İstanbul Kent Üniversitesi; “eğitim, sağlık ve kültür alanında topluma hizmet sunarak gelişmesine hizmet etmek, çağdaş, verimli ve etkili eğitim hizmetlerini gençlerle buluşturarak onları uluslararası standartlarda yüksek teknoloji, ileri teknik ve güncel bilimsel gelişmelerle tanıştırmak amacıyla kurulan Engelsiz Eğitim Vakfı (ENEV) tarafından, Türkiye’nin gelişimine katkı sağlayabilmek” amacıyla 7 Eylül 2016’da  kurulmuştur. Mütevelli Heyet Başkanı, eski Başbakanlarımızdan Mesut Yılmaz’ın eşi N.Berna Yılmaz’dır…

İstanbul Kent Üniversitesi Rektörlüğü'ne,15 Nisan 2020’de, Prof. Dr. Mehmet Necmettin Atsü atandıBünyesinde 4 Fakülte, 2 Yüksek Okul vardır.

Değerler şöyle açıklanmış: Bilimsellik, Katılımcılık, Yenilikçilik, Sürdürülebilirlik, Akılcı ve Eleştirel Düşünceyi Özendirme, Şeffaflık, Eğitim ve Araştırma’da Mükemmelliyetçilik, Etik Değerlere Sahip Çıkma, Temel Hak ve Özgürlükleri Savunma, Her Türlü Ayrımcılığa Karşı ve Farklılıklara Saygılı Olma (Kız Öğrencilere ve Engelli Öğrencilere Pozitif Ayrımcılık Uygulanacaktır)

Değerler, her üniversite gibi çok iddialı. Ama, hayata ne kadarı geçiriliyor? Bu konuda şüpheliyiz…

Örneğin Sanat ve Tasarım Fak. bünyesinde sadece Gastronomi ve  Mutfak  Sanatları Bölümü (bir bölüm) açılması ilginçtir.

Misyonumuz (Yanlıştır): “Türkiye’nin dönüşüm  yolculuğunda gelişime yön verebilmek, geleceğimizi güvence altına almak için günümüz sorunlarına kalıcı çözümler bulabilmek, sunulan dünya standartlarındaki eğitim olanaklarıyla yalnızca Türkiye’deki öğrenciler için değil, dünyanın farklı ülkelerindeki öğrenciler için de eğitimde öncelikli tercih olabilmek; üretmek, geliştirmek ve yarınların gerçek sahipleri olan gençlerimizle birlikte insanlığın da hayallerine dokunarak herkese hizmet verebilmek olarak belirlenmiştir.”

Metinde geçen; dönüşüm ve gelişim yakın kelimelerdir. Misyonda cümleler,  “cek-mek” ile bitmemelidir. “Geleceğimizi güvence altına almak” cümlesi fazla iddia…Aşırı “bugün-yarın-hayaller” üçlemi var, siyasetçi birisi yazmış gibi..

Misyon (Doğrusu): “Ülkemizin  gelişimine yön veren, günümüz sorunlarına kalıcı çözümler bulabilmek için, dünya standartlarındaki paydaş eğitim kurumlarıyla eğitim olanaklarını paylaşan, tercih edilen; üreten, geliştiren, insanlığa hizmet verebilen bir üniversitedir.”

Vizyonumuz (Yanış): “Ulusal ve uluslararası her alanda rekabet edebilecek yetenekli, özgüveni yüksek, milli ve kültürel değerlerine bağlı dünya vatandaşları yetiştirmek olarak belirlenmiştir.”

4 Fakülte ile “her alanda rekabet” çok iddialı olmuş. Misyonla hiç bağlantısı yok.  Mezun çıktılarını merak ediyoruz…

Vizyon (Doğrusu): “Eğitim verilen alanlarda rekabet edebilecek; yetenekli, özgüveni yüksek, milli ve kültürel değerlerine bağlı dünya vatandaşları yetiştirmektir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.