Cumhurbaşkanlık sistemi geldikten sonra bakanların birçoğu kayıp, zaten yapılan anketlerde vatandaşın % 90’ı yeni bakanları tanımıyor. Bu oran eskiden %40’lardaydı. 16 yaşından beri siyaset ile meşgul olan ben bile şu an bakan olanların ismini hatırlayamıyorum doğrusu. Oysaki Cumhurbaşkanlık sisteminden önce aktif ve hizmet eden her bakanın tanınma oranı çok daha fazlaydı. 90’lı yıllardaki bakanların bile ismini hala bilirken yenilerini bilmemek ne kadar garip.

Artık kamuoyuna çıkmayan, etliye sütlüye dokunmayan, emir kulu halinde işlerini yönetenler, risk almayanlar makbul. Hatta kendi bakanlığını ilgilendiren alanda iş adamı kimliği ile ordaysan ne ala. Bir de aileye yakınsan her makam gelmek ne ala ne ala.

Cumhurbaşkanlığı sisteminde; bakanın üstünde Cumhurbaşkanlığı ofisleri, onunda üstünde cumhurbaşkanlığı başdanışmanlıkları var. Zaten sabah başka akşam başka kararların alınması ve kendi çıkardıkları binlerce yasayı tekrar bir daha tekrar değiştirmelerinin sebebi bu işte. Dışarıya yansımayan kendi içinde büyüyen Bizans oyunlarının merkezi haline gelen sistem.

Covid-19 ile gündeme gelen Sağlık Bakanlığı dışında, hizmetleri ile gündeme gelen bir kaç bakan dışında bir bakanlık yok. Gündeme gelen bakanlar ise, eski siyasetçilerden yahut bakanlığın gündemine ilişkindir. Örneğin kaçınız Ulaştırma Bakanını, Gençlik ve Spor Bakanı’nın ismini ve yaptıkları hizmetleri biliyorsunuz? Ya da Ticaret Bakanı ile ilgili ne biliyoruz?

Bazı bakanlıklar vardır sadece sektörel konuları içerdiğinden hep toplumun bir kısmı ile muhatap olur. Ama bazı bakanlıklar vardır 83 milyonu ilgilendirir. Milli Eğitim, sağlık, gençlik ve spor vs. gibi.

83 milyonun yaşamını ilgilendiren ve en çok hayata ve yaşama dokunması gereken bakanlıklardan biri de Gençlik ve Spor Bakanlığı. Ama “KAYIP” yok ortalıkta göreniniz var mı? Nerde olduğunu bileniniz var mı ?

Profesyonel sporcusundan, amatör sporcusuna

Hakeminden, antrenörüne,

Taraftarından, 83 milyon insanımıza kadar

Her bir bireyin yaşamına dokunan “Gençlik ve Spor Bakanlığı Kayıp” aranıyor.

Kendisine bağlı KYK yurtlarında 700 bin gencimiz kalırken dışarda kalan yaklaşık 1.5 milyon gencimizden bir haberi olmayan, bu çocuklarımız ne yer ne içer nasıl yaşarlar demeyen Kayıp Bakanlık.

Gençlerimizin eğitim sürecini ilgilendiren ve kamuoyunun günlerce tartıştığı hiçbir konuda fikir beyan etmeyen ve gençlerin yanında duruş sergilemeyen bir bakanlıktan bahsediyoruz.

YKS sınavı bir gün erteleniyor, ertesi gün erkene alınıyor gençler bunalımda; Gençlik Bakanında olumlu ya da olumsuz katkı sağlayacak hiçbir yorum yok.

Virüs ile ilgili gençlerin motivasyonu ve yaşama entegre olmaları, hastalığa yakalanan ve tedavi gören ve belki de vefat eden gençlere ilişkin hiçbir çalışma yok.

Bugünün ve geleceğin sahibi gençler ile yapılan değerlerimize uygun, toplumsal her katmanın içine dahil olduğu, bir çalışma yok. Her gün TV’lerde ve sosyal medyada gençlerimiz, fikirsel olarak  uyuşturulmaya çalışılmakta, filmler ve içindeki senaryolar ile gençlerimiz zehirlenirken Gençlik Bakanından ÇIT yok. Uyuşturucu kullanma yaşı her geçen gün düşerken, gençlerimiz ellerimizden bir bir kayarken bakandan ÇIT yok. 19 yıldır Ak Parti iktidarının yetiştirdiği yeni bir nesil yok. Aileler kendi kısıtlı olanakları ile çocuklarını bakanlık desteği olmadan korumaya, yetiştirmeye, okutmaya çalışmaktadırlar.

Covid-19 henüz yeni geldiğinde maçların seyircisiz oynanması sonrasında ise ertelenmesi gerekir diyerek gerek biz gerek ise bilim adamlarının, spor insanlarının çağrılarına tepkisiz kalıp müsabakaların seyircili oynanmasına göz yuman, işin ciddiyeti ortaya çıkınca da ertelenmesi talimatını veren bakanlık. Müsabakalar şifreli yayın ile vatandaşa ulaştırıldığı için virüsün ilk günlerinde gerek seyircili oynanması gerek ise şifreli yayından dolayı kapalı mekanlarda insanların izlemesinden dolayı vaka sayısının artmasına neden olan bakanlık. Spor Bakanlığı gelişmelere karşı körleri sağırları oynadılar. Sporcularımıza ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaptılar. Tüm bu gelişmelerde olumlu ya da olumsuz risk alan inisiyatif kullanan bir duruş sergilemediler.

