Yeni Normal

Eklenme Tarihi: 04.06.2020 08:23:54 - Güncellenme Tarihi: 06.07.2020 05:16:02

Sizce de biraz saçmalamıyor muyuz ?

Evlere kapandığımız, benliğimizle baş başa kaldığımız bu süreçte siz de hayatı, dünyayı ve yaşamı sorgulamaya koyuldunuz mu bilmiyorum ama COVID-19 günleriyle birlikte bir kez daha anladım ki ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir kimseyim. Epeyce faal ve sosyal olan imajım, görece hareketli yaşayışım her ne kadar beni yeni tanımaya başlayan insanlara aksini hissettirse de ben zannediyorum dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir kimseyim. Kafamda zihnimin limon kokulu balkonunda dolanan belli belirsiz şiirlerin de, bildiklerimin ayakları kan revan içinde bırakan yeşil küllerinin de vatanı benim benliğim. Benim benliğimin de vatanı gecenin avuçlarını kavrayan karanlığın en zifirisi. Benim içimde bir ben olmalı ve bu beni sadece ben tanımalıyım, sadece ben konuşmalıyım oradaki benle, sadece ben anlatmalıyım derdimi oradaki bene. Çünkü bilirim ki pas tutmuş iki üç çatlak kemiğin ardında mahcup bir yürek mahkum edilmiştir masumane yanıkların esaretine. Yalnız ben dokunabilmeliyim o mahkumun karnına, yad eller uzanmamalı oralara, korkutmamalı onu. Kalmadı kemiklerin mahpusundan öteye kilitleyecek diyar, kalmadı takat zira, ürker o, hep ürktü o ve hiç duymadılar. Nasıl onu hiç duymadılarsa son günlerde insanlar bangır bangır duyurulan kimi şeyleri de hiç duyamıyorlar. Biliyorsunuz 1 Haziran ile birlikte Türkiye, salgında normalleşmeye resmen geçti, normalleşme konusunda iktidarın ekonomik sorunlar nedeniyle işi aceleye getirmesini eleştirdiğim gibi onca uyarı ve ikaza rağmen vatandaşların keyfi aktiviteler için oraya buraya yığılmasını da fevkalade akılsızca buluyorum. Kafelere, restoranlara, tatil köylerine gitmek hakikaten bu kadar hayati mi, sizce de biraz saçmalamıyor muyuz ? Bu hayli riskli normalleşmeyle birlikte günlük hayatta artık sıkça karşımıza çıkacak yeni bir kavram daha beliriverdi. Televizyonlardaki programlarda, gazetelerdeki köşelerde, yetkililerin basın açıklamalarında ‘’Yeni Normal’’ kavramı eksik kalmıyor fark ettiniz mi ? Ben bu kavramın sadece salgın sonrasındaki günlük hayatı tanımlamak için kullanmaktan yana değilim açıkçası. Madem yeni bir kavramı sözvarlığımıza kazandırıyoruz, madem yeni bir kavramı iki cümlenin birinde kullanmaya yelteniyoruz o halde işin hakkını da verelim hep birlikte. Bu hafta şu ‘’Yeni Normal’’ hakkında biraz laflayalım istiyorum, lütfen siz de bana katılın.

