Sitenin solunda giydirme reklam
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Ekonomi Haber Girişi: 12.10.2021 - 16:07, Güncelleme: 12.10.2021 - 16:07

Kavcıoğlu'ndan '128 milyar dolar nerede?' sorusuna ilginç yanıt

 

Kavcıoğlu'ndan '128 milyar dolar nerede?' sorusuna ilginç yanıt

CHP'li Kuşoğlu, 128 milyar dolarlık rezervin eritildiği iddiaları üzerine 16 Nisan’da yaptığı açıklamada, rezervin kullanılmasına yasal dayanak olarak 21 Şubat 2017’de Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve TCMB arasındaki protokolü gösteren Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'na, "Bu konuyla ilgili bir denetim yaptırdınız mı?" diye sordu. Kavcıoğlu'nun cevabı ise "Denetim yaptırmaya gerek görecek bir durum yok" oldu.
TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faaliyetleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Muhalefet TCMB rezervlerinde eriyen 128 milyar doları gündeme getirdi. Sık sık usule ilişkin tartışmaların yaşandığı toplantıda TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun sunumunun ardından milletvekilleri kendisine sorular yöneltti. '122 MİLYAR DOLARIMIZ VARSA PİYASAYA NEDEN MÜDAHALE ETMİYORSUNUZ?' CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, “Net rezervler daha önceki yıllarda da veriliyordu, net rezervler veriliyor, tüm dünyada böyle. Şimdi, siyasi iktidar verebilir, Sayın Cumhurbaşkanı ‘122 milyar dolar’ diyebilir ama sizin dememeniz lazım…Şimdi, eğer ‘Yok, 122 milyar dolarımız vardır’ diyorsanız, tamamdır, o zaman bugün kur olmuş 8,97 lira; niye müdahale etmiyorsunuz? 122 milyar dolar rezervimiz varsa neden müdahale etmiyorsunuz piyasaya? Her gün böyle yabancı paranın artışına göz yumuyorsunuz? Edemezsiniz çünkü net olarak elimizde o rezervler yok maalesef. Keşke olsa, keşke olsa” diye konuştu. '128 MİLYAR DOLAR PROTOKOLÜ İLE İLGİLİ DENETİM YAPTIRDINIZ MI?' 128 milyar dolar konusuna da değinen Kuşoğlu şöyle konuştu: “Bu, siyasi olmaktan da çıktı, önemli bir teknik konu… Yani Merkez Bankası adına Hazine’nin satış yapması, Hazine ile protokol yapılması, Hazine ile ikinci bir protokolün varlığından da söz ediliyor, daha doğrusu var böyle bir protokol. Bunları açıklayabilir misiniz Sayın Başkanım? Burası TBMM, millet vekili olarak bilmemiz gerekir. Bu ikinci protokol nedir? Bu konuyla ilgili bir denetim yaptırdınız mı? Geçen yıl Sayın Başkan yaptıracağını, denetim birimlerine böyle bir talimat verdiğini söylemişti. Yapılıyor mu böyle bir denetim ya da yapıldı mı, sonuçları ne oldu? Öğrenebilirsek çok memnun oluruz bu denetimin sonuçlarını 128 milyar dolarla ilgili.” 'DENETİM YAPTIRMAYA GEREK YOK' Soruların ardından açıklama yapan Başkan Kavcıoğlu, Hazine ile yapılan protokol için "Denetim yaptırmaya gerek görecek bir durum yok. Çünkü her şey kanuna, hukuka, protokole uygun bir şekilde yapılmıştır. 2’nci protokolden kasıt ne, onu bilmiyorum" dedi. Kavcıoğlu, şöyle devam etti: "Merkez Bankası’nın şu anki rezervleri 123,4 milyar dolardır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türkiye’nin en güvenilir kurumudur. Kendi özel kanunu ile yönetilir. Dolayısıyla herkes bu rakama itibar etmek zorunda. Aksi istediği yorumu yapabilir. İnşallah yıl sonu tarihi rekor bugüne kadar olmayan rezervin üzerinde bir rezerv ile de kapatacağız."
CHP'li Kuşoğlu, 128 milyar dolarlık rezervin eritildiği iddiaları üzerine 16 Nisan’da yaptığı açıklamada, rezervin kullanılmasına yasal dayanak olarak 21 Şubat 2017’de Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve TCMB arasındaki protokolü gösteren Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'na, "Bu konuyla ilgili bir denetim yaptırdınız mı?" diye sordu. Kavcıoğlu'nun cevabı ise "Denetim yaptırmaya gerek görecek bir durum yok" oldu.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faaliyetleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Muhalefet TCMB rezervlerinde eriyen 128 milyar doları gündeme getirdi. Sık sık usule ilişkin tartışmaların yaşandığı toplantıda TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun sunumunun ardından milletvekilleri kendisine sorular yöneltti.

