Ağırlıklı olarak “Kişisel Gelişim” kitapları basan ülkemizin sayılı yayınevlerinden birinde yayın yönetmenliği yaptığım dönemde dikkatimi bir şey çekmişti. Yayınladığımız ve kişisel gelişim sağladığı iddia edilen kitapların çoğu 19. yüzyıl ABD ve Batı kapitalizminin modası geçmiş ve insanı enaniyetin zirvesine çıkaran, kibirli olmayı, büyüklük taslamayı, nefsi şişirmeyi esas alan, bireyselliği ön plana getiren ve yardımlaşma, dayanışma gibi çoğu insani duyguyu yok etmeye yönelik kitaplardı. 
Maalesef ülkemizde en çok satan kitapların başında da bu tür kişisel gelişim kitapları vardı. Hâlbuki bu tür kitapların kahır ekseriyetinin hiçbir edebi değer taşımayan ticari bir üründen başka bir şey değildi. Şimdiye kadar bu kitapları okuyanların (kişisel birkaç başarı öyküsü hariç) bir fayda gördüklerine de şahit olmadım. 
Süslü ve yaldızlı sözlerle pazarlanmasına ve her kitabın sanki okuyan üzerinde sihirli bir değnek gibi etki bırakacağı söylenmesine rağmen bu tür kitaplar sona doğru ağızlarındaki baklayı çıkararak gerçek başarının siz de olduğunu, kendinizden başka kimsenin size yardım edemeyeceğini yazarlar.  İnsaflı bazı yazarlar ise bu kitabın sizi bir yere kadar taşıyabileceği ancak asıl başarıyı kendi iradeniz ve azminizle kazanılabileceğini söyler. 
Aslında kişisel gelişim kitapları insanları en yakın çalışma arkadaşlarını avlamaya çıkan bir avcıya dönüştürmek isteyen bir karakter taşımaktadır. Bu açıdan kişisel gelişim kitaplarıyla beslenmiş insanların kendilerini pazarlama gayretinden dolayı psikolojilerinin bozulduğunu ve karakter yapısı problemli bireyler haline dönüştüğünü yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır. 
Okuduğum her kişisel gelişim kitabında mutlaka yapılması için dayatılan ilkelerin insanın hakkına düşene razı olmamasını, daha çok kazanması ve daha çok tüketmesi gerektiğini gözlemledim. Bu kitaplar genellikle, “İçinde bir dev gizli, En büyük sensin, Sen mutlaka başaracaksın, Senden büyük yok, Zirve için her şey içinde saklı, Başarmaman için hiçbir engel yok vb.” sözlerle baştan sona insanı enaniyetin zirvesine çıkaran ve fıtratı bozmak için kurgulanmış cümlelerle yeni bir batılı insan modeli oluşturmaya çalışmaktadırlar. Bu tür insan modelinin problemli olduğunu yaşayarak görüyoruz.
Psikiyatri profesörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu tür kitapların ancak insanın psikolojik dinamiğini bilen, doğru kişiler tarafından yazılırsa faydalı olabileceğini söylerken yukarıdan beri söylediğim gerçeklerin altını da şu sözlerle çiziyor:
“Kişisel gelişim kitapları büyük oranda insanın kişiliğinde var olan olumsuz yönlerin görülmesini engelliyor. Bu nedenle egoları şişirilen insanlar ‘Ben neymişim!’ duygusuna kapılıyor. Bu kitaplar insanlara yapay bir güven duygusu veriyor. Bu sebeple eşinden boşananlar, sık sık iş değiştirenler oluyor. Kendilerini üstün ve özel görüyorlar. Bu nedenle Manik depresif hale gelen insanlar var. Manik depresif bozukluğu döneminde insanlar abartılı bir kendine güven duygusu, büyüklük düşüncelerinin artması, uyku gereksiniminin azalması, enerji artışı, hızlı konuşma, psiko-motor ajitasyon, zevk alınan etkinlikleri abartılı biçimde yapma isteği gibi sendrom belirtiler sergilerler. Bu belirtiler çoğu zaman kişinin toplumsal ve iş yaşantısını olumsuz etkiler.”
Buraya kadar kişisel gelişim kitaplarının aslında pazarlanırken söylendiği şekilde hiçte şişirildiği gibi olmadığını özetlemeye çalıştım. 