Spor Bakanı, Covid-19 süreci içerisinde spor kulüplerine, sporcu sağlığına, antrenörlere, hocalara sahip çıkmadı. Sporcularımız ve spor camiasını kaderine terk edip sahipsiz bıraktılar. Federasyon yönetimlerine eş dost ahbaplar yerleştirip uzaktan yakından spor faaliyetleri ile ilgisi olmayan siyasilerin yönetimlere girmesine göz yumarak devletin parası ile dünyayı gezmelerine, harcamalar yapmalarına fırsat verdiler.

Spor TOTO gelirlerinin birçoğu kamuoyunda iktidara yakınlığı ile bilinen malum vakıf ve derneklere milyarlarca para akıtılmış, ahbap çavuş ilişkileri ile kendilerine yakın olan kulüplere pozitif ayrımcılıklar yapılmış, milyarlarca değerde fiziki lojistik imkanlar hep bilindik kulüplere verilirken Anadolu kulüpleri hep ihmal edilmiştir. Doğu ve güneydoğu küpleri, spor camiası kaderlerine terk edilmiştir.

Her yapılana sözü olan Sağlık Bakanlığı; hangi iş yerlerinin veya kapalı alanların açılıp açılmayacağına karar verirken milyonlarca insanı ilgilendiren TFF’nin Ligleri başlatma kararına “BİZİ İLGİLEDİRMEZ” yaklaşımına Gençlik ve Spor Bakanlığının sessiz kalması düşündürücüdür. Liglerin ertelenmesinde Federasyon başkanları ile boy boy poz veren bakanlık, TFF’nin Liglerin başlatılmasına karar verirken ortalıkta yok.

Şimdi soruyorum Gençlik ve Spor Bakanlığı liglerin başlatılmasına nasıl bir yorum yapıyor?

Bunu doğru buluyor ise neden evet başlamalı demiyor? Bunu yanlış buluyor ise neden hayır başlayamazsınız demiyor? Spor camiası milyonlarca insanı ilgilendirirken kendi camiasını kaderine terk eden bir kayıp bakanlık. Bu karar TFF’ye aittir demesi oturduğu makamın meşruiyetini tartışılır hale getirir. O makam ne haliniz varsa görün diyeceği makam değildir.

Garip olan ise; maskeye, Avm’ye, camiye, sahillere, eğitime, okullara, çalışanlara şuna buna  ve hemen hemen her alana yönelik yorum yapan sayın Cumhurbaşkanımızın eski bir sporcu olarak liglerin başlamasına ilişkin bir yorumu yo k? İlginç değil mi ?

Sağlık Bakanı, Spor Bakanından çok daha ilgili olarak bir bakıma düşüncelerini net ifade etti. Ancak Sağlık Bakanına buradan sormak isterim “Liglerin başlatılması TFF’nin kararı ise, yarın virüs ile ilgili olumsuz gelişmelere müdahil olacak mısınız?  Eğer müdahil olacaksanız şimdi neden müdahil olmuyorsunuz?” Sağlık Bakanlığı toplumu tehdit eden her vaka ile ilgili önleyici tedbir almak zorunda değil midir? Marketler, esnaflar sizin alanınıza giriyor da Bu sizin asli görevinize girmiyor mu?

Kayıp Bakanlığı duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Liglerin başlatılması birinci derecede Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sorumluluğundadır, 83 milyonu ilgilendiren müsabakalarda sporcularımızın hayatını tehlikeye atamazsınız. Madem bakanlık olarak sizler özgür düşünüp bir öneri planı ortaya koyamıyorsunuz biz size yardımcı olalım o halde buyurun.

Bilim kurulu madem var o halde liglerin başlatılıp başlatılmamasına onlar karar vermeli ve bunu saklı gizli değil kamuoyu önünde açıklamalılar.

Eğer bilim kurulu başlatılmasına karar verilir ise; ( GELECEK PARTİSİNİN HAFTALAR ÖNCEKİ ÖNERİLERİ DİKKATE ALINMASI IŞIĞINDA )

  • Bilim kurulu üyeleri ve bir çok bilim adamı Ağustos ayına kadar ciddi olarak düşüşlerden bahsettiklerinden AĞUSTOS ayına kadar erteleme devem edilemelidir.
  • Müsabakaların Sağlık Bakanlığı personelinin işin içinde olduğu izole edilmiş, tüm sporcuların belirli testlerden geçtiği ANTALYA gibi bir şehirde karantina altında yapılması sağlanmalıdır.
  • Futbol dışında diğer müsabaka Ligleri farklı illerde aynı şartlarda yapılabilmeli.
  • İzole edilmiş mekanlarda müsabakalar 3 günde bir yapılarak hızlı bir şekilde Ligler bitirilmeli.
  • Tüm müsabakalar şifresiz bir şekilde yayına verilmeli ve seyircisiz oynanmalıdır.

TFF, Bilim kurulunun açık tavsiyesi olmadan tek başına liglerin başlatılmasına asla karar veremez.

Spor Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı sorumluluk almayarak spor camiasına kötülük yaparak asli görevlerini suistimal etmektedirler. Her konuya sözü olanların “başınızın çaresine bakın” demesi, sessiz kalması tarihe tirajı komik bir not olarak düşücektir.

Aydınlık bir gelecek dileklerimle...

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.