Bir GSL Müdürü bana yazıyı göndermiş, izin vermediği için ismini yazamayacağım, ancak bir analiz yapmak isterim:
1/ “Saygıdeğer Hocam, "Yeni Kurulacak MEB Itri Güzel Sanatlar Lisesi'ni Araştırdık!! konulu yazınızı okudum. 
https://www.enpolitik.com/kose-yazisi/4135/yeni-kurulacak-meb-itri-guzel-sanatlar-lisesini-arastirdik
Yazınızı tam araştırmadan yazmışsınız. Zira İstanbul'da kurulan Itrî GSL'yi eleştirmek isterken, "kanıt" olarak bulduğunuzu zannettiğiniz bizim internet sitemizdeki misyon ve vizyonu eleştirmişsiniz. Sadece Enpolitik'te de değil, kendi blogunuzda da rastladım yazınıza.”
AY: Evet, doğru..Itri GSL’nin Ankara’da da olduğunu bilmiyordum. Yazınca o geldi, ben de “yeni hazırlanmış” sanarak yazdım. Burası doğru, ama, hangi okulda olursa olsun misyon ve vizyonun yanlış yazıldığını değiştirmez. Evet, ilanı doğru, resmi yanlış kullanmışım.
2/”Öncelikle belirtmem gerekir ki, İstanbul'da kurulan yeni Güzel Sanatlar Lisesinin adının "Itrî" olmasını sayın bakanımız takdir etmişlerdir. Çünkü geçen yıl Ankara'da Itrî Güzel Sanatlar Lisesi adında bir lise kuruldu zaten. Ama takdir bakanlığımızındır. Öyle irade buyurmuşlarsa üzerine söylenecek bir itirazımız olamaz. Bize sorulursa ülkemize "Itrî" adında iki tane GSL fazla. Bundan sonra İstanbul'dakinin adı "Mustafa Itrî" olsun. Hem artık siz okulları karıştırmayın hem de ileride vuku bulması muhtemel karışıklıkların önün geçelim, deriz.”
AY:MEB’te maalesef Bakan ne derse o oluyor…İki tane Itri ismine ne gerek var?! Bestekar/sanatçımız mı yok? Mustafa Itri’de olsa karşıyım.
3/”Yazınızda bahsi geçen Misyon-Vizyon meselesine gelince, sayfamızda bulunan bu terimlerin izahında elbette eleştirilecek birtakım ifadeleri ve yönleri olabilir. Efradını câmi, ağyarını mâni bir tanım olduğunu iddia edemeyiz. Ancak yeni kurulan bir okulda siz de takdir edersiniz ki yapılacak ve yapılmakta olan bir sürü diğer işler, işlemler varken ve kısa bir zamanda yetiştirilmesi gereken bir stratejik planın misyon vizyonu üzerinde durmak pek mümkün olamamaktadır. Keşke siz, bizim misyon-vizyon bölümümüzün üzerinde durduğunuz kadarının çok az bir süresi kadar, sayfanın biraz aşağısına baksaydınız, okulumuzun 81 öğrencisinin olduğunu, 12 öğretmeninin olduğunu, "nasıl oluyorda yeni kurulacak olan bir Güzel Sanatlar Lisesinin öğrencisi oluyor" diye muhakeme edip, aslında bu sayfanın yeni kurulacak İstanbul Itri GSL'ye ait olmadığını derhal anlayıverirdiniz.”
AY:Misyon ve vizyon konusunun üniversiteler tarafında da yanlış yazıldığını belirtmiştim. Ama, o kadar çok işin içinde de olsa, web’e konan yazı düzgün olmalıdır.
4/ “Ama, maalesef, sanıyorum bu yeni kurulan okul ile ilgili bizi ilgilendirmeyen "bazı şeyler"e öyle sinirlenmiş olacaksınız ki derhal internet sayfalarında tarama yapıp, ilk olarak oltanıza takılan bizim web sayfamızı gözünüz  görmüş,söz konusu sayfada misyon-vizyondan başka bir şey görmemiş.”
AY: Bu sözlere katılmıyorum. Hiçbir zaman birilerine “kızdım” diye sinirlenerek yazı yazmadım, bu beni hataya götürür. “Oltaya takılan” sözü de güzel değil.Tarama yaparken gözden kaçmış, insanlık hali, düzeltilir. 
