Bu Pazar İYİ Parti kurultayını yapacak. Geçen hafta Samsun milletvekili Erhan Usta ve birçok yeni  isim İYİ Partiye katıldı. Kulislerde yeni katılımların olacağı bilhassa ekonomi alanında sürpriz isimlerin partiye girebileceği söyleniyor.

GİK’e girmek için kıyasıya bir rekabet var. Anketler İYİ Partinin ciddi bir şehirli tabana sahip olduğunu ve bunun giderek büyüdüğünü gösteriyor. GİK için birçok ismin talepte bulunması da bu ilgi ve yükselişin önemli bir göstergesi.

Toplum kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı siyasetten bıktı. Ayrışma denince herkesin aklına HDP’nin etnikçi politikası geliyor. Oysa her değeri bir ayrıştırma aracı olarak kullanmak mümkün. Dini, bir parti ideolojisi haline getirdiğinizde artık o bütünleştirici, kardeşleştirici olmaktan çıkarak ayrıştırıcı bir hüviyete bürünür. İman-küfür zemini partimizden olan veya olmayanların tanımı haline gelir. Milliyetçilik de öyledir. Toplumun tamamı tarafından paylaşılması gerekirken, partileştirildiğinde ve parti ile sınırlandırıldığında artık toplumu bütünleştirme, onun çimentosu olma işlevini yerine getiremez. Onun için kutuplaştırıcı, bölücü siyaset sadece HDP politikaları ile sınırlı değil, partilerin çoğunun genel hastalığı.

İYİ Partinin rağbet görmesi işte bundan, ayrıştırıcı bir siyaset yapmıyor, toplayıcı, dahil edici bir dil kullanıyor, ortak değerleri parti hudutlarına hapsetme yanlışına düşmüyor, Akşener’in milliyetçiliğin sahibi millettir ifadesi işte bu politikanın somutlaşmış bir ifadesi. Katılımcı, paylaşımcı bu siyaset anlayışı yüzündendir ki İYİ Parti her geçen gün büyüyor. Ortak noktası ülke ve milletin menfaatleri olan her kesimden, düşünceden insan İYİ Partide kendine yer bulabiliyor.

Milliyetçilik, toplumu ortak değerler etrafında birbirine yapıştırarak millet yapmaktır, sağa sola saldırarak, agresif bir dil kullanarak bu hedefe ulaşmak mümkün değildir. Günümüzde herkesi kuşatması gereken milliyetçiliğin toplumun sadece bir kısmı tarafından destek görmesinin arkasında bu gerçek yatıyor. İYİ Parti farklı düşünceden olan insanların milliyetçi olabileceği ve ortak bir platformda siyaset yapabileceğini göstermeye çalışıyor. Özal, dört eğilimi birleştirmeyi denemiş ancak yan yana tutabilmişti. Buna rağmen bu girişim,  sosyal barışa önemli katkılarda bulundu. Her politik kesimin devletle bağını güçlendirdi.İktidar, mümkün olduğu kadar herkese şamil olmaya çalıştı. Şimdi İYİ parti de,Türkiye’yi bir bütün olarak kucaklamanın yollarını arıyor. Türkiye’nin en muhtaç olduğu şey de budur. Kutuplaştırıcı siyasetin tahrip ettiği bir toplumun yaraları ancak bu şekilde sarılır. Bu hedefe ulaşmak için her fikirden insanla çalışabilme olgunluğunun gösterilmesi gerekir. Bu, bazı şeylerin dünde bırakılması, bugüne taşınmaması demektir. Aksi takdirde iktidara kim gelirse gelsin, devleti partileştiren, onun toplumun bazı kesimleri ile bağını koparan bir siyaset güdecektir.

İYİ Parti bu üslup ve çizgisi ile büyüyor. Basının, medyanın, sarayın baskılarına rağmen vatandaşın umudu haline geliyor. Her düşünceden insanı dahil etmesi, onu toplumun ortak umudu haline getiriyor. Yılların tahribatı, yıkımı ancak kucaklayıcı bir siyasetle onarılabilir. Önümüzdeki kongre, büyüme trendini sıçrama trendine çevirebilir. Bunun için çok müsait sosyal, ekonomik ve siyasal bir ortam var. Yeter ki, toplumsal değerlerle çatışan, Türkiye’nin değişen sosyolojisine ters düşen önemli bir hata yapılmasın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bayram Arslan 1 ay önce

İyi parti milletin umudu olma yolunda emin adımlarla ilerlerken iki handikapı aştığı ölçüde başarısı hız kazanacaktır. 1~mho nin arka bahçesi görüntüsü 2~hdp nin karşıtlığı bunu bir söylem ile aşabilir silahsız hdp ile herşeyi konuşuruz demesi yeterlidir. Bunun dışında kangren olmuş meselelere çare üretecek birikime sahiptir. Ki inşAllah BAŞARACAK