Kusur Arıyorsan Tüm Aynalar Senin

Eklenme Tarihi: 15.06.2020 16:47:47 - Güncellenme Tarihi: 05.07.2020 19:37:48

Sosyal medyayı kullanan insanlara bakınca genelde hep olumlu, hep felsefi hep birlik beraberlik yanlısı söylemlere, güzel alıntılara yer verdiğini görüyoruz. Ne kadar güzel değil mi? Lafa gelince maşallah herkes iyi güzel hoş, kimse mangalda kül bırakmıyor, iş icraata gerçek yaşama gelince; Farklı siyasi görüşlere, düşüncelere, yaşam tarzlarına, saygı göstermeyen, onları düşman gören bir insan topluluğu oluşuyor, maalesef. 

Hayatın her anlamdaki olumlu yanlarını gerçekleştirebilecek erki elinde tutanlar ne yazık ki bunu bir “strateji” olarak tersine kullandılar. Ne mi yaptılar? 

Toplumu keskin bıçak misali kutuplaştırdılar. Sevgiyi, saygıyı ayak altına aldılar.

Nasıl mı? 
Bunu en çok değerlere sahip çıktığı iddiası ile millete kendini şirin gösterip, milliyetçi, ırkçı, İslamcı, dindar, muhafazakar, Atatürkçü tabana oynayarak oy toplayan siyasi partiler yaptı. 

Sıcak suya atılan kurbağa misali önce bu tabanı kendi mahallelerinde topladılar sonra bunu yoğurmaya başladılar.

Bazı liderler kendilerini dini lider yerine koyarken, bazıları ise Türk ırkçılığı ve Kürt ırkçılığı üzerine tezler üreterek, milleti aldatma yoluna gittiler. 

Zora girdiklerinde kimi eline Kur’an-ı Kerimi, kimi bayrağı, kimi Mustafa Kemali alırken, kimi ise abdestsiz cuma namazı kılmaya bile başladı. Bu yaklaşım tanıdık geldi mi? Daha geçen hafta aynısını bir kilisede eline incili alan ABD Başkanı Trump yapmadı mı?

Demek ki dinleri, dilleri, siyasi görüşleri farklıda olsa aslında kafaları ve hedefleri hep aynı olan zihniyetler hep aynı kaynaktan besleniyorlar. Peki son 18 yıl iktidarda olan bu zihniyet toplumu bu kadar net ve tehlikeli bir şekilde neler yaparak kutuplaştırdı, ötekileştirdi?

Hadi biraz zihinlerimizi tazeleyelim.

Başta yumuşak ve birleştirici söylemlerden dem vuranlar, yıllar içinde gittikçe sertleşmeye başladılar. Birbirlerine etmedikleri küfür, hakaret kalmadı. Neredeyse kutsal sayılabilecek tüm değerler üzerinden bir birleri ile kamuoyunun gözü önünde kavga ettiler. İnsanı, İslami, ahlaki, hukuki davranışları bir kenara ittiler. Birbirlerini astılar kestiler onlar yüzünden insanlar yıllarca kan döktüler düşman oldular baba oğul ile kız ana ile görüşmedi. 

Kendini devletin sahibi gören iktidarların, çocukları aileleri akrabaları yandaşları devlet ve millet malını har vurup harman savurdu. Sözde bu örnek olması gereken liderler ellerine mikrofon aldıklarında yaptıkları en iyi şey, kendi gibi düşünmeyen vatandaşlarını Hain, Terörist, Hırsız, Dolandırıcı ilan etmeleri oldu.

Böylelikle Terörist ve hain kelimelerini bile yumuşatmış oldular. 

Kutsal kelimeler; Hak, hukuk, Adalet, İslam, helal, haram, vs. gibi kelimelerin arkasına sığınarak kendilerini koruma altına almaya çalıştılar. 
Dava kelimesinin arakasına sığınarak kendilerine biat eden her yanlışına evet diyen kula kulluk eden bir topluluk oluşturdular. 


18 yıldır iktidarda olanlar, 25 yıldır HDP belediyelerinin PKK’yı desteklediklerini yeni öğrenmiş gibi hukuku çalıştırmaya karar verdiler. Kendilerine oy vermeyen herkesi düşman gördüler ve açık açık kamuoyu önünde en sert dil ve tavır ile bilerek ötekileştirdiler. 

Ölümü unuttular! 
Bir gün her canlı gibi öleceklerini unuttular! 
Tarihin bu günleri kara bir leke olarak yazacaklarını unuttular! 
Ahireti, yeniden dirilmeyi ve tüm bunların hesabının sorulacağını unuttular!

Oysaki çözüm çok basitti. Birleşilmesi gereken “ ORTAK PAYDA”; Devlet, millet, bayrak, vatan, inançlar olmalıydı… Olmadı! Güç zehirlenmesi, baskıya otoriterliğe evrildi ne yazık ki kimse gerçeği söyleyemez hala geldi. 

Sonuç ortada, değersizleşen kutsal kavramlar artık onların sayesinde ayaklar altına düştü. 

Sözün özü; Biz farklılıklarımızla güçlüyüz, güzeliz ve zenginiz. Herkesi kendimize benzetirsek dünyada yaşamda çok zor olur. Herkesi olduğu gibi kabul etmemiz insan olmanın temel ilkesidir.

Hala geç değil. Şimdi özümüze dönelim ve birbirimize güzel sözler söyleyelim, yeniden kucaklaşalım. Belki giden koca yürekli canlarımızı geri getiremeyeceğiz ancak bundan sonra gitmelerine engel olabiliriz.

Oysa ne güzel demiş Hz. Mevlana “Kusur arıyorsan tüm aynalar senin!” diye…

Aydınlık gelecek dileklerimle. 
 

https://www.enpolitik.com/kose-yazisi/4115/kusur-ariyorsan-tum-aynalar-senin

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Şamil Gülen
15.06.2020 18:53
Toplumun birliği beraberliği çok önemli. Ayrışma ne kadar fazla ise düşmanınız da bir o kadar fazla olur. Selamlar

Diğer Yazılar