Gündem Haber Girişi: 12.11.2021 - 12:40, Güncelleme: 12.11.2021 - 12:40

Cezaevi yönetmeliğinde değişiklik: 'Çıplak arama' ifadesi yerine 'detaylı arama'

 

Cezaevi yönetmeliğinde değişiklik: 'Çıplak arama' ifadesi yerine 'detaylı arama'

İnsan hakları savunucularının tepki gösterdiği cezaevlerinde çıplak arama hakkında düzenleme yapıldı. Çıplak aramanın ismi detaylı arama yapıldı.
Kamuoyunda tartışma yaratan cezaevlerinde çıplak aramaya yönelik yönetmelik değişikliği yapıldı. Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan "Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"te 'çıplak' arama ifadesinin yerine aynı niteliği taşıyan 'detaylı arama' ibaresi getirildi. Çıplak aramaya ilişkin düzenlemede yönetmeliğin 34. maddesi şu şekilde değiştirildi: (2)Hükümlünün üzerinde, kuruma sokulması veya bulundurulması yasak madde veya eşya bulunduğuna dair makul ve ciddi emaralerin bulunması durumunda bunun başka suretle tespitinin olanaksız olması durumunda ve kurum amirinin gerekli görmesi halinde detaylı olarak veya beden çukurlarında aşağıda belirtilen usullere göre arama yapılabilir: a) Detaylı arama, hükümlünün utanma duygusunu etkilemeyecek şekilde ve görevli dışında kimsenin görmemesini sağlayacak tedbirler alınarak gerçekleştirilir. Arama sırasında hükümlüye tek kullanımlık giyim önlüğü verilir. c) Detaylı arama sırasında bedene dokunulmaması için gerekli özen gösterilir ve görevli tarafından eldiven kullanılır. Aranan kişinin beden çukurlarında bir şeyin bulunduğuna dair makul ve ciddi emaralerin bulunması halinde öncelikle, hükümlüden madde veya eşyanın kendisi tarafından çıkarılması istenir, aksi halde zor kullanılarak gerçekleştirildiği bildirilir. Beden çukurlarındaki arama, cezaevi tabibi tarafından yerine getirilir. ç) Detaylı arama mümkün olan en kısa süre içinde bitirilir ve işlem tutanağa bağlanır, tutanakta arama yapan görevliler ile hükümlünün imzası bulunur. hükümlünün imzadan kaçınması halinde bu durum tutanağa geçirilir. 9) Arama ve sayımlar sırasında insan onuru ve haysiyetine saygı ile utanma duygusunun ihlal edilmemesi esastır. Bu kapsamda gerekli her türlü tedbir alınır. ESKİ YÖNETMELİK NE DİYORDU? Eski yönetmeliğin 2. fıkrasında çıplak arama ve beden çukurlarının aranmasına dair 'bunun başka suretle tespitinin olanaksız olması' ifadesi bulunmuyordu. Aynı zamanda beden çukurlarındaki arama tutanak altına alınmıyordu. Ayrıca çıplak arama esnasında 'tek kullanımlık önlük' verilmiyor sadece giysilerin çıkartılması isteniyordu.
İnsan hakları savunucularının tepki gösterdiği cezaevlerinde çıplak arama hakkında düzenleme yapıldı. Çıplak aramanın ismi detaylı arama yapıldı.

Kamuoyunda tartışma yaratan cezaevlerinde çıplak aramaya yönelik yönetmelik değişikliği yapıldı.

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan "Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"te 'çıplak' arama ifadesinin yerine aynı niteliği taşıyan 'detaylı arama' ibaresi getirildi.

Çıplak aramaya ilişkin düzenlemede yönetmeliğin 34. maddesi şu şekilde değiştirildi:

(2)Hükümlünün üzerinde, kuruma sokulması veya bulundurulması yasak madde veya eşya bulunduğuna dair makul ve ciddi emaralerin bulunması durumunda bunun başka suretle tespitinin olanaksız olması durumunda ve kurum amirinin gerekli görmesi halinde detaylı olarak veya beden çukurlarında aşağıda belirtilen usullere göre arama yapılabilir:

a) Detaylı arama, hükümlünün utanma duygusunu etkilemeyecek şekilde ve görevli dışında kimsenin görmemesini sağlayacak tedbirler alınarak gerçekleştirilir. Arama sırasında hükümlüye tek kullanımlık giyim önlüğü verilir.

c) Detaylı arama sırasında bedene dokunulmaması için gerekli özen gösterilir ve görevli tarafından eldiven kullanılır. Aranan kişinin beden çukurlarında bir şeyin bulunduğuna dair makul ve ciddi emaralerin bulunması halinde öncelikle, hükümlüden madde veya eşyanın kendisi tarafından çıkarılması istenir, aksi halde zor kullanılarak gerçekleştirildiği bildirilir. Beden çukurlarındaki arama, cezaevi tabibi tarafından yerine getirilir.

ç) Detaylı arama mümkün olan en kısa süre içinde bitirilir ve işlem tutanağa bağlanır, tutanakta arama yapan görevliler ile hükümlünün imzası bulunur. hükümlünün imzadan kaçınması halinde bu durum tutanağa geçirilir.

9) Arama ve sayımlar sırasında insan onuru ve haysiyetine saygı ile utanma duygusunun ihlal edilmemesi esastır. Bu kapsamda gerekli her türlü tedbir alınır.

ESKİ YÖNETMELİK NE DİYORDU?

Eski yönetmeliğin 2. fıkrasında çıplak arama ve beden çukurlarının aranmasına dair 'bunun başka suretle tespitinin olanaksız olması' ifadesi bulunmuyordu. Aynı zamanda beden çukurlarındaki arama tutanak altına alınmıyordu. Ayrıca çıplak arama esnasında 'tek kullanımlık önlük' verilmiyor sadece giysilerin çıkartılması isteniyordu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.