'122 MİLYAR DOLARIMIZ VARSA PİYASAYA NEDEN MÜDAHALE ETMİYORSUNUZ?'

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, “Net rezervler daha önceki yıllarda da veriliyordu, net rezervler veriliyor, tüm dünyada böyle. Şimdi, siyasi iktidar verebilir, Sayın Cumhurbaşkanı ‘122 milyar dolar’ diyebilir ama sizin dememeniz lazım…Şimdi, eğer ‘Yok, 122 milyar dolarımız vardır’ diyorsanız, tamamdır, o zaman bugün kur olmuş 8,97 lira; niye müdahale etmiyorsunuz? 122 milyar dolar rezervimiz varsa neden müdahale etmiyorsunuz piyasaya? Her gün böyle yabancı paranın artışına göz yumuyorsunuz? Edemezsiniz çünkü net olarak elimizde o rezervler yok maalesef. Keşke olsa, keşke olsa” diye konuştu.

'128 MİLYAR DOLAR PROTOKOLÜ İLE İLGİLİ DENETİM YAPTIRDINIZ MI?'

128 milyar dolar konusuna da değinen Kuşoğlu şöyle konuştu:

“Bu, siyasi olmaktan da çıktı, önemli bir teknik konu… Yani Merkez Bankası adına Hazine’nin satış yapması, Hazine ile protokol yapılması, Hazine ile ikinci bir protokolün varlığından da söz ediliyor, daha doğrusu var böyle bir protokol. Bunları açıklayabilir misiniz Sayın Başkanım? Burası TBMM, millet vekili olarak bilmemiz gerekir. Bu ikinci protokol nedir? Bu konuyla ilgili bir denetim yaptırdınız mı? Geçen yıl Sayın Başkan yaptıracağını, denetim birimlerine böyle bir talimat verdiğini söylemişti. Yapılıyor mu böyle bir denetim ya da yapıldı mı, sonuçları ne oldu? Öğrenebilirsek çok memnun oluruz bu denetimin sonuçlarını 128 milyar dolarla ilgili.”

'DENETİM YAPTIRMAYA GEREK YOK'

Soruların ardından açıklama yapan Başkan Kavcıoğlu, Hazine ile yapılan protokol için "Denetim yaptırmaya gerek görecek bir durum yok. Çünkü her şey kanuna, hukuka, protokole uygun bir şekilde yapılmıştır. 2’nci protokolden kasıt ne, onu bilmiyorum" dedi.

Kavcıoğlu, şöyle devam etti:

"Merkez Bankası’nın şu anki rezervleri 123,4 milyar dolardır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türkiye’nin en güvenilir kurumudur. Kendi özel kanunu ile yönetilir. Dolayısıyla herkes bu rakama itibar etmek zorunda. Aksi istediği yorumu yapabilir. İnşallah yıl sonu tarihi rekor bugüne kadar olmayan rezervin üzerinde bir rezerv ile de kapatacağız."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.