ATOM KARINCA MODELİ!

Eklenme Tarihi: 12.01.2017 13:17:04 - Güncellenme Tarihi: 06.08.2020 04:32:35

Cumhurbaşkanlığı Sistemimi içeren anayasa değişikliği paketi mecliste görüşülüyor. Şu ana kadar görüşülen maddelere verilen oy oranları meclisten bu paketin 330 ? 367 arası diye bilinen referandum sınırında geçeceğini gösteriyor. Şimdi esas yapılması gereken konuyu halka izah etmek ve onun kullandığı bir dille anlatmaktır.

ANAR anketine göre halkın %36?sı yeni anayasa teklifi konusunda hiç bilgim yok diyor. Ankete katılanların % 28?i çok az bilgi sahibiyim derken, %14 ü biraz bilgi sahibiyim diye cevap veriyor. Demek ki iyi bir şekilde sistem değişikliği halkımıza anlatılmalıdır.

Muhalefetin ?çarşı her şeye karşı? tavrı ile birleşerek hareket edebileceği kesin. Terör saldırıları, dünyada esen ekonomik rüzgarlar gibi sıkıntılar hesaba katılarak çalışmalar yürütülmelidir. % 49.9 almak yetmiyor. %50 nin üzerinde evet oyu çıkması referandum başarısını getiriyor.

O halde yapılması gerekenler nelerdir?

1)Konuyu çok iyi bilen ve bildiğini halkımızın diliyle onlara anlatabilecek temsilcileri ve hatipleri eğiterek sahaya sürmek gerekiyor. Kısa süre içinde tüm ülke sathında bu anlatma işlemi gerçekleştirilmelidir.

2)Salon toplantıları yerine halkımızla yüzyüze iletişime geçerek onlara dokunarak, hem sorularına hem de sorunlarına cevap olacak çalışmalar yapılmalıdır.

3)Kahvehane mitingleri hikayeden ibarettir. AK Partilileri toplayıp teşkilatlarda referandum çalışması yapmak ve gelen alkışa aldanmamak gerekiyor. Kendi düşüncenizde olanlarla yapılan teşkilat toplantıları sahasından çıkmadan gol atmaya çalışmaktır.

4)Sivil toplum kuruluşlarını bu projelerin içine dahil etmek ve onların düzenleyeceği programlarda konunun anlatılması ve daha farklı kesimlerden katılımların sağlanması gerekir.

5)Yatan aslan değil, gezen tilki gibi davranılmalı, Atom Karınca Modeli ile ?Sıkılmadık el, çalınmadık kapı, girilmedik gönül bırakmadan? aktif bir referandum çalışması yapılmalıdır.

Sistemi o kadar iyi bileceğiz ve anlatacağız ki, kavga etmeden, sataşmadan, değişikliğin esasını ve gerekçesini halkımıza anlatacağız. 7 Haziran seçimlerindeki tabloyu 1 Kasım seçimlerinde halkımızın nasıl değiştirdiğini ve ülkemizin geleceği için son sözü sandıkta söylediğini ve ülkenin önünü açtığını unutmayacağız. Yeter ki biz meramımızı ve derdimizi anlatalım.

https://www.enpolitik.com/kose-yazisi/744/atom-karinca-modeli

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Hatem
19.01.2017 10:07
Çok iyi yaklaşım toplumun bilgilendirilmesi hem kendisi açısından önemli olduğu kadar omlarında anladığını paylaşımları önemli

Diğer Yazılar