoğlu: Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımızı söylemedik

TCMB, politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 19'dan yüzde 18'e indirdi. TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, faiz indirimi sonrası yatırımcılarla buluşarak açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, enflasyonda geçici unsurların etkisini yitireceğini öngördüklerini söyledi. Toplantıda Para politikasında sadece çekirdek enflasyona bakacakları yönünde bir taahhüt vermediklerini belirten Kavcıoğlu, "Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımızı söylemedik" dedi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eylül ayı faiz kararına ilişkin "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19’dan yüzde 18’e indirilmesine karar vermiştir." açıklamasında bulunmuştu. TCMB yetkilileri faiz indiriminin ardından yatırımcılarla ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan TCMB Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: Finansman koşullarına daha duyarlı olan dayanıklı mal talebinde yavaşlama dikkat çekerken, dayanıksız mal talebinde güçlenme görüyoruz. Hizmet sektöründeki açılma ve turizmin katkısı ile beraber istihdam piyasasının salgın dönemi etkilerini büyük ölçüde atlattığını söyleyebiliriz. Mevcut durumda ihracattaki güçlü seyir, ithalatta miktar bazlı yavaşlama ve altın ithalatındaki kayda değer düşüş dış dengede devam eden iyileşmeyi destekliyor. Enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların Türkiye’de de etkisini yitireceğini öngörüyoruz. "PARA POLİTİKASINDA ÇEKİRDEK ENFLASYON GELİŞMELERİNİ DEĞERLENDİRDİK" Para politikası duruşumuzu belirlerken, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirdik. Rezervlerimiz 85 milyar ABD doları seviyelerinden 122 milyar ABD doları seviyesine ulaştı. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz. "MEVDUATTA TL TERCİHLERİ GÜÇLÜ KALMAYA DEVAM EDİYOR" Yurt içi yerleşiklerin mevduatta TL tercihleri güçlü kalmaya devam ediyor. Mart ayında yabancı para (YP) mevduattan TL mevduata kayda değer düzeyde bir dönüş gerçekleşti. Takip eden aylarda mevduat artışının TL cinsinden olması ters para ikamesi görünümünü olumlu yönde destekliyor. Yıl başına göre TL mevduat 300 milyar TL’ye yakın artış kaydetti. YP mevduat ise ihracattaki güçlü seyir, turizmde görülen toparlanma ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız kanalı ile sisteme Döviz ve efektif girişine rağmen parite etkisi arındırıldığında görece sınırlı bir artış sergiledi. "MANŞET ENFLASYONU İKİNCİ PLANA ATMADIK" Konuşmasında para politikasının dezenflasyonu tesis edecek sıkılıkta süreceğini söyleyen Kavcıoğlu, soru-cevap bölümünde para politikasında sadece çekirdek enflasyona bakacakları yönünde bir taahhüt vermediklerini belirtti. Kavcıoğlu, "Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımızı söylemedik" dedi. Soru cevap bölümünde para politikasının yeterince sıkı olduğunu söyleyen Kavcıoğlu arz şoklarının sadece faiz kanalı ile kontrol edilemeyeceğini söyledi. Kavcıoğlu kurdaki yükselişin doların gücüyle ilgili olduğunu ve faiz artıran ülkelerde de doların yükseldiğini belirtti.
TCMB, politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 19'dan yüzde 18'e indirdi. TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, faiz indirimi sonrası yatırımcılarla buluşarak açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, enflasyonda geçici unsurların etkisini yitireceğini öngördüklerini söyledi. Toplantıda Para politikasında sadece çekirdek enflasyona bakacakları yönünde bir taahhüt vermediklerini belirten Kavcıoğlu, "Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımızı söylemedik" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eylül ayı faiz kararına ilişkin "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19’dan yüzde 18’e indirilmesine karar vermiştir." açıklamasında bulunmuştu.

TCMB yetkilileri faiz indiriminin ardından yatırımcılarla ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan TCMB Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Finansman koşullarına daha duyarlı olan dayanıklı mal talebinde yavaşlama dikkat çekerken, dayanıksız mal talebinde güçlenme görüyoruz.

Hizmet sektöründeki açılma ve turizmin katkısı ile beraber istihdam piyasasının salgın dönemi etkilerini büyük ölçüde atlattığını söyleyebiliriz.

Mevcut durumda ihracattaki güçlü seyir, ithalatta miktar bazlı yavaşlama ve altın ithalatındaki kayda değer düşüş dış dengede devam eden iyileşmeyi destekliyor.

Enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların Türkiye’de de etkisini yitireceğini öngörüyoruz.

"PARA POLİTİKASINDA ÇEKİRDEK ENFLASYON GELİŞMELERİNİ DEĞERLENDİRDİK"

Para politikası duruşumuzu belirlerken, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirdik.

Rezervlerimiz 85 milyar ABD doları seviyelerinden 122 milyar ABD doları seviyesine ulaştı. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz.

"MEVDUATTA TL TERCİHLERİ GÜÇLÜ KALMAYA DEVAM EDİYOR"

Yurt içi yerleşiklerin mevduatta TL tercihleri güçlü kalmaya devam ediyor. Mart ayında yabancı para (YP) mevduattan TL mevduata kayda değer düzeyde bir dönüş gerçekleşti.

Takip eden aylarda mevduat artışının TL cinsinden olması ters para ikamesi görünümünü olumlu yönde destekliyor.

Yıl başına göre TL mevduat 300 milyar TL’ye yakın artış kaydetti.

YP mevduat ise ihracattaki güçlü seyir, turizmde görülen toparlanma ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız kanalı ile sisteme Döviz ve efektif girişine rağmen parite etkisi arındırıldığında görece sınırlı bir artış sergiledi.

"MANŞET ENFLASYONU İKİNCİ PLANA ATMADIK"

Konuşmasında para politikasının dezenflasyonu tesis edecek sıkılıkta süreceğini söyleyen Kavcıoğlu, soru-cevap bölümünde para politikasında sadece çekirdek enflasyona bakacakları yönünde bir taahhüt vermediklerini belirtti.

Kavcıoğlu, "Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımızı söylemedik" dedi.

Soru cevap bölümünde para politikasının yeterince sıkı olduğunu söyleyen Kavcıoğlu arz şoklarının sadece faiz kanalı ile kontrol edilemeyeceğini söyledi.

Kavcıoğlu kurdaki yükselişin doların gücüyle ilgili olduğunu ve faiz artıran ülkelerde de doların yükseldiğini belirtti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.