AKP’nin Yeni Türkiye’sinde Yeni Normal

Türkiye’de 18.senesini doldurmaya hazırlanan bir iktidar var, tek parti döneminden sonra Türkiye’nin kesintisiz en uzun süreli iktidarı 2002’den bu yana gücü elinde bulundurmaya devam ediyor. 3 Kasım 2002’deki değişimin ardından AKP’li yöneticilerin tamamı ve başta Sayın Erdoğan, Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını ısrarla vurguluyordu. Onlara göre AKP iktidarından önce Türkiye’de acılar vardı, Türkiye’de gençlerin kanı akıyordu, Türkiye’de ocaklara ateş düşüyordu, Türkiye’de açlık vardı, Türkiye’de sefalet vardı, Türkiye’de yolsuzluk vardı, Türkiye’de başarısız yöneticiler vardı, Türkiye’de insanlar kiralarını ödeyecek parayı bulamazlardı hatta Türkiye’de ambulans ve buzdolabı da yoktu ! Doğruya doğru demek erdemli insan olmanın gereğidir, Türkiye’nin AKP iktidarından önce sorunları olmadığını iddia etmek hiç de doğru olmaz. Türkiye’nin sorunları vardı, Türkiye’de eskimiş ve toplumun kodlarını okumaktan uzaklaşmış siyasi aktörler vardı. Zaten tüm bu saydıklarımın varlığı AKP’yi girdiği ilk seçimde %34 oyla tek başına iktidara taşıdı, Türkiye’de sorunlar 18 senelik AKP iktidarı öncesinde de pek tabii vardı. Burada vatandaşlar olarak soracağımız soru bellidir ‘’AKP, 18 senelik periyodun ardından Yeni Türkiye’de ne yaptı ?’’ Devletin en temel hizmetleri olan yol yapmayı, çeşmelerden su akıtmayı vesaire kastetmiyorum ben. Dünyadaki mümtaz demokrasilerde eşi benzerine çok rastlanmayacak bir şansa nail oldu AKP iktidarı. AKP, öyle yahut böyle 31 Mart’taki hezimete kadar sandıktan istediğini elde etmeyi başardı. AKP, öyle yahut böyle 31 Mart’a kadar bu toplumun çoğunluğunun umut olarak gördüğü partiydi. Pekala, Yeni Türkiye’nin mimarı olan AKP’nin yeni normalinde ne var ? AKP’nin yeni normalinde 18 senelik iktidarın sonunda eleştirdiği tüm hataların beterlerini tekrar eden bir AKP var. Yolsuzlukla mücadele edeceğim iddiasını taşıyan AKP’nin çektiği peşkeşi, yandaşına nemalandırdığı parayı söylememe gerek yok sanıyorum. Yoksullukla mücadele edeceğim iddiasını taşıyan AKP’nin bugün Türkiye’yi kuruluşundan bu yana gördüğü en derin ekonomik buhrana sürüklemiş olduğunu söylememe gerek yok sanıyorum. Yasaklarla mücadele edeceğim iddiasını taşıyan AKP’nin bugün yüzlerce emekçi gazeteciyi sırf muhalif olduğu için zindanlarda çürümeye terk ettiğini söylememe gerek yok sanıyorum. AKP’nin Yeni Türkiye’sinde 2-3 milletvekili daha fazla seçtirmek ve 2-3 belediye daha fazla kazanmak için vatandaşlarını vatan hainliğiyle itham etmek artık yeni normalin bir gereği. AKP’nin Yeni Türkiye’sinde 2-3 milletvekili daha fazla seçtirmek ve 2-3 belediye daha fazla kazanmak için vatandaşlara yalan tarih anlatmak, Türk ulusunun değerleri olan şahsiyetleri siyasi propaganda unsuru haline getirmek artık yeni normalin bir gereği. AKP’nin Yeni Türkiye’sinde suyu çekmiş hazineye 2-3 kuruş daha fazla para sokabilmek için milyonlarca gencin emeğiyle bir çırpıda oynayıp; otelleri okullara yeğlemek artık yeni normalin bir gereği.

EYYY AKP övün !

Peki ya muhalefetin yeni normali ne oldu ? İçinde bulundukları MHP’nin doğru yönetilmediğini iddia ederek parti içinde demokrasinin işletilmesi için mücadele veren, sonunda da bu mücadelesinde başarısız olanların; Türkiye’ye demokrasi getirebilmek niyetiyle kurduğu İYİ Parti’nin yeni normali mesela ne oldu biliyor musunuz ? İYİ Parti’nin yeni normalinde demokratız iddiasında bulunup parti içinde farklı hiçbir sese tahammül edememek var. İYİ Parti’nin yeni normalinde MHP’de başına gelmeyen kalmayan insanların; şimdi yeni bir partinin çatısı altında kendilerine yapılanları başkalarına yapması var. İYİ Parti’nin yeni normalinde düşünen, üreten, çalışan ve inandığı ilkelerden taviz vermeyen üyeleri birilerine biat ettirme hastalığı var. İYİ Parti’nin yeni normalinde partiyi olduğundan daha yüksek yerlere taşımak için cansiperane çalışanların, sosyal medyada lüzumsuz alkış tutanlardan hor görülmesi var. İYİ Parti’nin yeni normalinde acı gerçekleri konuşup sorunları çözmek yerine, tatlı yalanlara inanıp Güvenpark’ta vapur beklemek var. Gençlerin yeni normaline ne demeli ? Gençlerin yeni normalinde gelecek kaygısının iktidar eliyle canavarlaştırılması var. Gençlerin yeni normalinde Türkiye’nin aydınlık yarınlara ulaşamayacağı düşüncesinin üzüntüsü var. Gençlerin yeni normalinde çürüttükleri dirseğin neden üç turist ağırlayacak otel kadar değeri olmadığının sitemi var. Gençlerin yen normalinde düşündüklerini söylemeleri halinde eğitim hayatlarının biteceği korkusu var. Gençlerin yeni normalinde özgürlüklerinin tehdit edildiğini haykıran sessiz çığlıklar var. Gençlerin yeni normalinde ülkeyi yönetenler tarafından yok sayılıyor olmanın hayal kırıklığı var. Kadınlarda yeni normal ne alemde ? Kadınların yeni normalinde af düzenlemesiyle birlikte dışarı salınan milyonlarca psikopat tarafından saldırıya uğrama korkusu var. Kadınların yeni normalinde başlarına bir iş gelmesi durumunda yetkililere seslerini duyuramama ihtimalinin tedirginliği var. Kadınların yeni normalinde başı her sıkıştığında cinsiyetçiliğin kapısını çalan iktidardan iğrenmek var. Kadınların yeni normalinde kadına şiddet konusunda etkili kararlar almayı başaramayan iktidardan tiksinmek var. Kadınların yeni normalinde evlatlarının karnını doyuramadığı için kendini kalorifer borusuna asan annelerin ölüm soğuğu var.

