Soylu'dan Soylu Davranış

Eklenme Tarihi: 14.04.2020 08:48:46 - Güncellenme Tarihi: 04.06.2020 23:25:17

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun AKP hükümetlerinde Cumhurbaşkanı  Erdoğan'dan habersiz istifa kararını açıklaması istisnai bir durum olarak göze çarpıyor.

Eğer danışıklı dövüş değilse, Soylu, soylu bir mesaj verdi.   "Ben ki, başkanlık sisteminde kabinenin en güçlü aktörü iken, sosyal mesafeyi ortadan kaldıracak ve  halkı üst üste istifletecek bir  eyleme neden oldu isem, istifa ediyorum.   Siz ki  halkı her gün perişan eden  Maliye ve Hazine, Adalet, Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik... gibi yerde sürünen  kurumların bakanları,  halen  o yerleri işgale devam edecek misiniz" şeklinde bir ders vermiş olmalı.

Asıl üstünde durulması gereken nokta, Soylu’yu istifa kararı almaya  iten nedenin  ne ya da neler olduğudur.  Önce onlara bakmak lazım. Uzun vadede hükümet içi ve saray içi çekişmelerden kendini izole edemeyen güçlü irade Süleyman Soylu'yu istifaya iten iki  şey varsa bunlardan  biri, son zamanlardaki coronavirüs tedbirleri bağlamında gece yarısına 2 saat kala ilan ettiği sokağa çıkma yasağıydı. Bu yasak neticesinde iki saat içinde ihtiyaçlarını karşılayıp evine çekilme sevk-i tabiisi ile normalden  daha fazla halkın markete hücumu neticesinde  o güne kadar alınan tıbbi ve sosyal mesafe önlemlerinin yerle bir olmasıydı. Soylu'nun yaptığı açıklamalarda  "iki  günlük sokağa çıkma yasağını Cumhurbaşkanımızın talimatı ile aldım." demesi, faturanın cumhurbaşkanına ihale edilmesi anlamına geliyordu. Nasıl olurda bu arızi  durum cumhurbaşkanına yüklenirdi. Bu hem Erdoğan'ın tek adamlığını tescilleyen hem de tek adamı yüceltme  görevini  yapmayan bir söylemdi. Kanaatimce kıyamet buradan koptu.  Hem bakanlar niçin vardı ki; olumsuzlukları yüklenmek olumlu hasılatı da cumhurbaşkanına pas etmek için var değiller miydi.

Süleyman Soylu’nun  kendisinin emrin uygulayıcısı olduğunu açıklaması ile, yaklaşık 20 yıldır değişmeyen  kurala (liderin hatalardan münezzehliği) meydan okuyan bir figür ortaya çıkmıştı. Olumsuz tablonun  emredicisi bir anda  Cumhurbaşkanı Erdoğan  oluvermişti.  Bu iş bu saatten sonra Erdoğan'a zarar verecekti.  Cumhurbaşkanı aleyhine işleyen bir sürece dönüştüğünü anlayan Soylu, durum telafisi için her ne kadar   ortaya çıkan olumsuz tablonun sorumlusunun kendisi olduğunu  sonradan söylese de, iki gün boyunca Erdoğan üstündeki  nakıs hali telafi edemedi.  Sonuç ise istifa  kararıydı.

Terörle, FETÖ  ile mücadelede son derece başarılı aktör Soylu, uzun bir süredir hükümet içi yalnızlaştırmalarla yıpratılmak istenmişti. Bu iç mücadele  ona   gereğinden fazla yorulmayı getirdi.  Bütün birikmişliklerle birlikte, istifaya iten ikinci neden  ise, Soylu’nun eli ile uygulatılan CHP’li belediyelerin kampanyaları bağlamında toplanan paraların hukuk dışı bir şekilde bloke edilmesini  de içine sindirememiş olmalıdır. Fakat İçişleri bakanı olarak hükümetin parçası olması hasebiyle,  hukuka aykırı da olsa bu durumu en güçlü şekilde savunmaktan geri durmamıştı. İşte eylemi ile iç dünyası arasındaki uyumsuzluk  bardağı taşıran son damla olup Süleyman Soylu'yu istifa kararını almaya itmiş olabilir.

Bu istifa kararı ile Cumhurbaşkanı şaşalamadı. Aksine güç sarhoşluğunun  hazzını yeniden yaşamasına uygun bir zemin oluştu. Hem Süleyman Soylu kim oluyor da izinsiz nefes bile alınamayan bir başkanlık rejiminde istifa etme cüretini gösteriyor. Her kararda olduğu gibi istifa kararını da ancak ve ancak Cumhurbaşkanı verir. Böylece Cumhurbaşkanı yeniden erk ispatı yapmış oldu.

Bu karar kimin işine yaramış olabilir? Süleyman Soylu'nun mu , yoksa CB'nin mi? Soylu'nun istifa kararı hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  hem de  Süleyman Soylu'nun işine yarayacaktır.  O ya da bu şekilde Soylu,  Cumhurbaşkanı'na irade beyan edecek kadar güçlü olduğunu; Cumhurbaşkanı da istifayı kabul etmeyerek  karşı iradeyi  hiçleştirecek kadar güçlü olduğunu göstermiştir.   

Bundan sonra yaşanacaklar  ise, Süleyman Soylu'nun hızla giden iktidar treninden bir tekmeyle  atılacağıdır. Cumhurbaşkanı bunu bir ihanet olarak okuyacak  ve  rövanşını er ya da geç alacaktır.

Bekleyip görelim.

 

https://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3911/soyludan-soylu-davranis

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar