google-site-verification: google93004a1f8b19e30c.html

İstanbul Erkek Lisesini, İstanbul’a Konservatuarı kazanıp geldiğim yıldan itibaren duymaya başladım. Çok ciddi, iyi eğitim veren, seçme ile öğrenci alan bir okuldu. Hala o ağırlığını devam ettiriyor…Bu arada her sitede reklamlarını görünce bir göz atalım dedim. Yazılanlarla eğitim birbirini tamamlıyor mu?

İELEV Okulları Tarihçesi şöyle:

İstanbul Erkek Lisesinde öğrencilik, öğretmenlik veya yöneticilik yapmış; Sarı Siyahlı camiayı desteklemiş yardımseverlerce, 20 Aralık 1982’de tarihinde kurulan “İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı”, ülkemize eğitim alanında hizmet vermeyi hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur.

İELEV; ülkemiz çocuklarının ve gençlerinin Vakfın olanaklarından yararlanmalarını sağlamak, Sarı Siyahlılık kültürünün temelini oluşturan değerleri ve çok kültürlülüğe dayalı evrensel ülküsünü yeni kuşaklara taşımak üzere özel eğitim sektöründe var olma kararı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Evrensel niteliklere sahip, kurumsal değerlerin altyapısını oluşturduğu kültürünü yeni kuşaklara aktarabilmek için, 1996’da İELEV Özel İlköğretim Okulu, 2005’te İELEV Özel Anaokulu ve 2006’da Acıbadem İlköğretim Okulu’nu eğitim camiasına kazandırmıştır. Acıbadem İlköğretim Okulu, 2009-2010 ders yılında Nişantepe’deki yeni yerleşkesine taşınmış ve İstanbul Erkek Lisesinin 125. Kuruluş yılı onuruna okulun adı “İELEV Özel 125. Yıl İlköğretim Okulu” olarak değiştirilmiştir.

2014-2015 eğitim-öğretim yılında açılan İELEV Özel Lisesinde Gemischtsprachiges Internationales Baccalaureat (GIB) Diploma Programı uygulanmaktadır. İELEV Özel Lisesi Almanca, İngilizce ve Türkçe eğitim vermektedir.

Demek ki, vakıf fazla şube açmayı değil, kaliteyi öncelemiş gözüküyor ki bu doğru  bir anlayış..

Metinlerde sürekli vurgulanan sarı-siyahı da birkaç alıntı ile anlatalım;

İstanbul Erkek Lisesi'nin ve İstanbulspor’un renkleri olan Sarı-Siyah, 1915 Çanakkale Savaşları’nın simgesidir. Çanakkale geçilmez, der bu renkler...

127 yıllık onurlu bir tarihe sahip olan İstanbul (Erkek) Lisesi'nin renkleri SARI-SİYAH da bu özelliklere sahiptir. Acı, fakat gurur verici tarihi hatıraların armağanıdır. Anlamı derin, ruhu yücedir. Câmiamızı bütünüyle kuşatan, sarıp sarmalayan, çekip çeviren renklerdir SARI-SİYAH ...

         SARI-SİYAH, ruhumuzun ifadesidir. Sarı-Siyah'ta İstanbul (Erkek) Liselilerin vatan ve millet sevgisi, özgürlük ve bağımsızlık tutkusu vardır. Bize kimliğimizi kazandıran ulusal değerliğimize bağlılığımızın kanıtıdır Sarı-Siyah... Bu renklerde, silaha, ateşe, baruta, ölüme, meydan okuma vardır. Çanakkale'yi geçilmez kılan aziz şehitlerimizin hatıraları, Sakarya'nın çocuklarının öyküsü vardır.

         SARI-SİYAH, Atatürk sevgisinin, onun ilke ve devrimlerine tutkunun renkleridir. Türkiye Cumhuriyeti devletini sonsuza dek yaşatma azim ve kararlılığı vardır bu renklerde. Ayyıldızlı bayrağımızı özgür ve bağımsız Türkiye'nin semalarında nazlı nazlı dalgalandırma inancı vardır Sarı-Siyah'ta...