AKP’nin Yeni Türkiye’sinde, vatandaşın yeni normalinde neler var biliyorsunuz değil mi ?

Vatandaşın yeni normalinde acılar var !

Vatandaşın yeni normalinde yasaklar var !

Vatandaşın yeni normalinde açlık var !

Vatandaşın yeni normalinde sefalet var !

Vatandaşın yeni normalinde yolsuzluklar var !

Vatandaşın yeni normalinde dağıtılamayan maskeler var !

Vatandaşın yeni normalinde kifayetsiz yöneticiler var !

Vatandaşın yeni normalinde ödenemeyen faturalar var !

Vatandaşın yeni normalinde soğuktan donan bebekler var !

Vatandaşın yeni normalinde kibirle yükselen altın saraylar var !

EYYY AKP,  işte yeni normal, işte Yeni Türkiye ! Övün EYY AKP, övün !

EYYY AKP, davulla, zurnayla övün !

https://www.enpolitik.com/kose-yazisi/4078/yeni-normal

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

02.07.2020 The Boss Fight: Türk Gençliği
25.06.2020 Bu Son Olsun
18.06.2020 Kırmayın Aynaları
11.06.2020 Demokrasiye hazır mıyız?
04.06.2020 Yeni Normal
28.05.2020 Bugünlerin Yarınları Var
21.05.2020 Belahmefe: Tsitsekun
15.05.2020 Arın’a...
13.05.2020 Arınma Gecesi: Rüyadaki Darbe
06.05.2020 Yaratık Kim?
29.04.2020 Ya Gençler?
22.04.2020 Paralel Olmak
15.04.2020 Yan yana, kol kola, göz göze, el ele, diz dize
08.04.2020 Doğum sancısı
01.04.2020 Uzlaşı İttifakı
25.03.2020 Corona hakkında bir ikaz ve bir söyleşiye dair kelam
18.03.2020 Coronaya Günleri
11.03.2020 ABD Postası
04.03.2020 Bu mudur?
29.02.2020 Bundan İyisi Şam’da Kayısı !
26.02.2020 Kalbi Ağrıtan Devir
19.02.2020 İyi gidiyor mu?
14.02.2020 Sevgililer Günü Şiiri
12.02.2020 Gereğini Yapın Ziya Hocam!
05.02.2020 Şov Devam Etmeli
29.01.2020 Yeni Partiler ve Yeni Yaklaşımlar
26.01.2020 Evet, Siyaset Konuşacağız
20.01.2020 Aydın, Kültür ve Toplumsal İlerleme
13.01.2020 Yeni Türkiye’ye İnsan Gerçekten Hayret Ediyor
06.01.2020 Yeni Türkiye'de İnsanlar Ölüyor
30.12.2019 Gerçek Bir Beka Meselesi: Kanal İstanbul
23.12.2019 El Bombası
14.12.2019 Gelecek Partisi
31.10.2019 Cumhuriyetin Yaş Günü Nasıl Kutlanır?
24.10.2019 Halen Kavrayamadık
05.09.2019 ABD'de 2020 Yarı?ı ve Demokratlarda Ön Seçim Seyri
27.08.2019 Ölen Kadınların Öyküsü
20.08.2019 Kara Sevda
12.08.2019 Bayram ve Davet
05.08.2019 Daha İyileri Olmak Zorunda!
24.07.2019 Reva mıdır?
16.07.2019 15 Temmuz ve Samimiyet
10.07.2019 Akıllara Mıh Gibi Çakılsın
03.07.2019 Vakit Değişim Vaktidir
25.06.2019 23 Haziran ve Akp?de Başlayan Kritik Süreç
07.06.2019 Önce Düğüm Atmayı Öğrenelim
10.05.2019 Sandık Darbesi: 6 Mayıs 2019 YSK Kararları
02.05.2019 Şimdi Ne Yapmalı ?