5/ “Bununla birlikte biz öğretmeniz ve öğrenmekten hiçbir zaman geri durmadık, durmayız. Yunus'un tabiriyle "okuduk bildik" asla demedik. Olumlu, yapıcı eleştirilere her zaman açık olduğumuzu bilmenizi isteriz.”
AY: İşte en güzel,ortak dilek ve sorumluluk sahibi cümleler. Bizler aynı gemideyiz, ülke hepimizin. Kurumlarımızın daha iyi olmasını, kaliteli gençler yetiştirmesini istiyoruz.Eleştirilerinize çok teşekkür ediyorum. Bundan kendime dersler çıkaracağımın bilinmesini istiyorum. Saygılarımla…
GSL’lerde son durum:
İstanbul Cağaloğlu Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, 10.07.2020’de yapılan toplantı ile yeni kurulan GSL’ler tanıtıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu;
“Türkiye'de 80'e yakın sanat lisesi bulunuyor. Güzel sanatlar liselerinde özellikle müzik ile yönelimin Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği düzleminde son derece düşük kaldığını sayısal verilerden de biliyoruz. Kültürümüzün genetik kodlarına işlenmiş bu musiki sanatlarının temsilinin olması, bunu geleceğe taşıyacak sanatçıların yetiştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle, alanının güçlü üniversiteleriyle bir üniversite ve lise ekosistemi içerisinde böyle bir yapılanmayı  yeni bir anlayışla halkın önüne sunmak istedik.” demiş. 
Milli Eğitim Bakan Danışmanı Aylin Şengün Taşçı: “Güzel sanatlar liseleri içinde tematik olarak sadece geleneksel müzik eğitimi verecek liselerin kurulması, geleceğin değerli bestekarlarının ve sanatçılarının ortaya çıkmasında ilk adımdır.Bu liselerde geleneksel müzik tüm incelikleriyle öğretilecek, öğrencilerin hazırlık sınıfıyla başlayan ve arkasından uzun bir dönem içinde İngilizce eğitimini çok iyi veren bu yapılar sayesinde uluslararası vizyona sahip, gelecekteki sanatçılar olarak yetişecekler. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bünyesinde görev yapan sanatçı arkadaşlarımızda kendi bilgi, deneyim ve vizyonlarını düzenlenecek etkinliklerle bu okullardaki öğrencilerimize aktaracaklar.” demiş.
İstanbul’da beş GSL vardı,şimdi sayı 10’a yükseldi…
Başakşehir GSL’nin adı İsmail Dede Efendi Güzel Sanatlar Lisesi oldu (İstanbul Teknik Üniversitesi himayesi),
Beşiktaş’ta yeni kurulan Itri Güzel Sanatlar Lisesi (İstanbul Üniversitesi himayesi),
Pendik’te yeni kurulan Abdülkadir Meragi Güzel Sanatlar Lisesi (Marmara Üniversitesi himayesi),
Yeni kurulan Küçükçekmece Güzel Sanatlar Lisesi,
Yeni kurulan Bağcılar Güzel Sanatlar Lisesi,
Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi (Proje Okulu),
İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi,
İstanbul Ataşehir Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi,
Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi,
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi…
Hayırlı olsun da, neden sadece 3 GSL üniversite himayesinde de diğerleri değil?
Bu ayrımın sınırı ne?
Ayrıca, kadrosunu ve derslerini  İTÜ TMDK'nın yapmadığı,sadece destek/himaye/katkı verdiği bir lisenin adı "Başakşehir İstanbul Teknik Üniversitesi İsmail Dede Efendi Güzel Sanatlar Lisesi" olamaz...Şöyle olmalıydı;
'Başakşehir İsmail Dede Efendi Güzel Sanatlar Lisesi'
          (İTÜ TMDK Himayelerinde)
"M.Ü.Abdülkadir Meragi Güzel Sanatlar Lisesi"
        (Marmara Üniversitesi Himayelerinde)
               "Itri Güzel Sanatlar Lisesi"
        (İstanbul Üniversitesi Himayelerinde)
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.