         SARI-SİYAH, çağdaşlıktır, evrenselliktir. Atatürk'ün en güzel örneklerini sunduğu çağdaş yaşamı bütün topluma benimsetmenin uğraşı vardır. Ulu Önder'in Türkiye'yi çağdaş uygarlığın üzerine taşıma ülküsünün ateşi yanar Sarı-Siyah'ın ruhunda. Küreselleşen dünya ile iletişim kurabilen, ulusal kültürle evrensel kültürü birlikte özümseyen, donanımlı, çağdaş ve önder Türk insanı yetiştiren bir kaynaktır sarı-siyah ...

         SARI-SİYAH, barıştır, sevgidir, saygıdır, hoşgörüdür. Dostluktur,  arkadaşlıktır, kardeşliktir. Birliktir, beraberliktir, bütünlüktür. Yardımlaşmadır, dayanışmadır, bölüşmedir. Câmianın, ulusun ve insanlık âleminin mutluluğu, huzuru ve refahı için çalışmaktır.

 

“İELEV’in Değerleri” şöyle;

İstanbul Erkek Lisesinin Sarı Siyah geleneğinde ve çizgisinde “sürekli gelişimi” ilke ediniriz. İELEV Okulları öğrenci, öğretmen ve çalışanları olarak, sahip olduğumuz değerleri gönülden benimseriz.

Sarı Siyahlı olmayı hissetmek, kuruma yürekten bağlılık, yardımlaşma ve dayanışma bilincini de beraberinde getirir.

Akademik mükemmelliği hedefleyen,

Bilimselliği odak noktasında tutan,

Mücadele ruhuna sahip, adil, (Bu çok önemli, ama paylaşımcı da eklenmeli)

Çağdaş ve ulusal kültürüne sahip çıkan,(Önce yerel, sonra evrensel kültür olmalıdır. Çağdaş kelimesi, çağdaş olmayanı çağrıştırmaktadır ve tartışmalıdır)

Saygılı, yardımsever, farklılıkların zenginliğinin bilincinde (Farklılığı zenginlik olarak görmek  çok önemli)

Dürüst, yardımsever ve bilinçli bir gençlik yetiştirmenin değerlerimize sahip çıkarak başarılacağına inanırız.

 

“Eğitim İlkeleri” şöyle;

Yaparak- yaşayarak öğrenme,

Öğrenci merkezli eğitim,

Eğitimi uluslararası programlarla destekleme,

Bilgilerin içselleştirilmesi,

Analiz-sentez yeteneğinin kazandırılması,

Yararlı hobiler edinilmesi,

Yetenek ve yaratıcılıkların ortaya çıkarılması,

Öğrencilerde araştırma merakı uyandırılması,

Okul ile günlük yaşam arasında sağlıklı bağlar kurulması.

Misyonumuz (Yanlış. Misyon içinde bulunulan durumdur, gelecek değildir. Burada yer verilenler vizyon’dur.)

Vizyon:

Ulusal ve evrensel değerlerle donanmış, sorumluluk bilinci yüksek, bilimsel ve analitik düşünceye sahip, üretken ve yaratıcı, araştıran ve sorgulayan,  Atatürk İlkeleri ve Demokratik- Laik Cumhuriyete sahip çıkan, ilkeli ve tutarlı, estetik beğenileri gelişmiş, insana ve topluma saygılı, yararlı hobileri olan, geleceğe yön verecek ve aldığı eğitimin izlerini taşıyacak bireyler yetiştirmektir.

Not: “Atatürk İlkeleri ve Demokratik Laik Cumhuriyet” doğru olan yazımdır.

Misyon (Doğrusu)

Ulusal ve evrensel değerlerle donanmış, bilimsel ve analitik düşünceye sahip, araştıran ve sorgulayan, Atatürk ilkeleri ve demokratik- laik cumhuriyete sahip çıkan, estetik beğenileri gelişmiş, insana ve topluma saygılı, geleceğe yön verecek ve aldığı eğitimin izlerini taşıyacak bireyler yetiştiren bir eğitim kurumudur.

Not: Değerler ve misyonda üniversite çağrıştıran amaçlar vardır. Pedagojik olarak düşünülmelidir.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.