“19. yüzyıl kapitalizminin insan şişirme sanatı!” diye sınıflandırdığım bu tür kitaplar inancımızla da taban tabana zıt ilkeler içermektedir. Aslında bu kitapların kahır ekseriyetinin Kur’an’ın tersinden yazılmış şeytani metinler olduğunu söylersem herhalde mübalağa etmiş olmam. Çünkü bu kitaplar insanlara İslam’ın yapma dediği “kibirli olmayı, büyüklük taslamayı, nefsi şişirmeyi” tavsiye ediyor ve insanları adeta böyle olmaları için teşvik ediyor. İnsanın bir kul ve fani bir varlık olduğu gerçeğini örttürmeye çalışıyor. 
Bu tür kitaplar sayesinde kanımızda kişisel gelişim dininin şeytani ilkeleri cirit atıyor.  İnsan sosyal bir varlık olması sebebiyle İslam'da bireycilik yoktur ve sosyal hayata teşvik vardır.  Hâlbuki Batıdan çevrilen “Yürü Koçum Yollar Senin, Zirveye Koşuyorum, Tut Kopar, İçindeki Devi Uyandır, Liderlik Sanatları, Her Şey Sensin” gibi kitaplarla bencil bir kuşak yetişiyor. 
Güce, mevkie, diplomaya, karizmaya değil, emeğiyle çalışmaya odaklanmış inançlı insanların kişisel gelişim ilkeleri kerim kitapları Kur’an’da yerine göre sıralanmıştır. İnanmış bir insanın mükemmel insan olmak için batının insan fıtratına zıt kitaplarından alacağı bir şey yoktur. 
İnsanı kâmil insan yapmaya teşvik eden Kur’an, (Ahsen-i Takvim/En güzel yaratılmış) onun ilkelerini de göstermiştir. İnanan her insan gerçek başarıyı inandığı kitapta aramak zorundadır. Batılıların dayattığı “Kişisel Gelişim Kitapları” insanı bencilliğin, enaniyetin, firavunluğun kucağına atar. 
Kişisel gelişim kitaplarının panzehri Kur’an’dır. Kur’an’da, batılıların dayattığı kişisel gelişim ilkelerinin tam zıddı olan bazı ayetleri okuyucularımla paylaşarak meseleyi noktalamak istiyorum:
“Kibirli olma, alçak gönüllü davran.” (İsrâ,  37)
“Kendini fazla abartma.” (Müddesir, 1-5)
 “Her şeyin üstesinden gelemeyeceğini asla unutma.” (Tekvir, 25-27)    
“Bencil olma, tebrik etmeyi bil.” (Münafıkun, 4)    
“Kendini sürekli övmekten uzak dur.” (Nisa, 149)      
“Vazgeçilmez olmadığını kabul et.” (Yunus, 12)      
“Heveslerini kendine ilah edinme.” (Furkan, 43)   
“Her şeye hâkim olmak için uğraşıp hayatı yaşanmaz hale çevirme.” (Beled, 5-6)
 “Büyüklük kompleksiyle insanları ezerek kendinden uzaklaştırma.” (Hucurat, 10)      
“İyiliği karşılık beklemeden yap.” (Muhammed, 7)    
“Yaptığın iyilikleri unut. Anlatarak onları kıymetsiz hale getirme.” (Bakara, 263)     
“Seni huzursuz edecek işlerden uzak dur. İhtirasını törpüle.” (İnşirah, 1-3)     
“Çıkarcı olma. Adil davran.” (Rahman, 7-9)     
“Senden iyi durumda olanlara bakıp üzülme. Senden zor durumda olanları görüp rahatla.” (Fatır, 19-22)
“En sevdiğin şeyleri, başkalarıyla paylaşmanın keyfine var.” (Fecr, 27-28)    
“Hayatının vazgeçilmezleri olsun. Onları küçük çıkarlar için asla feda etme.” (Hakka 33-35)   
“Muhatabına güvenmek istiyorsan, önce sen güvenilir ol.” (Haşr, 10)         
 “Yalandan uzak dur.” (Saff, 2)          
“Modern hayatın çarpıklaştırdığı kadın-erkek ilişkilerinin, hayatını esir almasına izin verme.” (Yusuf, 32-33)   
“İyi bir dostun, paha biçilmez olduğunu aklından çıkarma.” (Ankebut, 41)    
“İyilik yapma arzunu, şarta bağlama. Vermek almaktan daha büyük bir ihtiyaçtır, asla unutma”. (Al-i İmran, 92)  
“Ön yargılarla hayatı kendine zehir etme.” (En'am, 50)     
“Kendini, hep daha iyiye ulaşmak zorunda olduğuna şartlandırma.” (Hacc, 46)        
“Merhametli olmaktan asla vazgeçme.” (İbrahim, 42)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.