Milli ve Yerli Bir Ekonomik Sistem!

Eklenme Tarihi: 19.12.2017 11:24:14 - Güncellenme Tarihi: 06.08.2020 03:42:50

Türkiye özellikle son 15 yıldır ekonomide sağlam kaleler ördü. Küçük bir rüzgarda ters yüz olmayan sistemi oturttu. Şimdi yapmamız gereken "milli ve yerli bir ekonomik sistem" oluşturmaktır. Dünyadaki ekonomik krize rağmen büyüyen ekonomiye yeni kapılar açmak zorundayız. 

Ülkenin geleceği atılacak ciddi adımlarla garanti altına alınabilir. Ekonomik bağımsızlığını elde edemeyen uluslar başka milletlerin egemenliği altında ezilmeye mahkumdur. İşte şimdi slogan değil, yeni bir model üretme ve ekonomik büyümeyi gerçekleştirmektir. 

Milli tankımızı, milli helikopterimizi, milli silahımızı yaptık. Milli otomobil için imzalar atıldı ve yola çıkıldı. Bütün bu kurulan sistemlerin tamamlayıcısı "milli bir ekonomik sistem"dir. 

Kurulacak olan ekonomik sistem sosyal devleti güçlendirecek, kul hakkına riayet edecek,büyümenin getirdiği zenginliği belli sayıda kişiye değil, sosyal adalet ilkesi ile tüm kesimlere ulaştıracak şekilde kurgulanmış olmalıdır. Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapacak düzenlemelerden ekonomi kurtarılmalıdır. 

Girişimcinin önünü açarken işçinin, alın teri ile çalışanın, emeklinin gelirini de artıran bir sistem kurulmalıdır. Eski vesayet sistemlerinden devleti kurtaracak, bürokratik oligarşiden milleti koruyacak, idarecilerin keyfi uygulamalarına ve kısır düşüncelerine fırsat vermeyecek bir gelişme modeli ortaya konulmalıdır. İdare mekanizmaları sorundan yana değil, çözümden yana tavır alacak şekilde düzenlenmelidir. 

Uluslararası Ekonomik Derecelendirme Kuruluşları'nın siyasi, yanlı, art niyetli raporları ile ülkemiz üzerinde oynanmaya çalışılan oyunları ve tezgahları görüyoruz. Şimdi Cumhurbaşkanımızın İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olması büyük bir avantajdır. Müslüman ülkeler bir araya gelerek yeni, adil, objektif, insanı merkeze alan bir ekonomik derecelendirme kuruluşunun hayata geçirmelidirler. Yani sıfırcı hocadan kurtulup objektif değerlendirme yapan bir sisteme sadece biz değil tüm gelişmekte olan ülkeler muhtaçtır. 

15 Temmuz'da ülkemize yönelik darbe girişimine topyekün birlik olarak karşı çıkan ve dimdik ayakta kalan milletimiz şimdi de ekonomik darbe girişimlerine "dur" demeli, ortak akılla milli ve yerli bir ekonomik sistemi hayata geçirmelidir. 

En önemli konulardan biri de, kalkınmayı tabana yaymaktır. Kırsal kalkınmaya öncelik vermeliyiz. Ülkeyi daha müreffeh yapmanın yolu kırsal kalkınmadan geçer. Tarım ve hayvancılık ciddi ve doğru şekilde desteklenmeli, üretime destek verilmeli, tarımsal sanayi kurularak katma değerin dışa kaçması önlenmeli, tarıma dayalı organize sanayi bölgeleri modeli geliştirilmeli, sulama projeleri bir an önce tamamlanmalı, bölünmüş arazi sorunları bütünleştirme ile çözülmelidir. 

2019 seçimleri öncesinde bu konularda ciddi adımların atılması elzemdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin altı doldurulmalı, uyum yasaları bir an önce çıkartılmalı, ekonomik kaygılar giderilmelidir. Teşkilatlarda yapılmaya çalışılan değişim ve dönüşüm rüzgarına bürokrasi dahil edilmeli, idarecilerin seçiminde liyakat esaslı sistem devreye girmelidir. 

2023, 2053 ve 2071 hedefleri olan bir Cumhurbaşkanına ayak uyduramayan, vizyonu olmayan, birlikte yol yürüme enerjisi kalmayan kişi ve kurumlarla bu hedeflere ulaşmanın zorluğu herkesçe malumdur. İllerini yeni hedeflere ulaştırmak için planı, projesi olmayan, hedefi bulunmayan, günü kurtarmanın gayreti ile şakşakçılığı meslek edinen, İdare-i maslahatçılardan kurtulmadan gelişmek, ilerlemek mümkün değildir. Bu anlamda yeni bir "Devlet Personel Yasası" hayata geçirilmelidir. Taşeron sorununu çözmek kadar, millet ile arasına duvar ören idareciler sorununu da çözmek şarttır. Görev yaptığı il ve ilçede oturmayan, halkın sesine kulak vermeyen, milletin arasına girip sorunun çözümünde görev almayanlar sorunun bir parçası olmaya devam etmektedirler. 

Yerli, milli bir ekonomik sistem kadar, sistemi çalıştıracak dişlilerin de sağlam ve uyum içinde çalışması, aynı hedefe doğru yol alması da en az bunun kadar önemlidir. 

https://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1818/milli-ve-yerli-bir-ekonomik-sistem

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar