google-site-verification=T_NRWGCX0tEI1Eddjcfchq4TRJe4tbMwaAFf243H1wM

Başkalarının görüşlerinin bir bölümüne ya da tamamına katılmasak da,  ya da zıt fikirlere sahip de olsak,  farklı görüşlere saygı gösterebilmek, yaşadığımız dünyanın  güzelleşmesi, kavga , savaş ve gözyaşından arındırılması için gereklidir. Bu görüşler saçma   ya da yanlış olsa da durum fark etmez. Kendi ideolojik mahallesinden çıkabilme kabiliyetine sahip olanlar, taban tabana zıt görüşleri taşıdığı  kişilerin görüşlerinin de açıklanabilmesi için  uygun ortamın oluşturulmasına çalışır.

Yan yana duran insanları dil din mezhep ve başka kutsallarla ya da ideolojik sebepler üstünden bölerek çıkar umanların, her bir bölüğü  kendi gettosuna  hapsetmek için büyük çaba harcadıklarına şahit oluyoruz.   

Mahalleliler kendisine benzeyenlerle konuştu yıllarca. Sonra hayatın kendi ideolojik mahallesinden ibaret olduğu zannına kapıldı.  Bundan sonraki adım ise kendi mahallesi dışındaki diğer ideolojik  mahalleleri yok etmek için çatışmaya başlamak olacaktı . Nitekim öyle de oldu.

Tek pencereden bakmak yerine farklı farklı pencerelerden hayata ve olaylara bakmak, kendisi ile toplum arasındaki barışın önünü açacaktır. Kendi mahallesinden çıkmanın ön şartı dinlemeyi bilmek, sonucu da  uzlaşmayı öğrenmektir.

 Cümle kuramayan  kabiliyetsizliğine eşlik eden,   adı kulağına değmiş bir online sitede kelimeler treninden müteşekkil, okuyucuyu meşgul etmekten başka işe yaramayan ana fikirsiz yazıları,  profesör Yalçın  Küçük 'ün tavrı ile "Ben profesörüm okuduğumdan  hiç bir şey anlamadım."deyip yazıyı parçalayıp atası geliyor  insanın.

Kelimeler  yığınından  müteşekkil yazımsı  metin sahiplerinin kendi mahallelerinden çıkıp, başka mahallelerde özgürce dolaşanları  suçlamaları -ama kıskançlığa bağlı,ama güdük fikir dünyasının dışına çıkamamaya bağlı- yok mu?  Bu tutumları  aidiyet bağları olan siyasi partiye  zarar vermeye devam edecektir.

İktidara gelmek için kendi mahallesinden çıkması gerektiğini bilen ve bu bağlamda söylemler geliştiren siyasi partilerin,  kurucu ya da üyelerinin eski alışkanlıklarını devam ettirerek kendi mahallesinde yaşayıp farklı fikirlerin serdedildiği yayın üstünde baskı kurmaya çalışması, ileri geri konuşması, tweet  atıp hakaret etmesi kabul edilebilir bir durum değildir.  Bu  bağlamda temsil ettiği misyondan habersizmiş gibi  davranmak,  büyük okyanuslara yelken açanları kendi mahallelerine hapsedebilmek için bölücülükle itham etmek, ayrı bir klinik vaka olsa gerek.

 Bu bağlamda,  otoriter eğilimlerin kendi egemenlik alanlarını tahkim etmek için başvurdukları ayrıştırıcı- kutuplaştırıcı metotların, özgürlükçü söylemle yola çıkan siyasi partilerde bireysel bazda  da olsa var olması rahatsızlık verici.

Farklılıkları zenginlik olarak gören bir siyasi parti, bir yandan bütün farklılıkların temsili için azami gayret gösterirken  diğer taraftan  kurucu iradeye muhalif hareket edilerek insanların düşüncelerini online olarak ifade etmelerine başkaları üstünden ambargo koymaya çalışmak, başarılı olamayınca ilgili ilgisiz kişileri bölücülükle itham etmek doğru bir şey  değildir.

Parti programı ilgili partiyi, kurucularını, parti yönetiminde ve teşkilatlarda yer alan herkesi bağlar.  Bu bağlamda parti programını içselleştirememiş  ya da hiç okumamış olanların bu işi  eski alışkanlıklarıyla  götürmeye çalışmaları kaynaklı kaçınılmaz kazalar -üstten biri uyarana kadar- olacaktır. 

Parti programının temel hak ve özgürlükler bölümünde, hem  demokrasinin en önemli göstergelerinden birinin  vatandaşların düşüncelerini özgür bir biçimde ifade edebilmeleri olduğunu söyleyeceksiniz; Cumhuriyet'in kurulduğu günden bu yana ifade özgürlüğünün iyileştiği her dönemde ülkemizin itibarının  ve vatandaşlarımızın refahının  artmış olduğuna vurgu yapacaksınız; Türkiye'yi  tam  demokrasi hedefine ulaştıracak, halkımızın huzur ve refahını artıracak yeni toplumsal sözleşmenin ruhunu eksiksiz bir düşünce ve ifade özgürlüğünün   oluşturacağını söyleyeceksiniz;  hem de  aykırı fikirlere tahammül edemeyen   partililer tarafından,  özgür düşüncenin önüne set çekmediği  için  diğer partililer  rahatsız edilecek. Bu kabul edilebilir bir durum değildir.

Kendi gettosunda yaşayan insanların başka kültürlerle temas etmesi, o kültürlere  dokunması  mümkün görünmemektedir. Eski alışkanlıklarla hareket etmek yerine,  bu aşamada partinin "Herkes kendi mahallesinden çıkmalı!" söylemi  Kutup Yıldızı görevi görecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.